Hlavní obsah

Sobotka odletěl do Říma. Dvourychlostní Evropa je o nás bez nás, říká před summitem

Co říkal premiér Sobotka na letišti před odletem do Říma? Pusťte si ve videu.

 

Reklama

24. 3. 2017 16:01

Evropa musí být schopna bojovat společně proti terorismu, nelegální migraci a organizovanému zločinu, říká český premiér před odletem do Říma.

Článek

Deklarace, kterou by měli představitelé unijních zemí podepsat na sobotním summitu Evropské unie v Římě, obsahuje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) řadu myšlenek, které prosazovalo Česko či země Visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Pokud do dokumentu nepřibudou nepřijatelná ustanovení, mělo by ho Česko podpořit.

Česku a V4 se podle Sobotky do deklarace podařilo prosadit důraz na bezpečnost uvnitř Unie a současně i ochranu vnějších hranic. „Evropa musí být schopna bojovat společně proti terorismu, nelegální migraci a organizovanému zločinu," řekl. Následně zmínil sbližování životní úrovně unijních zemí a otevřenost pro integraci dalších zemí.

„Patříme k zemím, které jsou opatrné, pokud jde o myšlenky o vícerychlostní Evropě," uvedl dnes Sobotka. V takovém případě by totiž podle něj mohlo hrozit jednání „o nás bez nás". „My bychom rádi jako Češi zůstali u jednacího stolu u všech podstatných otázek," řekl.

Slavnostní jednání se v sobotu uskuteční v prostorách, kde byly před 60 lety podepsány smlouvy o vytvoření Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Už dnes večer se účastníci sobotní neformální schůzky setkají ve Vatikánu s papežem Františkem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované