Hlavní obsah

Na Václavském náměstí se sešlo 50 tisíc lidí. Znovu demonstrovali proti Babišovi a Benešové

21. 5. 2019

Speciál Seznamu k protestům proti změnám ve vládě. (Video: Seznam)

Průběh demonstrace na Václavském náměstí sledujeme v online zpravodajství.

Článek

V Praze proběhla čtvrtá demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Demonstranti kromě odchodu Benešové žádají také přijetí takových opatření, aby byla zajištěna nezávislost justice. Premiér Andrej Babiš (ANO) a Benešová odmítají, že by nezávislost justice byla v ohrožení.

V předchozích třech týdnech se demonstrace v Praze konaly v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí. Z kapacitních důvodů, a také kvůli symbolice, nyní spolek Milion chvilek, který akce organizuje, vybral za místo protestu Václavské náměstí. Podle místopředsedy spolku Benjamina Rolla tím vyvrcholila část protestů, příští týden by se v případě nesplnění požadavků demonstrantů přesunuly akce do regionů.

Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde je mezi obviněnými z dotačního podvodu i premiér Babiš.

 • Metro v okolí Václavského náměstí je zaplněno lidmi

  Foto: Marek Čáp

  Lidé v centru Prahy proudí na protesty.

 • Protesty nejsou namířené jen proti Benešové, ale i Zemanovi a Babišovi

  „Mám pocit, že je to především demonstrace proti mocenskému paktu Miloše Zemana a Andreje Babiše. Není to tolik osobně namířeno proti ministryni Marii Benešové. Je otázkou, co ona proti justiční soustavě, která je nezávislá a pevná, silná, zmůže,“ komentuje situaci politický reportér Václav Dolejší. Rozbuškou protestů podle něj byla výměna ministra spravedlnosti v době, kdy policie předala státnímu zástupci případ Čapího hnízda a návrh na obžalobu premiéra Andreje Babiše.

 • Kovářová: Justice odvádí velmi slušnou práci, problémem je legislativa

  „Vzhledem k tomu, v jakém stavu je legislativa, si myslím, že justice odvádí velmi slušnou práci,“ míní Daniela Kovářová, bývalá ministryně spravedlnosti. To, že je v některých případech justice pomalá nebo dochází k vracení či rušení rozsudků, není podle ní vinou soudců ani advokátů, ale rozbujelé legislativy a účastníků řízení, kteří se nechtějí smířit s rozhodnutím soudů.

 • V centru Prahy se sešly desetitisíce lidí

  Na Václavském náměstí je podle odhadu reportérky Zuzany Černé nyní více než 40 tisíc lidí, což je více, než kolik organizátoři akce očekávali.

 • Lidé se scházejí na demonstraci

Doporučujeme

Další zprávy