Hlavní obsah

Soudce z kauzy Opencard manipuloval s důkazy, o práci ale nepřijde

Foto: ČTK/Šálek Václav, ČTK

Alexander Sotolář.

Reklama

14. 7. 2020 14:54

Soudce Alexander Sotolář může dál soudit, přestože kárný senát Nejvyššího správního soudu řekl, že upravoval protokoly v kauze Opencard. Přijde jen o funkci předsedy senátu.

Článek

Pražský soudce Alexander Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes odvolal z funkce předsedy senátu Městského soudu v Praze, talár mu však ponechal. Sotolář upravoval protokoly v kauze Opencard. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) trvala na odvolání Sotoláře z funkce soudce. Jeho nadřízený Libor Vávra, předseda Městského soudu, byl mírnější, žádal jen odvolání Sotoláře z funkce předsedy senátu.

Podle kárných žalob Benešové a Vávry soudce manipuloval s protokoly z jednání v případu Opencard. Sám připustil, že existují rozdíly mezi zvukovým záznamem a protokolem, vyloučil ale, že by byly pouze v neprospěch obžalovaných, případně že by jim chtěl uškodit.

„Proč bych to dělal? Neměl jsem žádný osobní zájem na výsledku řízení, případně snad na odsouzení obžalovaných,“ řekl Sotolář kárnému senátu. Upravoval podle svých slov jen ta místa v protokolech, kde přepisy nebyly úplné, obsahovaly nedokončené věty nebo v nich bylo něco nepřesně zachyceno.

„Nepovažuju to za zločin, ale je to gigantická ostuda,“ uvedl v závěrečném návrhu Vávra. „Není to jenom ostuda, je to něco nemyslitelného, co by se vůbec nemělo v justici dít, totálně to znevěrohodňuje justici,“ řekla Benešová. Nikdo podle ní nemůže zaručit, že Sotolář nebude podobný postup opakovat v budoucnosti.

Benešová už dříve dočasně zprostila Sotoláře funkce. Kárný senát může soudci uložit důtku, snížit plat, zbavit jej funkce předsedy senátu, což navrhl Vávra, nebo trvale vykázat z justice, jak požaduje Benešová.

Sotolář dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další někdejší radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. V roce 2012 podle obžaloby neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k Opencard. Magistrát firmu oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění.

„Kárný senát zbavil soudce Sotoláře jen funkce předsedy soudu. Bylo přečteno, co v protokolech měnil: ano za ne, přidával věty, mazal jiné. Nebyl prý shledán úmysl. A proč ty protokoly měnil asi… Skoro bych se zeptal, a jak tedy prosím vypadá úmysl? Navíc Sotolář požádal, podle mých informací, o předčasný důchod, takže se mu nic neděje. Přesto dnes justice nenašla odvahu se sama očistit. Stíhání se u nás dá objednat, jakkoliv se mi to nechce v dnešní situaci v České republice zdůrazňovat,“ řekl ČTK Hudeček.

Vrchní soud oba Sotolářovy rozsudky zrušil. Případ dostala na starost nová soudkyně. Hudeček je už pravomocně osvobozen. Podle nového verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Údajnou manipulací s protokoly se zabývala na základě trestního oznámení Nadačního fondu proti korupci také policie. Sotoláře ale stíhat nebude. Nespáchal podle policistů trestný čin.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované