Hlavní obsah
Online

Svědek proti Kočnerovi vypovídal téměř 9 hodin. Mluvil o sledování Kuciaka

Foto: Profimedia.cz

Soud, den třetí. Proti Kočnerovi vypovídal Peter Tóth, který se na fotografii upřeně dívá na Mariana Kočnera.

15. 1. 8:54
aktualizováno • 15. 1. 20:05

U Specializovaného trestního soudu ve slovenském Pezinku třetí den pokračuje hlavní líčení se čtveřicí obžalovaných z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Dění u soudu sledujeme v online reportáži.

Článek

V pondělí se k vraždě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. V úterý pak vypovídali rodiče a další příbuzní zavražděné dvojice. Odpoledne pak obžalované Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou s úkladnou vraždou spojil Zoltán Andruskó. Měla ji u něj objednat Zsuzsová na pokyn Kočnera.

Reportáž Seznamu z úterního jednání soudu. Svědčili rodiče zavražděných:

Andruskóa už loni na konci roku soud na základě dohody o vině a trestu poslal za zprostředkování vraždy na 15 let do vězení.

Ve středu svědčil další důležitý svědek Peter Tóth: bývalý novinář a zaměstnanec slovenské civilní kontrarozvědky. Před soudem řekl, že pro Kočnera zařizoval sledování Kuciaka i dalších slovenských novinářů. Podnikatel Marian Kočner podle něj byl zadavetel Kuciakovy vraždy.

Kočner se podle Tótha před ním při kritice žurnalistů vyjádřil, že by postačovalo zavraždit jednoho novináře a ostatní by se lekli, o Kuciakovi prý mluvil nenávistně.

 • Prokurátor Novocký čte Kočnerovy motáky

  Kočner se k motákům nechce vyjádřit, na konci chce ale dát Tóthovi otázky. Právní zástupce paní Kušnírové Roman Kvasnica k motákům řekl, že „je zde předpoklad, že obžalovaný Kočner se snažil ovlivňovat místní soud.“ Kvasnica narážel na to, že Kočner v nich píše o Michalu T., předsedovi soudu Michalu Trubanovi, píše Denník N.

 • Kdybyste konali, Kuciak a Kušnírová mohli asi žít, píše Kiska Ficovi

  Exprezident Andrej Kiska napsal otevřený dopis expremiérovi Robertu Ficovi. V něm uvádí, že Andruskó odsouzený za vraždu Jána Kuciaka u soudu zmínil i Ficovo jméno. „Kočner se tvářil, že vás zná a vy ho kryjete. Kdybyste konali, Ján Kuciak a Martina Kušnírová mohli asi žít,“ píše se v dopise. Kiska je předsedou strany Za lidi, která kandiduje v nadcházejících parlamentních volbách. Fico stojí v čele vládnoucí strany Směr, po vraždě Jána Kuciaka rezignoval z čela vlády.

  AHOJ ROBERT, dlho sme sa nestretli, tak ti píšem otvorený list. Vojdeš do dejín ako človek, ktorý umožnil zlu ovládnuť...

  Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne Středa 15. ledna 2020
 • Dvacet motáků z vazby

  Kočner měl Tóthovi z vazby poslat celkem dvacet motáků. Policie má ale aktuálně jen čtyři. Tóth podle svých slov ostatní skartoval a odevzdal jen zmíněné čtyři. Proč to tak udělal, neuvedl. „Povalovaly se mi na nočním stolku,“ citují jeho odpověď na otázku, kde motáky měl, Aktuality.sk.

 • Proč se věnuje mně, když je na Slovensku spousta podvodníků, měl říct Kočner

  Kočner podle svědectví Tótha opakovaně kritizoval, že se Kuciak věnuje právě jemu. Podle Kočnera musel mít Kuciak informace z policie a až příliš se zabýval jeho podnikáním. „Proč se věnuje právě mně, když je na Slovensku spousta podvodníků,“ měl říct podle Tótha. Došlo i na otázky na sledování Kuciaka. „Myslím, že měl na sobě něco modrého,“ vzpomínal Tóth. O Kuciakově oblibě modrých triček se píše v knize Umlčaní, připomínají Aktuality.sk.

 • O Kuciakovi mluvil s „nenávistí v hlase“

  Na otázku soudkyně, jak se Kočner vyjadřoval o zavražděném novináři, Tóth odpověděl, že s „nenávistí v hlase“. Podle Tótha o Kuciakovi mluvil hodně vulgárně a tvrdil, že Kuciaka na něj určitě někdo nasadil. „V této souvislosti mluvil o osobě Daniela Lipšice a Bernarda Slobodníka, kterého zmiňoval i po vraždě. Díky Norbertu Bödörovi měl informace o vyšetřování vraždy a věděl, že v mobilním telefonu Jána Kuciaka měla být zachycena komunikace se Slobodníkem,“ cituje Tótha Denník N.

 • Sledovaní novináři? Tódová, Burčík, Korda a další

  Soudkyně se Tótha zeptala, které novináře chtěl Kočner sledovat. Tóth odpověděl, že určitě Jána Kuciaka, kterého měl dát na seznam přímo Kočner. Mezi sledovanými novináři dále jmenoval Moniku Tódovou, Matúše Burčíka, Štefana Hríba nebo Eugena Kordu, píše Denník N.

 • Nebývalý mediální zájem pokračuje i třetí den

 • Kočner mě měl rád, protože jsem z něj jen netahal peníze

  Tóth vztah s Kočnerem dále popisuje tak, že ho měl podnikatel rád, protože z něj „jen netahal peníze“. Pro sledování novinářů si ho Kočner vybral, protože pracoval v SIS (Slovenská informační služba) a je diskrétní, myslí si Tóth. „Pochopil jsem, že přes Norberta Bödöra má Kočner páky na ředitele Úřadu speciální prokuratury Dušana Kováčika,“ cituje Tótha Denník N.

 • Stačilo by, kdyby se fyzicky odstranil, zavraždil, zlikvidoval jeden novinář, a byl by pokoj, měl říct Kočner

  Tóth ve výpovědi popisuje společnou dovolenou s Kočnerem v Chorvatsku. Při procházce po přístavu spolu vedli rozhovor. Kočner si měl Tóthovi stěžovat, jací jsou slovenští novináři, že zneužívají právo a někteří politici se chovají podobně. „Dával jsem mu za pravdu,“ řekl Tóth. „Tehdy se Kočner přede mnou ne poprvé a ne naposled vyjádřil, že by stačilo, kdyby se fyzicky odstranil, zavraždil, zlikvidoval jeden novinář, a byl by pokoj,“ uvádí Tóthovu výpověď slovenský Denník N.

  Foto: Profimedia.cz
 • Tóth před svědeckou výpovědí volal se šéfem NAKA

  Dvouhodinový rozhovor absolvoval Peter Tóth před svou svědeckou výpovědí. Kontaktoval šéfa slovenské Národní kriminální agentury Branislava Zuriana. V hovoru ho měl informovat o tom, co bude vypovídat, a oznámit, že má v držení telefony a písemnosti spojené s byznysem Mariana Kočnera.

 • Nevěděl jsem, kam až to zajde

  Když šel Tóth na začátku dnešního jednacího dne za paní Kušnírovou a rodiči Jána Kuciaka, tak se jim omluvil. Řekl, že nevěděl, kam až to zajde, píše slovenský Denník N. Po přestávce pokračuje Tóth ve výpovědi.

 • V soudní síni není Zsuzsová ani Marček

  Líčení se účastní ze čtveřice obžalovaných jen Marian Kočner a Tomáš Szabó. Obžalovaná Alena Zsuzsová požádala o konání v její nepřítomnosti, stejně tak Miroslav Marček.

 • Obžalovaný Marian Kočner v soudní síni

  Foto: Profimedia.cz
 • Lipšic: Paparazzování je eufemismus, bylo to sprosté sledování

  Daniel Lipšic, právní zástupce rodičů Jána Kuciaka, nechce předčasně hodnotit Tóthovo svědectví. Jeho výpověď považuje za důvěryhodnou, při srovnání s údaji uvedenými v Kočnerově aplikaci Threema. „Paparazzování je eufemismus, bylo to sprosté sledování,“ reagoval Lipšic na otázky novinářů.

 • Nepochybuji, že Kočner a Zsuzsová zosnovali a objednali vraždu Kuciaka

  „Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že tito dva lidé spolu zosnovali a objednali vraždu Jána Kuciaka,“ řekl Tóth o Kočnerovi a Zsuzsové. Soud přerušil jednání na 15 minut. Následovat budou otázky prokurátora na Tótha.

 • Přísná bezpečnostní opatření

  Foto: Profimedia.cz

  Obžalované hlídají u soudu těžkooděnci. Střídají se každých 50 minut bez přerušení líčení.

 • Oslovuje vlivné, hlavně politiky, říkal o Zsuzsové Kočner

  „Já mám jednu takovou Maďarku, však víš, ona mi vysbírá podpisy. Má sociální balíčky a na základě toho vysbírá podpisy,“ popsal rozhovor s Kočnerem Tóth. Nikdy prý nevěděl, že jde o Zsuzsovou. V roce 2016 ho měl Kočner informovat, že má jednu ženu, kterou měsíčně podporuje. Kočner měl také říct, že „tato osoba na sociálních sítích oslovuje vlivné muže, především politiky“.

 • Kuciak byl jednou z mála výjimek na slovenské novinářské scéně

  Někdy v září nebo v říjnu 2017 nám Kočner řekl, abychom se podívali na Kuciaka, řekl Tóth. „Nečetl jsem slovenská média pravidelně, jen titulky, práci pana Kuciaka jsem neznal. To byla zřejmě škoda, byl jednou z mála výjimek na slovenské novinářské scéně,“ vypověděl Tóth. „Bohužel jsem se o tom přesvědčil až po jeho smrti.“

 • Kuciak byl zaujatý, tvrdil Kočner

  „Marian Kočner tvrdil, že je proti němu Ján Kuciak zaujatý,“ zopakoval několikrát Tóth. Sám prý o byznysu Kočnera nevěděl, proto podnikateli důvěřoval. „Řekl mi, že ten chlapec žije jako mnich,“ vzpomněl Tóth na větu Miroslava Kriaka, který novináře sledoval.

 • Jak sledovali novináře

  Tóth popisuje, jak začali sledovat novináře. Podle něj mohl být prvním sledovaným Štefan Hríb. Jméno vždy určil Kočner po dohodě s Tóthem. Komando mělo instrukce zachycovat novináře v „zajímavých bulvárních situacích“.

Doporučujeme

Další články