Hlavní obsah

Ať ČSSD řekne, jestli chce být ve vládě, říká Babiš. Hamáček kontruje: Chce nás tam vůbec?

17. 8. 2019

Předseda ČSSD Jan Hamáček. Vyvede sociální demokraty z Babišovy vlády? (Video: TV Prima )

Michal Šmarda nechce vzdát boj o post šéfa ministerstva kultury. Místopředsedu ČSSD jako případného člena vlády v pátek odmítl premiér Andrej Babiš. Šmarda v rozhovoru pro Právo ale uvedl, že pokud jeho strana nominaci změní, bude to respektovat.

Článek

Premiér Andrej Babiš v pátek večer veřejně oznámil, že odmítá být ve vládě s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD), přestože ho sám Babiš navrhl.

„Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát,“ řekl Babiš Primě. „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém,“ podotkl. „Já mám obavu, že na základě jeho vystoupení by ve vládě jenom kritizoval,“ doplnil. Premiér neupřesnil, jaké Šmardovy výroky má na mysli.

Kalousek k situaci okolo ministra kultury. (Video: Seznam.cz)

Místopředsedu ČSSD Šmardu jako kandidáta ve středu odmítl prezident Miloš Zeman, podle Zemana Šmarda není dostatečně kompetentní pro plnění funkce. Prezident zároveň vyzval předsedu ČSSD Jana Hamáčka k tomu, aby jmenoval nového kandidáta. Poslanci za ČSSD Zemanův návrh odsoudili jako protiústavní.

Dění kolem vládní krize jsme sledovali online.

 • Votava: Ministr, nebo žaloba

  Také poslanec a člen předsednictva ČSSD Václav Votava trvá na nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury. Andrej Babiš by měl podle něj prosadit u prezidenta jeho jmenování.

  „Pan premiér je odpovědný za vládu. Pan premiér navrhoval panu prezidentovi nominaci pana Šmardy. Takže by ji měl také prosazovat. Pokud se mu to nedaří, měl by podat kompetenční žalobu, pokud ji nepodá, tak bychom měli z vlády odejít, už není na co čekat,“ řekl Seznamu Votava.

  Votava byl jedním z členů předsednictva strany, kteří v červnu hlasovali pro odchod ČSSD z kabinetu Andreje Babiše.

 • Dolejš: Pro KSČM je důležitý program, ne tahanice ČSSD

  „Pan premiér vnímá důležitost vztahu k panu prezidentovi. Pokud Miloš Zeman bude váhat, tak je pro něj lepší stát na straně pana prezidenta,“ chápe páteční vyjádření premiéra Andreje Babiše poslanec KSČM Jiří Dolejš.

  Co se týká podpory Babišova menšinového kabinetu, nejsou pro KSČM důležité spory ČSSD s prezidentem. „Pro nás je stále rozhodující, jak se plní obsah našeho tolerančního patentu a programové prohlášení této vlády,“ dodal pro Seznam Dolejš.

 • Foldyna: Babiš měl Šmardu odmítnout dřív

  Poslanec Jaroslav Foldyna řekl Seznamu, že zatím nedokáže odhadnout, jak předsednictvo strany zareaguje na prohlášení premiéra, že ve vládě nechce místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.

  „Že si pana Šmardu ve vládě nedokáže představit, je něco, co mělo zaznít už dříve. Je z toho cítit, že panu premiérovi zřejmě došla trpělivost s tímto způsobem politiky od svého koaličního partnera a sociální demokracii zřejmě došla trpělivost s tím, aby hledala další kompromisy, takže možná je to konec,“ uvedl Foldyna.

 • Dolínek: Je to za hranou představitelnosti

  Poslanec ČSSD Petr Dolínek jednoznačně stojí za nominací Michala Šmardy na ministra kultury. Pokud by premiér Andrej Babiš netrval na tom, aby prezident jmenoval současného kandidáta ČSSD, považoval by to za porušení koaliční smlouvy.

  „Doufám, že si pan premiér pročte koaliční smlouvu a podívá se na Ústavu a bude podle nich jednoznačně postupovat. Všechny další kroky jsou nepřijatelné. Nejen sociální demokracie, ale vůbec české prostředí je nemůže akceptovat. Jsme přítomni něčemu, co je za hranou představitelnosti porušení psaných i nepsaných pravidel,“ řekl Dolínek Seznamu.

  „V tuto chvíli ještě nebyla (koaliční smlouva) porušená, ale některé kroky k tomu směřují. Myslím si, že se pan premiér zbytečně připravuje o svoji pozici, kterou mu dává Ústava. V tuto chvíli by měl jednoznačně premiér doplnit vládu na návrh koaličního partnera,“ dodal.

 • Rekonstrukce vlády jako cesta z krize

  Páteční jasné odmítnutí Michala Šmardy jako možného člena vlády premiérem Andrejem Babišem se ČSSD uzavírají možnosti pro další postup ve vládní krizi. Pokud budou sociální demokraté dál trvat na svém kandidátovi, je nejpravděpodobnější variantou demise ministrů ČSSD a rekonstrukce stávajícího kabinetu.

  Přečtěte si analýzu Seznamu:

 • Šmarda se kandidatury nevzdá

  Místopředseda ČSSD Michal Šmarda prohlásil, že se kandidatury na ministra kultury vzdát nechce. Pokud by se ale vedení strany rozhodlo nominaci na post šéfa resortu změnit, bude to respektovat.

  „Když ale Jan Hamáček bojuje za nějakou věc, tak ho nebodnu zezadu do zad a neřeknu mu, že mu na ten jeho boj kašlu. To je věc, která se nedělá a týmový hráč jí udělat nemůže,“ řekl Šmarda Právu.

Doporučujeme

Další zprávy