Hlavní obsah
Online

Odhady slovenských voleb: Fico propadl, drtivě ho porazil Matovič

Foto: Profimedia.cz

Igor Matovič.

29. 2. 7:57
aktualizováno • 1. 3. 2:52

Slovenští voliči v sobotu rozhodli o tom, kdo nově zasedne v Národní radě a ve vládě. Po desáté hodině se začaly sčítat hlasy. Volby provázela vysoká účast.

Článek

Podle dvou zveřejněných odhadů se vítězem voleb stalo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče. Oba exit polly televize Markíza a RTVS mu přisuzují první místo s výsledkem kolem 25 procent.

Pokud se výsledky průzkumů u volebních místností potvrdí, čeká slovenský parlament i úřad vlády politické zeměstřesení. „Jsem rád, že se Slovensko probudilo,“ prohlásil lídr OLaNO Matovič ve štábu hnutí.

Dosavadní nejsilnější strana Směr Roberta Fica podle odhadů volby prohrála a pohybuje se kolem 14 procent. Jako třetí nejsilnější vychází z odhadů koalice Progresivního Slovenska a strany Spolu se ziskem okolo 9 procent. Propadly naopak vládní Most-Híd i Slovenská národní strana, které by se do parlamentu nedostaly.

Překvapivý je i výsledek extremistické strany Mariana Kotleby, která se podle exit pollů pohybuje na 8,8, respektive 6,5 procenta. Oficiální výsledky se očekávají buď v průběhu noci, nebo v neděli ráno.

Ve volbách na Slovensku vybírá zhruba 4,4 milionu oprávněných voličů z více než dvou desítek stran, hnutí a koalic. Šanci získat křesla ve 150členné sněmovně má sedm až devět uskupení. Konečné výsledky by měla volební komise vyhlásit v průběhu neděle.

Přímo na Slovensku dění sleduje redaktorka Seznam Zpráv Eva Soukeníková.

 • Hlasy se začnou sčítat o hodinu později. Důvodem je úmrtí komisařky

 • Čaputová naznačila, že vítěz voleb nemusí sestavovat vládu

  O tom, zda zástupce vítězné strany dnešních parlamentních voleb na Slovensku dostane pověření hlavy státu k sestavení vlády, rozhodne jeho šance na vytvoření koalice. Vyplývá to z vyjádření slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která podle ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a na jeho návrh členy kabinetu.

  „Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu,“ odpověděla Čaputová na novinářský dotaz, zda počítá s tím, že vítěze voleb pověří sestavením vlády. Dodala, že bude k dispozici co nejrychlejší schůzce se zástupcem vítězného uskupení. Hlava slovenského státu podle ústavy obecně nemá silné pravomoci, její role je ale důležitá právě po volbách. Rozhodnutí o osobě nového premiéra bude záviset na Čaputové.

 • Obrazem: Takhle volili slovenští politici

  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
 • Pellegrini: Rozhodovat by měly výsledky a činy

  Slovenský premiér Peter Pellegrini zdůraznil, že voliči by se v dnešních parlamentních volbách měli rozhodovat podle výsledků a činů, a ne podle volebních kampaní. „Lidé by se neměli rozhodovat jen podle dvou týdnů volební kampaně, ale podle toho, jak se jim žije, jak jsou spokojeni,“ řekl novinářům poté, co sám hlasoval ve městě Banská Bystrica, metropoli středního Slovenska.

 • Sídlo slovenské vlády právě teď

 • Slováci určí, zda bude země pro poctivé lidi, řekl lídr opozice Matovič

  Slováci mají v rukou pomyslný ovladač, kterým mohou rozhodnout o Slovensku jako o zemi pro poctivé lidi. Novinářům to řekl šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič, jehož sázkové kanceláře favorizují na vítězství v dnešních parlamentních volbách na Slovensku.

 • Na místě sleduje volby naše redaktorka

 • Zemřela členka volební komise

  Krátce před otevřením volební místnosti v okrsku číslo 10 v obci Veľký Krtíš zemřela členka volební komise, informuje o tom Denník N. Starší paní odešla na toaletu, kde zkolabovala. Lékaři už jí nedokázali pomoct.

 • V dnešních volbách jde o mnoho, třeba volit, píše slovenský tisk

  Tisk v zemi pod Tatrami shodně vybídl Slováky k účasti na hlasování. „Je to naše jediná šance odmítnout klan s mafiánskými praktikami a fašisty nabité nenávistí, která se jednou obrátí proti všem, kdo se od nich liší,“ napsal deník Sme, aniž jmenoval konkrétní strany.

  List Pravda na titulní stránce otiskl nápis „Pojďme volit“. „Dnes se rozhoduje o tom, jaké budou na Slovensku důchody, daně, odvody, jak se změní situace v soudnictví, školství či zdravotnictví. Jak se bude trestat korupce a kriminální činy,“ napsal deník.

  Nejčtenější slovenský list Nový čas otiskl anketu se známými Slováky, kteří se vyslovili pro účast na volbách. „Kdo nejde volit, poté nemá právo nadávat,“ řekl listu herec Milan Lasica.

 • Kroužkování může stranám překopat volební kandidátky

  Slováci mohou v parlamentních volbách kroužkovat hned čtyři favority. Preferenční hlasy posunou kandidáta z nižší pozice výš, pokud splní dvě podmínky – musí získat vyšší počet preferenčních hlasů než ten, který je v kandidátce nad ním a aby se počet těchto hlasů počítal, musí jejich součet odpovídat více než třem procentům z celkového počtu hlasů pro stranu. Podrobně systém rozebírá Denník N.