Hlavní obsah
Online

Svědek proti Kočnerovi vypovídal téměř 9 hodin. Mluvil o sledování Kuciaka

Foto: Profimedia.cz

Soud, den třetí. Proti Kočnerovi vypovídal Peter Tóth, který se na fotografii upřeně dívá na Mariana Kočnera.

15. 1. 8:54
aktualizováno • 15. 1. 20:05

U Specializovaného trestního soudu ve slovenském Pezinku třetí den pokračuje hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Dění u soudu sledujeme v online reportáži.

Článek

V pondělí se k vraždě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. V úterý pak vypovídali rodiče a další příbuzní zavražděné dvojice. Odpoledne pak obžalované Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou s úkladnou vraždou spojil Zoltán Andruskó. Měla ji u něj objednat Zsuzsová na pokyn Kočnera.

Reportáž Seznamu z úterního jednání soudu. Svědčili rodiče zavražděných:

Andruskóa už loni na konci roku soud na základě dohody o vině a trestu poslal za zprostředkování vraždy na 15 let do vězení.

Ve středu svědčil další důležitý svědek Peter Tóth: bývalý novinář a zaměstnanec slovenské civilní kontrarozvědky. Před soudem řekl, že pro Kočnera zařizoval sledování Kuciaka i dalších slovenských novinářů. Podnikatel Marian Kočner podle něj byl zadavetel Kuciakovy vraždy.

Kočner se podle Tótha před ním při kritice žurnalistů vyjádřil, že by postačovalo zavraždit jednoho novináře a ostatní by se lekli, o Kuciakovi prý mluvil nenávistně.

 • Jak sledovali novináře

  Tóth popisuje, jak začali sledovat novináře. Podle něj mohl být prvním sledovaným Štefan Hríb. Jméno vždy určil Kočner po dohodě s Tóthem. Komando mělo instrukce zachycovat novináře v „zajímavých bulvárních situacích“.

 • Dučákova výpověď skončila, líčení bude pokračovat v pondělí

  Líčení v kauze vraždy je přerušeno do pondělního rána. Od 9 hodin by měli vypovídat spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák i podnikatel Norbert Bodor.

  „Vyjádření pana svědka jsou nelogická a zbytečná,“ řekl po Dučákově výpovědi Roman Kvasnica, který zastupuje Zlaticu Kušnírovou.

 • Dučák: Kuciak mi kladl otázky, na které jsem neznal odpověď

  Dučák prohlásil, že Kuciak mu jednou telefonoval a kladl mu otázky, na které neznal odpověď.

  „Ptal jsem se Maroše (Kočnera – pozn. red.), ten řekl, že to musím strpět. Vyblokoval jsem si pak Kuciakovo číslo, aby mi už nevolal.“

 • Záhadná Kočnerova zásilka

  „Pan Kočner si u mě odložil takovou krabici, nechtěl, aby se ztratila. Já jsem ji odložil do auta, měl jsem ji asi měsíc. Pak jsem dostal pokyn, že si tu krabici ode mě někdo vyzvedne na parkovišti,” říká o záhadné zásilce Dučák.

  „Nevěděl jsem, co v ní je. Byla těžká, zabalená, zamašličkovaná,“ dodává svědek. Předchozí řečník Tóth tvrdil, že v krabici bylo 200 tisíc, které měly sloužit jako úplatek.

  Na prokurátorovu otázku, proč dal Kočner zásilku pro Zsuzsovou zrovna jemu, Dučák odpovídá: „Možná mi důvěřoval, možná proto, že jsem důchodce a nechodím na dovolené.“

 • Dučák vysvětluje okolnosti okolo bílého mercedesu

  „Přihlásil jsem se k výslechu dobrovolně, chtěl jsem mu vysvětlit okolnosti kolem auta, které jsem zapůjčil. Stálo před domem paní Zsuszové, chtěl jsem na výslechu vysvětlit, jak se tam to auto dostalo,“ začíná se svědectvím Dučák. Kočner mu totiž řekl, že to auto má být pro někoho jiného.

 • Před soud přestoupil podnikatel Jozef Dučák

  Dučák je obviněný z praní špinavých peněz v souvislosti s případem údajného mnohamilionového podvodu na bratislavské firmě Technopol, který podrobně sledoval Ján Kuciak. Dučák říká, že s Kočnerem se zná asi 30 let, je jeho známý a přítel. Další osoby podle Denníku N zná z médií.

 • Lipšic Tóthovu výpověď považuje za věrohodnou

  Na rozdíl od obžalovaného Kočnera, právní zástupce Kuciakových Daniel Lipšic si myslí, že svědek Tóth byl jednou z nejbližších osob Mariana Kočnera a neměl žádný důvod před soudem lhát.

 • Pan svědek si vzpomene jen na to, co se mu hodí do karet, říká Kočner

  „Blíží se volby, pan svědek nám tu dnes udělal jednu krásnou volební agitaci, ačkoli nevím pro koho. Jeho pohádce o tom, že zavolal na policii a tam mu dali soukromé číslo pana Zuriana, snad nikdo nevěří,“ prohlásil Kočner.

 • Kočner: Tolik motáků nebylo možné poslat

  Kočner rozporuje i počet motáků, které měl po advokátovi Šabíkovi posílat z vazby. Tóth tvrdil, že jich bylo dvacet až pětadvacet.

  „Není to možné,“ odkazuje Kočner na počet návštěv advokáta Šabíka ve vazbě. Podle Kočnera za ním nechodil tak často, aby mohl předat tolik motáků. Kočner nebere v úvahu, že motáků pro Tótha mohl odevzdat během jednoho setkání více.

 • Podle Kočnera svědek upravuje svá vyjádření

  Otázky na Tótha skončily. Jeho výslech trvá již osm hodin.

  „Pokud by bylo pravdou to, co tvrdí pan svědek, jak moc jsem nenáviděl pana Kuciaka, proč něco takového neřekl v dřívějších odpovědích? Pan svědek upravoval své vyjádření a při poslední výpovědi to vyšpičkoval,“ stěžuje si Kočner.

 • Para hledá rozpory mezi Tóthovou výpovědí z dneška a z listopadu 2018

  Advokát Para upozorňuje, že Tóth v listopadu 2018 před vyšetřovateli vypovídal jinak o druhém telefonu Mariana Kočnera. „Vypověděl, že druhý telefon sebral z budovy Technopolu,“ vysvětlil advokát. Soudkyně návrhu Pary pro předložení starší výpovědi Tótha nevyhověla. Dodala, že Tóth už tento rozdíl ve výpovědi srozumitelně vysvětlil.

 • Kočner klade otázky Tóthovi

  „Shromažďoval jste o mé osobě jakékoliv informace za účelem předání třetí osobě, ať už za úplatu, nebo ne? Měl jste od roku 2015 takovou roli?“ ptá se podezřívavě Kočner.

  „Nikdy jsem něco takového nedělal. Nikdy jsem takovou roli neměl. Nesbíral jsem o vás cíleně informace. Všechno, co jsem věděl, jsem věděl od vás. Ty informace, které souvisely s projednávaným skutkem, jsem postoupil policii,“ vysvětlil Tóth.

 • Kočner chce předložit listinný důkaz. Soud návrh obžalovaného připouští

  Jde o vizualizovaný obsah USB disku, který tvořil přílohu zápisu o výslechu Tótha z listopadu 2018.

  Podle prokurátora Novockého „není možné předkládat listinu k znaleckému posudku, jehož výkon ani není navržen“. Navrhnul návrhu obžalovaného nevyhovět, soud jej ale připustil.

  Advokát Para chodí po jednací místnosti a ukazuje písemný dokument ze spisu stranám procesu.

 • Výslech Kriaka s Mlynárčikem se odkládá

  Soudkyně oznámila, že výslech svědků Miroslava Kriaka a Štefana Mlynárčika odkládá na 13. hodinu 22. ledna a dnes už, vzhledem k pokročilé hodině, vyslechne jen Josefa Dučáka.

  Výpověď Petera Tótha trvala více než šest hodin.

 • Následuje patnáctiminutová přestávka

 • Soudce Mamojka v minulosti přiznal, že se s Marianem Kočnerem zná

  Mamojka však podle Denníku N odmítl, že by ho kvůli Kočnerově propuštění někdo kontaktoval. „Nic takového se nestalo, s bývalým premiérem jsem nebyl v žádném kontaktu, nikdo mě nekontaktoval,“ reagoval Mamojka.

  Foto: Profimedia.cz

  Marian Kočner se radí se svým advokátem Markem Parou.

 • Kočner chtěl u soudce Mamojky zařídit propuštění z vazby

  Tóth přiznává, že přes nitranského podnikatele Norberta Bödöra se Kočner snažil dostat i k předsedovi strany SMER a bývalému premiérovi Robertu Ficovi. Ten měl dále u soudce Ústavního soudu Slovenské republiky Mojmíra Mamojky zařídit Kočnerovo propuštění z vazby.

  „Zkontaktoval jsem pana Mamojku, číslo jsem si vytáhl z Kočnerova telefonu. Řekl jsem, že jsem kurýr od jednoho jeho přítele a potřebuji se s ním setkat,” vzpomíná Tóth na setkání s Mamojkou. Při něm měl Tóth podle svých slov Mamojkovi odevzdat obálku s ústavní stížností. Ta dopadla neúspěšně. Kočner podle Tótha později v motáku z vazby rozzlobeně psal „proč Mamojka selhal a proč to ‚RF’ (Robert Fico) nevyřešil“.

 • Lipšic se ptá Tótha, kdo je Michal T. z motáků

  „Ten zmíněný Michal T. je předseda tohoto soudu pan Truban. To nemám jen z toho motáku, ale také z komunikace s panem Parou, který v této věci vypracoval určité podklady, na základě nichž by soud mohl rozhodnout o propuštění Mariana Kočnera z vazby,” odpovídá Tóth.

 • Ke sledování politiků na žádost Bödöra prý nikdy nedošlo

  „Pan Bödör ještě řekl, že má místnost, kde se setkávají politici, a to místo monitoruje. Ptal se, zda by lidé z týmu mohli zajišťovat i výměny paměťových karet v té místnosti,“ říká Tóth. Podle webu Aktuality.sk je veřejně známo, že někteří politici se setkávali v nitranském hotelu Zlatý Kľúčik.

 • Tóth má vysvětlit, proč se setkával s Norbertem Bödörem

  „Až poté, co Mariana Kočnera vzali do vazby. Zkontaktoval jsem ho tak, jak bylo uvedeno v odkazu přes aplikaci Signal. Pan Bödör řekl, že je na dovolené, ale že se mi ozve,” odpovídá advokátovi Peter Tóth.

  Při osobním setkání Bödöra s Tóthem se prý podnikatel sám ptal na sledování novinářů. „Tak já jsem polovinu platil a nic jsem z toho neviděl,“ postěžoval si prý Bödör Tóthovi.

 • Lipšic se ptá, co ještě Tóth pro Kočnera dělal

  „Když se jednou dostal bývalý generální prokurátor Trnka do sporu s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou, tak mě Marian Kočner požádal, jestli bych pro pana Trnku nezpracoval tiskovou zprávu, protože na tiskovém oddělení to nedokázali zpracovat tak, jak by si to Marian Kočner a Trnka představovali,“ odpověděl Tóth.

 • Je to jako bychom se dohodli, že jdeme pašovat koně a zastřelíme celníka

  Advokáta zajímá, proč Tóth dnes stojí proti Kočnerovi a usvědčuje ho. „Pro mě je lidský život nejvyšší nedotknutelná hodnota,“ říká Tóth. „Sám jsem rodič, umím si představit, jaká muka prožívají rodiče Jána Kuciaka a máma Martiny Kušnírové,” uvedl svědek.

  „To není nenávist. Pro mě to byla zrada. To je jako bychom se dohodli, že jdeme pašovat koně a zastřelíme celníka,” dodal Tóth.

 • S otázkami pokračuje advokát Kuciakových Daniel Lipšic

  Lipšic podle Denníku N požádal Tótha, aby Kočnera charakterizoval. „Umí být přátelský, dobromyslný, ale také velmi hrubý. Někdy prosazuje své zájmy širokými a ostrými lokty. Vždycky jsem to bral jako kolorit jeho povahy,“ odpověděl Tóth.

 • Fanouškům relace Na Pranýři odpovídala i Zsuzsová, říká Tóth

  Tóth potvrzuje verzi Andruskóa, že jedním z úkolů Aleny Zsuzsové mělo být odpovídání na komentáře fanoušků na facebookové stránce relace Na Pranýři. Kočner mu to vysvětloval tak, že ona je jediná, kdo dokáže přemýšlet a reagovat jako on. Tóth tehdy Zsuzsovou znal jen jako „Maďarku z jihu“.

 • O Kuciakově smrti se Tóth měl dovědět z médií

  Soudkyně se ptá Tótha, kdy se dozvěděl o vraždě Jana Kuciaka. „V den, kdy to bylo zveřejněno v médiích,“ říká Tóth.

  „Hned, jak jsem si ráno tu zprávu přečetl v médiích, tak jsem obžalovanému napsal zprávu prostřednictvím Threemy, že doufám, že to jde mimo nás… Pak jsme měli i telefonát, ve kterém mi dost vulgárně řekl, že by musel být úplný hlupák, kdyby se podílel na takovém skutku, neboť je známo, že měl s Kuciakem veřejný spor,“ dodal Tóth.

 • Proč Tóth neodevzdal policii klíčové materiály hned?

  Obžalovaný Kočner se ptá, proč Tóth neodevzdal všechny materiály hned při prvním setkání s policií, včetně USB disků s fotkami ze sledování novinářů.

  „Věci jsem předával až při procesních úkonech, předával jsem je nadvakrát. Policii zajímaly fotografie Jána Kuciaka, co jsem tehdy měl k dispozici, jsem odevzdal,“ odpovídá Tóth Kočnerovi.

 • Tóth přiznal, že Jána Kuciaka osobně fotil

  Tóth přiznává, že i on jednou vyfotil Jána Kuciaka, a to na autobusovém nádraží. „Byl jsem tam náhodou,“ dodal svědek. Fotku prý odevzdal Kriakovi. Podle webu aktuality.sk se snaží přesvědčit soud, že se na sledování novinářů nepodílel.

 • Motáky nebo kódová řeč

  Otázky teď pokládá Kočner, oba dva si vykají. Tótha se ptá na motáky, ten odpovídá, že první moták dostal asi 5 až 7 dní po Kočnerově vzetí do vazby. „Vy jste na ty motáky i odpovídal?“ ptal se Kočner. „Ano, napsal jsem odpověď, vytiskl ji na mé tiskárně, zalepil do obálky a dal ji panu Šabíkovi, který vám ji dopravil do vazby. Buď jste reagoval motáky nebo kódovaně přes telefon,“ cituje Tótha Denník N.

 • Kočner nebyl spokojený s informacemi, byly málo bulvární

  Kočner a Bödör na sledování vynaložili 140 tisíc eur, každý zaplatil půlku. Po Tóthovi a Kriakovi následně Kočner chtěl, aby svou pozornost zaměřili na generálního prokurátora Jaromíra Čižnára. To ale oba odmítli, píše Denník N.

 • Týden před vraždou Kočner sledování stopl

  Těsně před vraždou v únoru 2018 Kočner pozastavil sledování novinářů. Poté, co se veřejnost dozvěděla o vraždě, sledování utlumil. Větší množství novinářů totiž mělo ochranku. Kočnerův další požadavek byl „rozpracovat“ Daniela Lipšice.

  Foto: Profimedia.cz
 • Kočner se prostřednictvím advokáta ptá Tótha

  Jako první Kočnera zajímá, jestli ho Tóth nenávidí nebo se bojí pomsty. „Nic takového necítím,“ reagoval Tóth. Požadavky Kočnera byly podle Tótha takové, aby zjistil o novinářích co nejvíc. Komando tak pořizovalo i videa. Specifické požadavky na sledování na konkrétních místech ale podle Tótha nebyly, píše web Aktuality.sk.

 • Tóth komentuje důkazy

  Tóth uvedl, že jde o Bentley telefon, který osobně odevzdal vyšetřovateli Juhásovi. „Pokud jde o ten druhý telefon, nikdy jsem rigorózně neřekl, jestli je stříbrný, nebo černý, vždy jsem byl na pochybách,“ cituje Tótha Denník N. Tóth poznal i USB disky, podle něj na nich byl souhrnný materiál celého projektu „paparazzování“ novinářů.

