Hlavní obsah
Online

Svědek proti Kočnerovi vypovídal téměř 9 hodin. Mluvil o sledování Kuciaka

Foto: Profimedia.cz

Soud, den třetí. Proti Kočnerovi vypovídal Peter Tóth, který se na fotografii upřeně dívá na Mariana Kočnera.

15. 1. 8:54
aktualizováno • 15. 1. 20:05

U Specializovaného trestního soudu ve slovenském Pezinku třetí den pokračuje hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Dění u soudu sledujeme v online reportáži.

Článek

V pondělí se k vraždě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. V úterý pak vypovídali rodiče a další příbuzní zavražděné dvojice. Odpoledne pak obžalované Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou s úkladnou vraždou spojil Zoltán Andruskó. Měla ji u něj objednat Zsuzsová na pokyn Kočnera.

Reportáž Seznamu z úterního jednání soudu. Svědčili rodiče zavražděných:

Andruskóa už loni na konci roku soud na základě dohody o vině a trestu poslal za zprostředkování vraždy na 15 let do vězení.

Ve středu svědčil další důležitý svědek Peter Tóth: bývalý novinář a zaměstnanec slovenské civilní kontrarozvědky. Před soudem řekl, že pro Kočnera zařizoval sledování Kuciaka i dalších slovenských novinářů. Podnikatel Marian Kočner podle něj byl zadavetel Kuciakovy vraždy.

Kočner se podle Tótha před ním při kritice žurnalistů vyjádřil, že by postačovalo zavraždit jednoho novináře a ostatní by se lekli, o Kuciakovi prý mluvil nenávistně.

 • Kauza Gamatex

  Bývalý novinář mluví o období kauzy Gamatex, která se týká TV Markíza. Tóth sbíral informace od skupiny Kočnera a Agha (majitel firmy Gamatex) a kontaktoval se i s tehdejším ředitelem Markízy Pavolem Ruskem.

 • Začíná Tóthova výpověď

  „S Kočnerem se znám od roku 1995,“ začal Tóth svoji výpověď. Říká, že komunikoval i s Alenou Zsuzsovou přes mobilní telefon. Její pravé jméno se ale dozvěděl až při zářijovém zadržení v roce 2018, do té doby ji znal jen pod přezdívkou SIS Alino. Marčeka a Szabóa Tóth nezná.

 • Tóth bude vypovídat

  Předsedkyně senátu Ružena Sabová poučuje Tótha o jeho právech. „Poučení jsem porozuměl, vypovídat budu,“ odpověděl Tóth soudkyni.

 • Tóth se omlouvá pozůstalým

  Soudkyně vyzvala Tótha, aby si sedl na místo pro svědka. Ten neposlechl a nejdříve se zastavil u Zlatice Kušnírové a poté u manželů Kuciakových. Podle výrazu tváře šlo o omluvu, píše web Aktuality.sk. Soudkyně Tótha napomenula.

 • „Byli jsme kamarádi, ani na mě se nepodíváš?“

  Peter Tóth se po příchodu k soudu ani nepodíval na přítomné novináře. Eugen Korda, kterého Tóth také sledoval, na něho volal: „Peter, vždyť jsme byli kamarádi, ani na mě se nepodíváš?“ Tóth nijak nereagoval. V soudní síni už je i Marian Kočner.

 • Svědek Tóth už je v soudní síni

  Na místě už je Peter Tóth, který organizoval sledování novinářů. Spolu s ním dnes budou vypovídat i Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík.

Doporučujeme

Další články