Hlavní obsah
Online

Smutný rekord: V Británii za jeden den zemřelo 980 lidí s covid-19

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

10. 4. 6:45
aktualizováno • 10. 4. 22:56

Na covid-19 po celém světě onemocnělo 1,6 milionu lidí a 95 tisíc mu podlehlo. Nejvíce nemocných, 465 tisíc, hlásí USA. Nejhůře zasaženou zemí EU zůstává Španělsko v těsném závěsu s Itálií. Světové dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Nemoc covid-19 si po celém světě vyžádala již přes 100 000 obětí. Koronavirem, který onemocnění způsobuje, se nakazilo přes 1,6 milionu lidí.

- V britských nemocnicích zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, je to nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Celkem je obětí ve Spojeném království už 8958.

- Ve Francii počet obětí koronaviru překročil 13 000, za poslední den zemřelo 987 nakažených, z toho 554 v nemocnicích. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Infikovaných je přes 90 000, nových případů nákazy však přibylo méně než ve čtvrtek.

 • Itálie chce udržet lidi na Velikonoce doma, dohlíží na to i drony

  Velikonoční svátky a příjemné jarní počasí by za normálních okolností v Itálii znamenaly přesuny statisíců lidí k moři, do letních bytů nebo do hor, kvůli koronaviru a celostátní karanténě teď ale úřady bedlivě dohlížejí na to, aby se zákaz cestování porušoval co nejméně. Během svátků se tak zpřísní policejní kontroly, uzavřou se některé silniční tahy k přímořským letoviskům a pohyb lidí budou monitorovat i vrtulníky a drony, napsala dnes agentura APA.

  „Ligurie bude o velikonočních svátcích zavřená,“ varoval guvernér tohoto turisticky oblíbeného regionu Giovanni Toti. Horské středisko Cortina d'Ampezzo v Dolomitech bude kontrolovat poznávací značky aut a vyhledávat vozidla případných výletníků. V některých letoviscích chtějí úřady v letních bytech kontrolovat spotřebu elektřiny, aby zjistily, zda se tam jejich majitelé přes zákaz na Velikonoce přece jenom nepřesunuli.

 • Kyjevský metropolita Pavel změnil názor na koronavirus

  Kyjevský metropolita Pavel dnes přiznal, že podcenil závažnost pandemie způsobené koronavirem. Řekl, že přijal opatření, která mají šíření nákazy pomoci zastavit. V březnu metropolita prohlásil, že koronavirus je důsledkem hříšnosti lidstva a že proti němu lze bojovat modlitbami, půstem a objímáním. V sídle ukrajinské pravoslavné církve se nakazily více než dvě desítky lidí.

  Podle některých ukrajinských médií je mezi nakaženými i metropolita Pavel. Ten původně odmítl uzavřít komplex pravoslavných klášterů Kyjevskopečerská lávra a nepodpořil požadavky ukrajinských úřadů, aby lidé zůstali doma.

  Počet nakažených na Ukrajině se za poslední den zvýšil o 16 procent na 2 203 případů. Nemoci covid-19 podlehlo 69 lidí.

 • Petici za odvolání šéfa WHO podepsalo přes 800 tisíc lidí

  Nespokojenost veřejnosti se zvládáním pandemie Světovou zdravotnickou organizací vyprovokovala ke vzniku petice za odvolání jejího šéfa Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Petici podepsalo už více než 800 tisíc lidí.

 • Další africké země hlásí nemocné, ve Rwandě přibyli tři

  Rwanda potvrdila tři nové případy nákazy, čímž celkový počet nemocných činí 113.

  Dva z nově identifikovaných případů jsou cestující, kteří po příjezdu do země byli v karanténě. Ve Rwandě na covid-19 zatím nikdo nezemřel.

 • Senioři umírají v domovech důchodců od Madridu po New York

  Z domovů důchodců v Evropě a Severní Americe unikají otřesné zprávy o situaci seniorů v době koronaviru. Podle statistik je u lidí nad 70 let při nákaze vyšší riziko komplikací a úmrtí. Ještě zranitelnější jsou lidé starší 85 let. Množí se jak obvinění ze špatného zacházení se seniory, tak i výzvy k vyšetření těchto případů.

  Vojáci vyslaní do španělských domovů, aby pomohli s dezinfekcí, našli na místě opuštěné i mrtvé. Od 8. března zemřelo v pečovatelských domovech v oblasti Madridu 4 260 lidí s koronavirem. Ve Francii připadá na lidi z těchto zařízení téměř třetina úmrtí. Zemřelo v nich přes 3 200 lidí, jen v Paříži jich bylo 172.

 • Pandemie je hrozba pro světový mír

  „Pandemie představuje významnou hrozbu pro udržení světového míru a bezpečnosti. Může potenciálně vést k nárůstu sociálního neklidu a násilí, což by značně oslabilo naši schopnost s nákazou bojovat,“ nebral si servítky generální tajemník OSN António Guterres.