 • Mobily i čtyři USB flash disky jsou mezi důkazy

  Soud připustil, aby mezi důkazy byly zařazeny Kočnerovy mobily a čtyři USB flash disky. Prokurátor předměty všem ukázal, černý telefon si Kočner vzal do ruky. „Dnes jsem si od svědka vyposlechl třetí verzi toho, jak se dostal k tomu mobilnímu telefonu. On tvrdí, že ke stříbrnému, my tu vidíme černý. Pan svědek také uvedl, že takzvaný Bentley telefon osobně odevzdal vyšetřovateli Juhásovi, to ale není pravda,“ řekl u soudu Kočner. „Velmi pochybné získání takzvaného druhého telefonu,“ cituje Kočnera Denník N.

 • Soud důkazy nevyřadil

  „Soud tyto důkazy nevyřadil,“ opravila soudkyně Sabová advokáta Paru. Dodala, že důkazy jen nebyly zahrnuty do konání, protože nebyly specifikovány. Konstatovat, že jde o vyřazený důkaz, lze jen tehdy, když je soud řádně odmítne, píšou Aktuality.sk.

 • Soud pokračuje

  Soudkyně požádala prokurátora o předložení důkazů, které zmínil. Jde o USB klíče a dva Kočnerovy iPhony. Kočnerův advokát Marek Para namítá, že jde o vyřazené důkazy, a chce, aby se pokračovalo ve výslechu Petera Tótha, píše web Aktuality.sk.

 • Ministr spravedlnosti reaguje na výpověď jednoho z obžalovaných

  Ministr spravedlnosti Gábor Gál (Most-Híd) reagoval na výpověď Zoltána Andruskóa. Ten u soudu řekl, že se bál jít na policii kvůli vlivu strany Směr. „Vůbec mě netěší, že by nějaký občan mohl mít strach obrátit se na orgány činné v trestním řízení,“ řekl Gál Denníku N. Jednání je mezitím přerušeno do 13:30.

 • Prokurátor Novocký čte Kočnerovy motáky

  Kočner se k motákům nechce vyjádřit, na konci chce ale dát Tóthovi otázky. Právní zástupce paní Kušnírové Roman Kvasnica k motákům řekl, že „je zde předpoklad, že obžalovaný Kočner se snažil ovlivňovat místní soud.“ Kvasnica narážel na to, že Kočner v nich píše o Michalu T., předsedovi soudu Michalu Trubanovi, píše Denník N.

 • Kdybyste konali, Kuciak a Kušnírová mohli asi žít, píše Kiska Ficovi

  Exprezident Andrej Kiska napsal otevřený dopis expremiérovi Robertu Ficovi. V něm uvádí, že Andruskó odsouzený za vraždu Jána Kuciaka u soudu zmínil i Ficovo jméno. „Kočner se tvářil, že vás zná a vy ho kryjete. Kdybyste konali, Ján Kuciak a Martina Kušnírová mohli asi žít,“ píše se v dopise. Kiska je předsedou strany Za lidi, která kandiduje v nadcházejících parlamentních volbách. Fico stojí v čele vládnoucí strany Směr, po vraždě Jána Kuciaka rezignoval z čela vlády.

  AHOJ ROBERT, dlho sme sa nestretli, tak ti píšem otvorený list. Vojdeš do dejín ako človek, ktorý umožnil zlu ovládnuť...

  Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne Středa 15. ledna 2020
 • Dvacet motáků z vazby

  Kočner měl Tóthovi z vazby poslat celkem dvacet motáků. Policie má ale aktuálně jen čtyři. Tóth podle svých slov ostatní skartoval a odevzdal jen zmíněné čtyři. Proč to tak udělal, neuvedl. „Povalovaly se mi na nočním stolku,“ citují jeho odpověď na otázku, kde motáky měl, Aktuality.sk.

 • Proč se věnuje mně, když je na Slovensku spousta podvodníků, měl říct Kočner

  Kočner podle svědectví Tótha opakovaně kritizoval, že se Kuciak věnuje právě jemu. Podle Kočnera musel mít Kuciak informace z policie a až příliš se zabýval jeho podnikáním. „Proč se věnuje právě mně, když je na Slovensku spousta podvodníků,“ měl říct podle Tótha. Došlo i na otázky na sledování Kuciaka. „Myslím, že měl na sobě něco modrého,“ vzpomínal Tóth. O Kuciakově oblibě modrých triček se píše v knize Umlčaní, připomínají Aktuality.sk.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Doporučené

Další články