Hlavní obsah
Online

Ze seznamu bezpečných zemí mimo EU mizí Maroko

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 8. 6:14
aktualizováno • 8. 8. 0:01

Dění kolem koronaviru ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět

- Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před zvýšeným rizikem koronavirové infekce mezi žáky. Dvě školy na severovýchodě země již kvůli odhalené nákaze musely zavřít.

- Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje.

- Evropská unie odstranila Maroko ze svého seznamu bezpečných zemí. Na seznamu, který začne po úpravách platit 8. srpna, tak už zbývá pouze deset zemí poté, co EU minulý týden vyloučila také Alžírsko. Za bezpečné země nyní EU považuje Austrálii, Kanadu, Gruzii, Japonsko, Nový Zéland, Rwandu, Jižní Koreu, Thajsko, Tunisko a Uruguay.

- Spojené státy ve čtvrtek zrušily celosvětově platné varování před cestami do zahraničí a místo toho vydaly doporučení pro každou zemi zvlášť. V případě většiny zemí, včetně České republiky, americké ministerstvo zahraničí lidem z USA doporučuje, aby cestu zvážili.

 • Norsko se vrací k restrikcím, omezuje cestování i prodej alkoholu

  Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy, informuje ČTK. Po dnešní půlnoci bude rovněž zakázáno prodávat alkohol v barech a restauracích. Oznámil to ministr zdravotnictví Bent Höie při prezentaci nových zpřísněných opatření proti šíření koronavirové infekce. Již ve čtvrtek Norsko oznámilo, že lidé přijíždějící do země z Česka a dalších států budou muset strávit deset dní v karanténě.

 • Počty nakažených v Sýrii stoupají, chybí lůžka i ventilátory

  Syrské hlavní město Damašek v posledních dnech podle agentury AFP zažívá „hrozivý“ narůst počtu nových případů nákazy koronavirem. Onemocnění se zde má šířit mnohem rychleji než se očekávalo a lékaři nestíhají testovat. Za poslední týden přibylo v metropoli 260 nových případů nákazy, týden předtím 154 případů. Celkem hlásí oblasti ovládané vládou Bašára Asada 999 nakažených, 48 lidí s covid-19 zemřelo. Oficiální čísla podle lékařů ale reflektují pouze ty pacienty, kteří jsou v nemocnicích. Nemocnice se navíc potýkají s omezenou kapacitou a chybějícími plicními ventilátory, jejichž dovoz podle ministerstva zdravotnictví komplikují uvalené sankce.

 • Němečtí vědci varují před nákazou na školách, dvě musely zavřít

  Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před zvýšeným rizikem koronavirové infekce mezi žáky. Dvě školy na severovýchodě země již kvůli odhalené nákaze musely zavřít, informovala dnes agentura DPA.

  „Chybějící preventivní a kontrolní mechanismy mohou v krátké době vést k lokálním ohniskům nákazy, která si mohou vynutit uzavření škol,“ uvedla v dnešním prohlášení německá Virologická společnost. V pondělí skončily letní prázdniny v Meklenbursku-Předním Pomořansku, ve čtvrtek v Hamburku. Příští týden opět usednou do lavic také žáci ve Šlesvicku-Holštýnsku, Berlíně, Braniborsku a Severním Porýní-Vestfálsku.

 • Polsko hlásí rekordní přírůstek: 809 nových případů nákazy

  Polsko dnes oznámilo 809 nových případů nákazy koronavirem. Dalších 13 lidí nákaze podlehlo. Jde o nejvyšší denní přírůstek infekce od začátku epidemie, druhý nejvyšší byl ohlášen ve čtvrtek, kdy nových případů bylo 726, uvedla televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Jde o šestý rekordní denní přírůstek během dvou týdnů, poznamenala agentura Reuters.

 • U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

  U guvernéra amerického státu Ohio Mikea DeWinea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se měl na letišti ve městě Cleveland setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten do státu míří kvůli návštěvě továrny na pračky společnosti Whirlpool.

