Hlavní obsah

Sníh způsobil dopravní kalamitu na jihu Moravy a nová předpověď není příznivá

Foto: Jiří Burýšek a Alžběta Havlová

Brno od rána čelí sněhové nadílce.

Na Moravě má přes den napadnout až deset centimetrů sněhu.

Článek

Až patnáct centimetrů nového sněhu paralyzovalo dopoledne dopravu na jižní Moravě.

Policisté vyjížděli k řadě převážně lehčích nehod, některé silnice museli kvůli nesjízdnosti dočasně uzavřít.

Kolony se tvořily na dálnici D1 a D2 v okolí Brna a také v okolí Černé Hory na silnici I43 anebo na silnici číslo 52 v okolí Mikulova.

Dočasně zavřený je kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně ani osobní vozy. Příjezdová silnice I/52 od Mikulova do Drasenhofenu je proto ucpaná, kolony podle policie pomalu popojíždí už od Mušovských jezer.

Situace byla dopoledne kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku či na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Problémy hlásí silničáři také v dalších moravských krajích, na Vysočině i na východě Čech.

Na Moravě a ve Slezsku může dopoledne napadnout až deset centimetrů sněhu. Policisté na jihu Moravy řeší desítky nehod. Většinou skončily bez vážnějších následků, policie evidovala také mnoho hlášení o nesjízdných komunikacích a o uvízlých kamionech.

Velké problémy měli také lidé cestující v ranní špičce městskou hromadnou dopravou. Některé spoje nabíraly až hodinové spojení. Dopravní podnik ve spolupráci se silničáři se snaží problematická místa postupně uvolňovat.

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy, během rána spotřebovali 240 tun posypové soli. „S ohledem na množství sněhu jsou od 05:45 nasazovány na posílení posypových vozů i traktory s radličkami. Řidiče znovu upozorňujeme na nutnost opatrné jízdy,“ uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Přesto sníh brzdil mnohé autobusy a trolejbusy v Brně, některé krajské linky se zpožďovaly až o 70 minut, například linka 105 v oblasti Mikulova.

Řidiči by měli jezdit opatrně na prakticky celém území jižní Moravy. Na okresních silnicích ve vyšších polohách ležel sníh, i na hlavních tazích byla snížená viditelnost. Silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku byla uzavřena pro auta nad 12 tun. U Rajhradu a Ivančic na Brněnsku i Uherčic na Břeclavsku skončila nad ránem auta v příkopu, u Velké nad Veličkou se srazila dvě osobní auta s nákladním vozem. Kamion uvízl například na silnici 380 u obce Borkovany na Břeclavsku, v Nádražní ulici v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo v brněnské Bohunické ulici.

Sněžení způsobilo problémy také ve Zlínském kraji. Kvůli havarovanému kamionu, který se vzpříčil na vozovce, policisté dočasně uzavřeli silnice II/150 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku do Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Omezení platí od Branek do Kunovic. Ledovka a uvízlé kamiony ztěžovaly průjezdnost silnice I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku. Na obdobné potíže narazili motoristé také mezi Zádveřicemi-Rakovou a Horní Lhotou na Zlínsku. Na dálnici D55 před Otrokovicemi na Zlínsku se kvůli špatným klimatickým podmínkám tvořily kolony. Většina autobusových linek v kraji nabírá vinou špatného počasí zpoždění. Potíže jsou i v městské hromadné dopravě, mnohé úseky ve Zlíně a okolí byly dočasně nesjízdné.

V Pardubickém kraji byly kvůli náledí a sněhu uzavřeny tři státní silnice – doprava ráno stála u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. Dopoledne se podařilo všechny úseky znovu zprovoznit.

Ráno hustě sněžilo také v některých částech Moravskoslezského kraje, například na Frýdecko-Místecku, motoristé museli počítat se ztíženými jízdními podmínkami i viditelností. Například na silnici D56 mezi 52 a 40 kilometrem ve směru na Ostravu i v opačném směru na Frýdek-Místek silničáři varují před kluzkou vozovkou. Podobné upozornění platí i pro D1 mezi 376. a 296. kilometrem nebo na D48 mezi 69. a 38. kilometrem.

I silnice v Olomouckém kraji dnes pokryl sníh, a to nejen vozovky druhých a třetích tříd, ale i místy hlavní tahy. Například na Přerovsku napadlo během čtyř hodin osm centimetrů sněhu, zhruba pěticentimetrovou vrstvu hlásí Olomoucko. Na mnoha místech navíc stále sněží a silnice jsou kluzké.

Na silnicích nižších tříd na Vysočině leží vrstva nového sněhu, hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou po chemickém ošetření mokré. Od rána se v kraji stalo asi 15 dopravních nehod, některé úseky silnic blokovaly kamiony. Dopravu na železnici ve Žďáru nad Sázavou omezuje vykolejené drážní vozidlo. Nikdo nebyl zraněn.

Doporučujeme

Další zprávy