  Více o výzvě OSN v článku:

 • Malta potvrdila dalších 13 případů

  Dalších třináct pozitivně testovaných lidí potvrdila Malta. Mezi nimi jsou i rezidenti a dva zaměstnanci pečovatelských domovů. Počet nemocných tak vzrostl na 350.

 • Bolsonaro se jen stavil pro koblihu. Lidé mu dali najevo, co si myslí

  Brazilský krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro covid-19 považuje za „malou chřipku“. Nakolik s ním Brazilci nesouhlasí, zjistil během dnešní návštěvy pekařství, kam se stavil pro koblihu. Místní na něj začali pokřikovat, lidé v oknech bouchali do pánví a hrnců. Tuto formu protestů vůči prezidentovi volí mnozí Brazilci denně ve 20:30.

 • Nigérie hlásí dalších 14 nemocných, celkem 288

 • Velký pátek v Jeruzalémě byl letos bez poutníků i turistů

  Křesťané si letos kvůli koronaviru připomínají Kristovo ukřižování bez slavnostních mší a bez procesí. V jeruzalémském chrámu Božího hrobu dnes zpívala malá skupina kněží a před ním k modlitbě pokleklo jen několik věřících. Dřevěné dveře chrámu zůstaly zavřené, uvedla agentura AP.

 • Rakousko překonalo hranici 13 000 nakažených koronavirem

  Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rakousku překonal hranici 13 000. Nemoci covid-19 v zemi podlehlo již 319 infikovaných, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Už téměř týden je ale v Rakousku počet uzdravených vyšší než počet nově nakažených. Podle aktuální studie agentury Sora je však skutečný počet infikovaných v zemi výrazně vyšší.

 • The Guardian: Itálie prodlouží opatření do května

  Itálie je připravena prodloužit již existující opatření do 3. května, píše The Guardian. Očekává se, že oficiálně stav prodlouží premiér Giuseppe Conte odpoledne.

  Během Velikonoc panují ještě přísnější opatření kvůli obavám z dalšího šíření nákazy.

 • Lidé se na sociálních sítích svěřují s pandemickými sny

  Své místo na Twitteru našli i ti, kteří v době pandemie nespí nejlépe. Znepokojené i nadšené sdílení snů pod hashtagem #PandemicDreams se stalo oblíbenou aktivitou.

  Vědci ale uklidňují – neklidné sny zaměřené na smrt a podivné nové světy jsou jen přirozenou reakcí na stresující situaci, kterou období pandemie je.

 • Koronaviru v Íránu podlehlo už 4 232 lidí, za den jich zemřelo 122

  Počet obětí koronaviru v Íránu dnes vystoupal na 4 232, za poslední den tam nemoci covid-19 podlehlo 122 lidí. Nákaza se za stejnou dobu potvrdila u dalších 1 972 lidí, čímž počet zaznamenaných případů infekce vystoupal na 68 192. Ve vážném stavu je 3 969 lidí.

  Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě. Podle tamních úřadů se z nemoci dosud zotavilo 35 465 lidí.

 • Britský premiér bude podle svého otce potřebovat čas na zotavení

  Britský premiér Boris Johnson, který je kvůli nemoci covid-19 od minulého týdne v nemocnici, bude na plné zotavení a návrat do čela vlády ještě nějaký čas potřebovat. Myslí si to jeho otec Stanley Johnson, který dnes poskytl rozhovor veřejnoprávní stanici BBC. Ministerského předsedu, který se na konci března nakazil koronavirem SARS-CoV-2, ve čtvrtek přeložili z jednotky intenzivní péče zpět na běžné lůžko. Podle Stanleyho Johnsona ale jeho syn ještě „není úplně za vodou“.

 • Na Maltu dorazila skupina 64 afrických uprchlíků

  K břehům Malty dnes dorazila skupina 64 zachráněných severoafrických uprchlíků. K břehům je dopravila armáda, která je zachránila v maltských vodách, uvedla agentura Reuters. Malta ve čtvrtek ale oznámila, že nebude nadále zachraňovat uprchlíky a nedovolí jim vyloďovat se v jejích přístavech. Důvodem je ochrana zdrojů, které teď země potřebuje pro řešení koronaviru.

 • Počet obětí ve Španělsku vzrostl na 15 843

  Španělsko zaznamenalo v pátek 605 dalších obětí koronaviru. Jejich celkový počet v zemi vzrostl na 15 843.

 • Orbán: Opatření pomohla zpomalit šíření nákazy, není ale vyhráno

  Maďarsko ve čtvrtek ve snaze zpomalit šíření koronaviru prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito s tím, že vláda bude nezbytnost opatření vyhodnocovat každý týden. Premiér Viktor Orbán vyzval občany, aby omezení dodržovali také o velikonočních svátcích.

  Dnes Orbán také uvedl, že přísná opatření v Maďarsku pomohla zpomalit šíření nákazy, ale dodal, že skutečná zkouška zemi teprve čeká. Až krize v zemi dosáhne vrcholu, bude podle Orbána zapotřebí 8 000 ventilátorů a lůžek na jednotkách intenzivní péče, přičemž za normálních okolností by jich podle něj bylo k dispozici 2 000.