 • Afrika eviduje více než milion nakažených

  Počet lidí nakažených koronavirem v Africe překročil milion, uvádějí agentury. Podle odborníků jich je ale ve skutečnosti několikanásobně více, protože na tomto kontinentu s 1,3 miliardy obyvatel se nedělá dostatek testů, uvedla dnes agentura AP. Vzhledem k tomu, že zdravotnické systémy v mnoha afrických zemích patří k těm nejkřehčím na světě, dělá velký počet neodhalených případů odborníkům starosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) překročení hranice milionu nakažených označila za „stěžejní okamžik“ pro Afriku, kde se nákaza šíří mimo velká města do odlehlých končin s minimální zdravotní péčí.

  Nejzasaženější zemí tohoto kontinentu je Jihoafrická republika, kde testy nákazu koronavirem potvrdily téměř u 530 000 lidí. Asi 9 300 pacientů s covidem-19 zemřelo, tento údaj je ale podhodnocený, protože mnoho případů úmrtí se do statistiky nedostane. Co se týče počtu infikovaných, je Jihoafrická republika pátou nejpostiženější zemí na světě. Ačkoliv jde o nejvyspělejší zemi kontinentu, její nemocnice mají problém se vypořádat s náporem pacientů. Agentura AP uvádí, že zdravotníci v Africe od začátku epidemie provedli 8,8 milionu testů, což je výrazně méně než cíl Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí stanovený na 13 milionů za měsíc. Jednotlivé země by rády testovaly více, nicméně potřebný materiál končí v bohatších státech jinde ve světě.

 • Americký epidemiolog Fauci řekl, že dostává výhrůžky smrtí

  Přední americký epidemiolog Anthony Fauci, který je členem krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem, v několika rozhovorech řekl, že kvůli své práci dostává výhrůžky smrtí. Musí mít ochranku, která chrání nejen jeho, ale i jeho rodinu.

  „Musím říct, že mě fakt štve, když mi vyhrožují smrtí, když je nutné, abych kvůli tomu nepřetržitě měl ochranku, když začnou otravovat moje děti telefonáty a v práci a když se jim začnou plést do životů,“ řekl Fauci v rozhovoru s portálem Politico. „Ve snu bych si nedokázal představit, že lidé, kteří mají výhrady vůči věcem, které se výhradně týkají veřejného zdraví, jsou kvůli tomu tak popuzení a nelíbí se jim, co říkám, že opravdu dokážou vyhrožovat,“ přiznal Fauci.

  Britský list The Guardian na svých internetových stránkách připomíná, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa dlouhodobě zlehčuje hrozbu, jakou koronavirus znamená pro veřejné zdraví, kdežto Fauci tyto snahy vytrvale odmítá. V uplynulých měsících v médiích otevřeně mluvil o tom, jaký je podle něho vývoj epidemické situace.

 • V Německu je počet nových případů za den nejvyšší od května

  V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1 147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7. května. Kvůli komplikacím provázejícím onemocnění covid-19 zemřelo dalších osm lidí, uvedl dnes Institut Roberta Kocha. Už ve čtvrtek počet nově nakažených poprvé po třech měsících překročil tisíc, konkrétně jich bylo 1045. Celkově se v Německu nakazilo 214 214 lidí, 9 183 z nich zemřelo.

  Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve čtvrtek řekl, že i přes nynější vzestup počtu infikovaných není překročena kritická hranice. „V současnosti se každopádně držíme na takových číslech, s nimiž si zdravotnictví dokáže poradit,“ řekl. Uvedl ale, že „pokud počty porostou, bude na nás všech, abychom na sebe dávali pozor, a vyhnuli se tak dalším opatřením“ proti šíření nákazy.

 • Slovinsko zase zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit možný

  Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje, informovalo na webu ministerstvo zahraničí. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

 • USA zrušily doporučení, aby Američané nejezdili do zahraničí

  Spojené státy ve čtvrtek zrušily celosvětově platné varování před cestami do zahraničí a místo toho vydaly doporučení pro každou zemi zvlášť. V případě většiny zemí, včetně České republiky, americké ministerstvo zahraničí lidem z USA doporučuje, aby cestu zvážili.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články