Hlavní obsah

Šnobr: Forma stavby jaderného bloku, jak chce Babiš, je nezákonná

Rozhovor s Michalem Šnobrem (natočeno: 9. 11. 2018).Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy

 

Reklama

Forma stavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, o které dnes ve Valči u Třebíče mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), je nezákonná, tvrdí to ekonom a poradce investiční skupiny J&T Michal Šnobr, který je minoritním akcionářem společnosti ČEZ a část minoritních akcionářů firmy sdružuje.

Článek

Babiš dnes uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, jež elektrárnu provozuje. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal premiér.

Šnobr možné postupy tímto směrem označil za nereálné a nefunkční. „Dokonce můžu říct, že jsou zcela mimo zákony platné v České republice a mimo schválený model garance pro stavbu jaderných elektráren v Evropské unii,“ řekl dnes ČTK Šnobr. „A říkám to zcela odpovědně,“ dodal. Problém podle něj tkví především v tom, že představenstvo ČEZ by v takovém případě neslo trestněprávní a majetkovou odpovědnost.

„Pokud se rozhodne podepsat jakýkoliv jaderný projekt, tak akcionáři s tím nic nezmůžou. Samozřejmě ty důsledky pro představenstvo následně nějaké budou, to je nepochybné. Každý akcionář má pak možnost posoudit, zda ten projekt byl, nebo nebyl rentabilní a zda tím byli akcionáři poškozeni,” uvedl Šnobr. „Není to tedy o nás jako o minoritních akcionářích,“ dodal.

Majoritním akcionářem ČEZu je stát, který prostřednictvím Ministerstva financí drží 70 procent akcií. Zbytek jsou minoritní akcionáři. Zhruba 20 procent drží právnické osoby, deset procent pak osoby fyzické. Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš dnes řekl, že míní, že by bylo lépe, kdyby česká energetika zůstala stoprocentně státní. „Myslím, že by ČEZ měl zvážit, zda by z nějaké části společnosti minoritní akcionáře nevytěsnil. Ale ta diskuze probíhá a nemá zatím závěr,“ dodal.

„Minoritní akcionáře ČEZu mají v poslední době v ústech všichni. Zdá se, že minority jsou doslova žábou na prameni. Není to pravda!” reagoval na Twitteru Šnobr. ČTK řekl, že stát má několik zákonných možností, jak stavbu řešit. Jednou z nich podle něj je, že česká vláda přijme stejný model garancí, který je uplatňován na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii pro společnost EDF, která je podle něj věrnou kopií ČEZ.

Takzvaný Contract for Difference (CfD) umožňuje postavit jaderné elektrárny za pomoci garantovaných cen elektřiny. „Všichni víme, že pak by ale byly zveřejněny ceny, které jsou pro českého spotřebitele a daňového poplatníka zcela nepřijatelné, a ukázalo by se, že jaderné projekty jsou dneska za naprosto nerealistické peníze,“ dodal.

Druhou možností podle něj může být, že by stavbu zajistila stoprocentně státem vlastněná společnost. V této souvislosti nevyloučil možnost, že by mohli být minoritní akcionáři ČEZu státem vyplaceni a vytěsněni. Pro vytěsnění by musel majoritní akcionář, tj. stát, získat ve firmě podíl převyšující 90 procent, následně svolat valnou hromadu a na té rozhodnout o případném vytěsnění minoritních akcionářů.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Její první blok je v provozu od roku 1985.

Reklama

Doporučované