Hlavní obsah

Slušní lidé dostali pokutu za narušení divadla, kde Ježíš znásilňoval muslimku

Připomeňte si, jak extremisté vtrhli na jeviště brněnského divadla a zastavili hru. (Video: Tomáš Svoboda, Jan Kozel, Seznam Zprávy)

 

Reklama

5. 9. 2018 10:45

Radnice městské části Brno-střed pokutovala 25 lidí, kteří v květnu přerušili kontroverzní a napadanou divadelní hru Naše násilí a vaše násilí.

Článek

Členové i příznivci hnutí Slušní lidé tehdy obsadili jeviště během představení a bránili hercům v produkci.

Nyní brněnská radnice případ vyhodnotila jako přestupek proti občanskému soužití, kdy se podle mluvčí městské části Kateřiny Dobešové osoba dopouští vůči jinému schválností.

„Vydali jsme rozhodnutí o vině a uložili správní trest formou příkazu všem 25 účastníkům řízení. Příkaz je v současné době doručován a některým obviněným byl už doručen,“ uvedla Dobešová.

Neupřesnila, jaké sumy mají provinilci zaplatit. Maximální výše sankce činí 20 tisíc korun. 

Část pokutovaných už stihla podat proti příkazům odpor. „Tím došlo k jejich zrušení. Přestupkové řízení s nimi tedy bude pokračovat,“ doplnila Dobešová.

Jiní příkaz přijali a odpor nepodávali, těm pokuta zůstane. 

Připomeňte si: Co předcházelo bojůvce v divadle a o čem vlastně celá kontroverzní hra je? (Video: Tomáš Svoboda, Jan Kozel, Seznam Zprávy)

V inscenaci Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra Olivera Frljiče pobouřily část lidí scény, v nichž například herec ztělesňující postavu Ježíše znásilňuje muslimskou ženu nebo si v jiné scéně vytahuje herečka českou vlajku z přirození. Uvedení této i další hry provázely protesty, vyvrcholily pokusem hnutí Slušní lidé produkci hry zabránit.

Na Slušné lidi podala trestní oznámení bývalá ústavní soudkyně a dosluhující senátorka Eliška Wagnerová. Policie přijala v souvislosti s kontroverzní hrou skoro 20 trestních oznámení, u žádného ale neshledala trestný čin.

Kardinál Dominik Duka zase kvůli hře podal žalobu na Národní divadlo Brno, které uvedlo hru na festivalu Divadelní svět Brno, i na Centrum experimentálního divadla, které poskytlo prostory. Dukovi se nelíbila ani další hra Prokletí, v níž je například socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Uvedení obou her provázely protesty. Někteří politici vyzvali ještě před festivalem, aby divadlo hry neuvedlo. Další zvažovali festivalu zkrátit peníze. Brno nakonec peníze poskytlo i s Jihomoravským krajem, který však omezil jejich použití na všechny hry vyjma těchto dvou kontroverzních.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované