Hlavní obsah
Online

Svědek proti Kočnerovi vypovídal téměř 9 hodin. Mluvil o sledování Kuciaka

Foto: Profimedia.cz

Soud, den třetí. Proti Kočnerovi vypovídal Peter Tóth, který se na fotografii upřeně dívá na Mariana Kočnera.

15. 1. 8:54
aktualizováno • 15. 1. 20:05

U Specializovaného trestního soudu ve slovenském Pezinku třetí den pokračuje hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Dění u soudu sledujeme v online reportáži.

Článek

V pondělí se k vraždě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. V úterý pak vypovídali rodiče a další příbuzní zavražděné dvojice. Odpoledne pak obžalované Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou s úkladnou vraždou spojil Zoltán Andruskó. Měla ji u něj objednat Zsuzsová na pokyn Kočnera.

Reportáž Seznamu z úterního jednání soudu. Svědčili rodiče zavražděných:

Andruskóa už loni na konci roku soud na základě dohody o vině a trestu poslal za zprostředkování vraždy na 15 let do vězení.

Ve středu svědčil další důležitý svědek Peter Tóth: bývalý novinář a zaměstnanec slovenské civilní kontrarozvědky. Před soudem řekl, že pro Kočnera zařizoval sledování Kuciaka i dalších slovenských novinářů. Podnikatel Marian Kočner podle něj byl zadavetel Kuciakovy vraždy.

Kočner se podle Tótha před ním při kritice žurnalistů vyjádřil, že by postačovalo zavraždit jednoho novináře a ostatní by se lekli, o Kuciakovi prý mluvil nenávistně.

 • Jak sledovali novináře

  Tóth popisuje, jak začali sledovat novináře. Podle něj mohl být prvním sledovaným Štefan Hríb. Jméno vždy určil Kočner po dohodě s Tóthem. Komando mělo instrukce zachycovat novináře v „zajímavých bulvárních situacích“.

 • Třicet nebo čtyřicet tisíc eur v hotovosti na sledování

  Kočner dal Tóthovi třicet nebo čtyřicet tisíc eur v hotovosti, financoval tak technické zabezpečení sledování novinářů. „Peníze jsme byli vybírat společně v Tatra bance na Gorkého ulici,“ řekl Tóth.

 • Paruky, oblečení nebo berle ke sledování novinářů

  Na sledování novinářů měli členové komanda i paruky, oblečení a další příslušenství jako například berle, které si mohli měnit, aby byli co nejméně nápadní. „Marian Kočner platil i náklady na používání motorových vozidel. Nevím, jestli v hotovosti, nebo přes nějakou firmu, aby ho s tím nebylo možné spojit,“ vypověděl Tóth.

 • Sponzorem sledování novinářů byl nitranský oligarcha

  Kočner po Tóthovi požadoval, aby novináře sledoval. Tóth to odmítl s tím, že jeho tvář je moc známá, a je to tak nemožné. Měl ale kolem sebe dostatek lidí, kteří sledování mohli provádět. „Řekl (Marian Kočner), že o takové informace by měl zájem i Norbert Bödör a že by na takové informace o novinářích přispěl,“ řekl Tóth. O Bödörovi píšou slovenská média jako o nitranském oligarchovi.

 • Kritika novinářů

  Se vznikající stranou Cieľ začal Kočner rozvíjet novou myšlenku. „To byla ta známá relace Na pranieri,“ vzpomíná Tóth na pořad, který Kočner využíval na kritizování novinářů. „V tomto směru Kočner dobře odhadl moji reakci,“ řekl Tóth a dodal, že média o jeho osobě informují manipulativně.

 • Od roku 2016 jsme se začali stýkat intenzivněji

  Kočner se zajímal o zdravotní problémy Tóthova syna. „Projevoval určitou empatii, snažil se poskytovat pomoc, i když to bylo prakticky nemožné,“ vypověděl Tóth.

 • Kočner měl otázky týkající se bezpečnostního prostředí

  Tóth před soudem popisuje svůj vztah s Kočnerem. „Občas měl otázky týkající se bezpečnostního prostředí,“ řekl Tóth. Ptal se na politiku a byl kritický k politice Spojených států. Kočner se výpovědi zasmál, píše web Aktuality.sk.

 • Kauza Gamatex

  Bývalý novinář mluví o období kauzy Gamatex, která se týká TV Markíza. Tóth sbíral informace od skupiny Kočnera a Agha (majitel firmy Gamatex) a kontaktoval se i s tehdejším ředitelem Markízy Pavolem Ruskem.

 • Začíná Tóthova výpověď

  „S Kočnerem se znám od roku 1995,“ začal Tóth svoji výpověď. Říká, že komunikoval i s Alenou Zsuzsovou přes mobilní telefon. Její pravé jméno se ale dozvěděl až při zářijovém zadržení v roce 2018, do té doby ji znal jen pod přezdívkou SIS Alino. Marčeka a Szabóa Tóth nezná.

 • Tóth bude vypovídat

  Předsedkyně senátu Ružena Sabová poučuje Tótha o jeho právech. „Poučení jsem porozuměl, vypovídat budu,“ odpověděl Tóth soudkyni.

 • Tóth se omlouvá pozůstalým

  Soudkyně vyzvala Tótha, aby si sedl na místo pro svědka. Ten neposlechl a nejdříve se zastavil u Zlatice Kušnírové a poté u manželů Kuciakových. Podle výrazu tváře šlo o omluvu, píše web Aktuality.sk. Soudkyně Tótha napomenula.

 • „Byli jsme kamarádi, ani na mě se nepodíváš?“

  Peter Tóth se po příchodu k soudu ani nepodíval na přítomné novináře. Eugen Korda, kterého Tóth také sledoval, na něho volal: „Peter, vždyť jsme byli kamarádi, ani na mě se nepodíváš?“ Tóth nijak nereagoval. V soudní síni už je i Marian Kočner.

 • Svědek Tóth už je v soudní síni

  Na místě už je Peter Tóth, který organizoval sledování novinářů. Spolu s ním dnes budou vypovídat i Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík.

Doporučujeme

Další články