Hlavní obsah
Online

Soud, den třetí: Předstoupí Peter Tóth, který sledoval novináře

Foto: Profimedia.cz

Hlavní obžalovaní v kauze Kuciak – Kočner, Zsuzsová, Szabó a Marček.

14. 1. 9:44
aktualizováno • 14. 1. 19:15

Ve slovenském Pezinku ve středu pokračuje soudní líčení v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vypovídali rodiče a příbuzní zavražděných. Dění na místě sleduje redaktor Seznam Zpráv Filip Harzer.

Článek

Specializovaný trestní soud v Pezinku nedaleko Bratislavy vyslechl výpovědi rodičů a příbuzných zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Pachatelé je zastřelili předloni v únoru v jejich vlastním domě.

V pondělí se během soudního líčení přiznal k vraždě Miroslav Marček. Ten prohlásil, že vstoupil do dvora domu a čekal v letní kuchyni, až Kuciak přijde domů. „Poté se spolu vrátili pan Kuciak i paní Kušnírová. Chvíli jsem čekal, dokud se nenaskytne vhodná příležitost. Ta se naskytla, když slečna Kušnírová šla na toaletu. Zaklepal jsem na dveře. Otevřel pan Kuciak, jeho jsem zasáhl do hrudi. Naneštěstí jsem uviděl, že je tam ještě jedna osoba. Ona (Kušnírová) vběhla do kuchyně, já jsem šel za ní a tam jsem zasáhl i ji,“ uvedl Marček. Ten se přiznal i k vraždě podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Dalším obžalovaným je podnikatel Marian Kočner, který si měl vraždu dvojice objednat. Objednávku vraždy měla podle obžaloby zadat Kočnerova známá Alena Zsuzsová zprostředkovateli Zoltánu Andruskóovi. Ten při vyšetřování spolupracoval s policií a jako jediný z pěti obviněných požádal o uzavření dohody o trestu výměnou za doznání. Původně mu hrozilo 25 let až doživotí, nakonec si díky dohodě, kterou loni na konci prosince schválil soud, odsedí 15 let.

Kočner a Zsuzsová svou vinu za vraždu u soudu odmítli již v úvodu procesu. Andruskó u soudu vypovídal v úterý odpoledne, ten u soudu prohlásil, že poznává záběry pořízené při sledování Jána Kuciaka. „Zprostředkoval jsem mezi Alenou Zsuzsovou a panem Szabóem na pokyn pana Kočnera vraždu Jána Kuciaka,” přiznal v úterý Andruskó.

Ve středu před soud předstoupí Peter Tóth, který svědčil proti Kočnerovi v kauze televizních směnek. Tóth také zřídil komando na obžalobu novinářů. Získané informace se pak staly podklady při plánování vraždy Jána Kuciaka. Spolu s ním mají dnes vypovídat i Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík.

 • Andruskó: Nebál jsem se tolik Zsuzsové jako lidí, kteří za ní stáli

  Zoltán Andruskó podle Denníku N oznámil, že se se Zsuzsovou zná osm až devět let. Ta podle něj „před jeho očima chladnokrevně” objednala vraždu Lászlóa Basternáka, bývalého primátora slovenského města Hurbanovo. „Měl jsem respekt, věděl jsem, čeho je schopná,” dodal podle serveru Aktuality.sk. Svědek promluvil i o plánované likvidaci prokurátora Maroše Žilinky.

 • Odsouzený zprostředkovatel vraždy se omluvil pozůstalým

  Zoltán Andruskó, odsouzený zprostředkovatel objednávky vraždy Jána Kuciaka, začal svou výpověď omluvou pozůstalým. „Je mi strašně líto toho, co se stalo. Nevím, jak to napravit, to se asi nedá, ale udělám pro to všechno, abych dal věci do pořádku. Svojí výpovědí, samozřejmě,” prohlásil Andruskó.

 • Soud předvolal špatného svědka

  Ke slovenskému soudu dorazil svědek Michal Varga. Po chvíli ale vyšlo najevo, že soudci předvolali špatného Vargu – přijít měl muž, kterého Tomáš Szabó označil za prodejce jedné ze zbraní pro vraha Marčeka. K soudu ale přišel jeho jmenovec Michal Varga, kterému dříve patřil dům ve vesnici Velká Mača, který později koupil Ján s Martinou.

  „Po skončení hlavního jednání budeme zkoumat, proč došlo k tomuto omylu,” uvedla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

 • Soud pokračuje, na řadě je klíčový výslech Andruskóa

  Zoltán Andruskó, který již uzavřel dohodu se soudem a dnes tedy přišel jen vypovídat, do soudní síně dorazil v neprůstřelné vestě a kukle. Alena Zsuzsová v pondělí prohlásila, že vypovídat bude až po výslechu Andruskóa. Podle serveru Aktuality.sk se očekává napjatá konfrontace.

 • Následuje obědová přestávka, trvat bude do 13:40

  Po obědové pauze bude vypovídat Zoltán Andruskó. Ten při vyšetřování případu spolupracoval s policií a loni s prokurátorem uzavřel dohodu o vině a trestu. Na jejím základě si odpyká trest 15 let vězení.

 • Promluvila expřítelkyně vraha Marčeka

  U soudu před chvílí hovořila bývalá přítelkyně Miroslava Marčeka Martina Rigová. Marček se v pondělí přiznal k vraždě Jána Kuciaka i Martiny Kušnírové, ale i k zabití podnikatele Molnára, k němuž došlo v roce 2016.

  Rigová mluvila o vztahu obžalovaných Marčeka a Szabóa, který už dříve uzavřel se soudem dohodu a dnes se soudního líčení neúčastní. Bratranci měli podle Marčekovy expřítelkyně velmi dobrý vztah a Marček se se Szabóem mnohokrát radil.

  Sama Rigová měla podle výpovědi s vrahem tří lidí přátelský vztah. „V současnosti mi občas zavolá,” uvedla u soudu.

 • Byl mým vzorem a mentorem, řekl o Jánu Kuciakovi jeho bratr

  „Obžalované neznám a ani je poznat nechci,” prohlásil v úvodu bratr Jána Kuciaka Jozef Kuciak mladší. Podle jeho výpovědi poslal jednou Marian Kočner zavražděnému novináři provokativní smajlíky a výpis z obchodního rejstříku. „Když jsme zjistili, co se stalo, tak nás hned napadlo, že je to Kočner,” řekl.

  Jeho bratr Ján byl podle Jozefa mladšího vždy jeho vzorem a mentorem. „Snažil jsem se mu pomoci se stavbou domu,” uvedl sourozenec zavražděného novináře.

 • Matka s Jánem Kuciakem naposledy mluvila o svatbě

  Jana Kuciaková prý svému synovi doporučovala, aby se radši věnoval sportu namísto psaní o nebezpečných tématech.

  „Ptala jsem se ho, jestli se nebojí. On mi na to řekl, že to dělá proto, aby bylo Slovensko lepší zemí,” četl prokurátor z výpovědi Kuciakovy matky. Se synem naposledy mluvila den před jeho vraždou, tedy 20. února 2018. Tehdy si prý povídali o plánované svatbě.

 • Emotivní fotografie rodičů zavražděné dvojice

  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
 • Matka Kuciaka nevypovídá kvůli řečové vadě

  Kuciakova matka Jana dnes vypovídat nebude kvůli řečové vadě. Místo toho se čte její výpověď z dubna 2019, informuje redaktor Seznam Zpráv Filip Harzer.

 • Soudní jednání pokračuje

 • Obrazem: K soudu přišli obžalovaní i rodiče obětí

 • Po výpovědích rodičů následuje krátká přestávka

 • Zůstala díra v srdci, hlesl Jozef Kuciak

  Otec zavražděného novináře odpověděl na otázku advokáta Lipšice, co prožívali, když se dozvěděli o vraždě. „Tři dny jsem byl paralyzovaný, nic si nepamatuji. Potom zůstala taková díra v srdci,” klesla Jozefu Kuciakovi intenzita hlasu. Syna prý naposledy viděl po vánočních svátcích 6. ledna 2018.

 • U soudu zní výpověď otce Jána Kuciaka

  „První, co nás napadlo, bylo, že za tím je Kočner. To se nakonec i potvrdilo,” prohlásil u soudu Jozef Kuciak. Domnívali se tak proto, že k vraždě došlo krátce poté, co Kočner jeho synovi Jánovi vyhrožoval.

  I Jozef Kuciak popisuje povahu svého zavražděného syna. „Byl to velký dobrák, velmi pracovitý. Odmalička nám pomáhal,” cituje otcovu výpověď server Aktuality.sk. Vztah mezi nimi byl podle výpovědi otce velice dobrý, Ján byl podle něj nejvíce zvědavý a kladl otci nekonečné množství otázek, na které se mu snažil odpovídat.

 • Rozbrečela se také obžalovaná Zsuzsová

  Výpověď Zlatice Kušnírové okomentovala údajná objednavatelka vraždy Alena Zsuzsová. „Při veškeré úctě k bolesti, chápu ji jako matku, která přišla o svoje dítě. Je evidentní, že to, že jsem obžalovaná, považuje paní Kušnírová za důkaz, že jsem vinná,“ prohlásila Zsuzsová a také se rozplakala.

 • Pořád čekám, jestli nezavolá. Výpověď matky Kušnírové rozplakala i novináře

  Obhájce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic požádal matku Martiny Kušnírové, aby popsala svůj vztah s dcerou. Ta se během vyprávění o dětství Martiny rozplakala.

  „Když jsem se dozvěděla o vraždě, nechtěla jsem tomu uvěřit. Připustila jsem si to až v momentě, kdy jsem ji držela v náručí a viděla ji, ještě s krví na rukou. Do té doby jsem si to neuvědomovala, ani teď. I teď se dívám z okna a na telefon, jestli nezavolá, nepřijde. Proto se ptám, proč? Proč? Nikdy jsme neměli moc peněz, ale měli jsme čest a charakter a tak jsme i vychovali svoje děti,“ popsala podle deníku Zlatica Kušnírová.

  Slzy v očích mělo během její výpovědi podle slovenského deníku SME i mnoho novinářů.

 • Kuciak mi pustil nahrávky s výhrůžkami, uvedla Kušnírová

  Matka zavražděné Martiny Kušnírové Zlatica podle Denníku N u soudu uvedla, že jí Ján Kuciak říkal o výhrůžkách ze strany Kočnera. Nahrávky vyhrožování prý Kušnírové pouštěl i během promoce. Jde o zvukovou stopu, na níž podnikatel mluví o tom, že se bude zabývat jeho rodinou a začne na něj hledat „špínu“. Zlatica Kušnírová rovněž uvedla, že se o děti bála, ale že jí na to dcera Martina odpovídala, že moc fantazíruje a moc se kouká na kriminální filmy.

 • „Máte proti mně důkazy?“ Zsuzsová pokládá otázky matce Kušnírové

  „Říká jí něco presumpce neviny?” ptá se Alena Zsuzsová matky Martiny Kušnírové. Soudkyně ji napomenula. Zsuzsová se pak ptala, jestli má proti ní Zlatica Kušnírová důkazy. „Nemám, právě proto tu jsme před soudem, aby se doložilo, co jste udělali,“ odpověděla jí matka zavražděné.

Doporučujeme