Hlavní obsah
Online

Máme šanci vrátit se do normálu po konci léta, řekl Kurz v Bratislavě

Přenos z bratislavského fóra Globsec. (Video: Youtube.com)

 

Reklama

15. 6. 12:16
aktualizováno • 15. 6. 12:41

V Bratislavě startuje první den mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. V online přenosu budeme sledovat vystoupení několika politiků včetně českého vicepremiéra Karla Havlíčka nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Článek

Co byste měli vědět?

Nepolitická mimovládní organizace Globsec pořádá bezpečnostní fórum každý rok už od roku 2005 a patří mezi přední bezpečnostní fóra z celého světa.

Seznam Zprávy dnes sledovaly nejprve úvodní slovo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a vystoupení polského prezidenta Andrzeje Dudy.

Později bude následovat diskusní panel o ekonomickém restartu Evropské unie českého vicepremiéra Karla Havlíčka. Ten bude zastupovat českého premiéra Andreje Babiše, který se omluvil ze zdravotních důvodů. Diskutovat bude se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a premiérem z Rakouska Sebastianem Kurzem.

 • „Musíme to vyřešit v celém světě,“ řekl o pandemii vyslanec WHO

  Vyslanec WHO Carl Bildt začal svoji řeč o boji proti pandemii slovy o tom, že jde o problém, o němž nejde přemýšlet izolovaně v konkrétních zemích, ale naopak globálně. „Bojujeme s nepřítelem, který je v pohybu, který se adaptuje a mění,“ řekl Bildt a dodal, že „musíme myslet dopředu“.

 • „Možná potřebujeme víc virologů než politiků,“ řekl Čadež

  Čadež na otázku ohledně vakcinační politiky a diplomacie odpověděl, že v této době „je možná potřeba víc virologů než politiků“.

 • Začíná debata o boji proti pandemii

  Diskutují švédský expremiér a vyslanec WHO Carl Bildt, srbský prezident tamní obchodní a průmyslové komory Marko Čadež a Suma Chakrabarti, exprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

 • Debata je bez záznamu

  Debata Cecilie Malmströmové a dalších o globálním obchodu začala, záznam z Bratislavy ale není k dispozici. Seznam Zprávy budou v pokrývání programu Globsec pokračovat až po skončení debaty.

 • Další část programu má začít za pár minut

  Blok o globálním obchodu bude následovat za malý moment.

 • Následovat bude švédská politička Cecilia Malmströmová

  Jako další přineseme promluvu o restartu globálního obchodu po pandemii švédské a evropské političky Cecilie Malmströmové.

 • Duda odsoudil běloruský režim

  Polský prezident se v proslovu dotkl i aktuální situace v Bělorusku a naznačil, že z běloruské strany hrozí „nepředvídatelná akce“. Běloruska se dotkla i Čaputová, která režim zmínila, když hovořila o hrozbách pro demokracii ve světě.

 • „Žádný stát nebude v bezpečí, dokud budou s epidemií bojovat ty ostatní,“ řekl Duda

  Duda dále vyzval ke globální solidaritě například ve sdílení vakcín. Žádná země se totiž podle něj nemůže cítit v bezpečí, dokud budou jinde bojovat s virem.

 • Všichni doufáme, že pandemie už končí, řekl Duda

  „Máme naději, že nyní už nastává čas na debatu o tom, co nás čeká a proč jsme některým věcem nezvládli předejít,“ řekl Duda s tím, že věří, že pandemie už je u konce.

 • Po krátkém videovzkazu papeže Františka následuje polský prezident

  Polský prezident Andrzej Duda vystoupil na pódium. Hovoří v polštině.

 • „Pokud chceme lepší svět, potřebujeme společný cíl, pravidla a akce,“ řekla Čaputová

  Jedině tak se dá podle Čaputové předejít budoucím problémům. Ke „každé dobré konstrukci“ jsou ale potřeba především hlavně „sami stavitelé“, řekla Čaputová s tím, že tím myslí politiky. Právě oni budou hledat řešení budoucích krizí, proto by měli být zodpovědní, schopni konsenzu a orientováni na budoucnost.

 • Čaputová zahájila bezpečnostní fórum

  Slovenská prezidentka na úvod konference promluvila o lekcích, které by si EU i NATO měly odnést z toho, co zažily během pandemie. Velký důraz kladla například na „společné vnímání“ a sdílení informací ohledně nových nebezpečí a sdílení informací, bez čehož nelze zaujmout společnou účinnou strategii.

 • Na scénu přichází Čaputová s prezidenty Polska a Chorvatska

  V sále už je prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová se svými protějšky z Polska a Chorvatska.

 • Globsec začal

  Fórum začalo, za několik okamžiků promluví slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Sdílejte článek
Související témata:

Hlavní zprávy