Hlavní obsah

Na Václavském náměstí se sešlo 50 tisíc lidí. Znovu demonstrovali proti Babišovi a Benešové

21. 5. 2019

Speciál Seznamu k protestům proti změnám ve vládě. (Video: Seznam)

Průběh demonstrace na Václavském náměstí sledujeme v online zpravodajství.

Článek

V Praze proběhla čtvrtá demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Demonstranti kromě odchodu Benešové žádají také přijetí takových opatření, aby byla zajištěna nezávislost justice. Premiér Andrej Babiš (ANO) a Benešová odmítají, že by nezávislost justice byla v ohrožení.

V předchozích třech týdnech se demonstrace v Praze konaly v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí. Z kapacitních důvodů, a také kvůli symbolice, nyní spolek Milion chvilek, který akce organizuje, vybral za místo protestu Václavské náměstí. Podle místopředsedy spolku Benjamina Rolla tím vyvrcholila část protestů, příští týden by se v případě nesplnění požadavků demonstrantů přesunuly akce do regionů.

Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde je mezi obviněnými z dotačního podvodu i premiér Babiš.

 • Jaké byly největší demonstrace na území České republiky?

  Foto: Seznam.cz

  Přehled největších českých demonstrací.

 • Na protesty reaguje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček

 • Na pódiu vystoupil i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek

  Foto: Kateřina Zemanová

  Dominik Hašek promluvil k demonstrantům.

 • Mluví Anna Dolejská ze STAN

  „Já jsem zde proto, abych shrnula problém střetu zájmů Andreje Babiše. Andrej Babiš je nadále osobou ovládající holding Agrofert. Andrej Babiš je předsedou vlády ČR, šéfem výkonné moci. To je možná jediná informace, kterou zatím premiér nezpochybnil. Z řady právních analýz vyplývají stejné závěry. Společnosti holdingu Agrofert nejsou oprávněny čerpat veřejné prostředky. Relevantní instituce nejsou oprávněny tyto prostředky vyplácet. Přesto se tak děje.

  Dotace, které byly v rozporu se zákonem vyplaceny, bude Evropská unie po České republice vyžadovat zpět. Pokud se tak stane, vznikne obrovská škoda. Ta škoda bude zaplacena daňovými poplatníky (ČR). Představte si, jak těžké bude tuto škodu vymoci po Agrofertu. Je nutné říci, že některé z dotací byly vyplaceny ze státního rozpočtu, avšak Ministerstvo financí tyto projekty nedalo Evropské komisi proplatit. To znamená, že některé projekty Agrofertu jsou dotovány daňovými poplatníky přímo.

  Chce-li Andrej Babiš nadále setrvat ve funkci předsedy vlády, nemůže být nadále skutečným majitelem Agrofertu.”

 • Mluví Tomáš Klus

  „Já bych vám chtěl poděkovat za důslednost, se kterou přistupujete k vyjádření svých pevných postojů. Obzvlášť v momentě, kdy je třeba říct ‚ne‘ všem lžím a manipulacím s pravdou.

  Andrej Babiš je pro mne takový krysař, který hraje líbivou melodii a následují ho davy. Byl bych moc rád, kdyby se nám podařilo všechnu nespokojenost s tím podivným potulníkem směřovat k němu samému a nikoli k lidem, kteří mají jiný hudební vkus a nevidí, že směřují k hladové řece, ve které se můžeme utopit všichni.”

 • Mluví Milena Johnová

  „Chci upozornit na problém sociální politiky v režii Andreje Babiše,” říká radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová. „Obce v letošním roce z hlediska dotací na sociální práci dostanou zhruba pětinu toho, co by potřebovaly. Vláda rovněž snížila dotace na sociální ochranu dětí. V příštím roce je má seškrtat na polovinu. Česká republika patří v sociální oblasti v porovnání s Evropou k těm nejhorším, vydává pouze 12 % HDP. Sousední Slovensko vydává 16 %, Německo 19,4 %, Rakousko dokonce 20,5 %. A v této situaci Andrej Babiš škrtá. Vyzývám proto vládu, aby přestala používat veřejné prostředky pro financování populistických opatření a dorovnala peníze pro sociální oblast na civilizovanou evropskou úroveň.“

 • Organizátor protestů představil požadavky

 • Nové jméno kolem analýzy, která hájí Čapí hnízdo: Babišova exministryně

  Jaká byla role Heleny Válkové? (Video: Jaroslav Gavenda)

  Autor analýzy, advokát Karol Hrádela, řekl, že se o své práci bavil s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Spoluautorkou materiálu však prý rozhodně nebyla, tvrdí.

 • Demonstrace se tentokrát koná jen v Praze

  Na rozdíl od minulého týdne se nekonají souběžné protesty v dalších českých městech. Organizátoři se snažili tento týden dostat demonstranty ze zbytku republiky do Prahy, příští týden by naopak Pražané měli vyjet do regionů. Na náměstí dnes zněla hesla „Máme toho dost!“, „Demisi!“ či „Babiše do koše“.

 • Nejsme slepí!

  Demonstranti přišli například s transparenty „Nejsme slepí!“, „Benešová Marie mé zločiny zakryje“ nebo „Babiš je zlo“. Lidé na mnoha nápisech odkazují na města a regiony, odkud dorazili.

 • Na místě je také senátor a rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek

  „Myslím, že byla překročena mez, která přivedla lidi do ulic,“ míní Mikuláš Bek. Výměnu ministra spravedlnosti považuje v dané situaci za alarmující.

 • Lidé stojí už i ve druhé polovině náměstí

  Na rozdíl od předchozích protestů, které se konaly vždy v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí, se akce přesunula na Václavské náměstí. Lidé zaplnili vrchní část náměstí od sochy sv. Václava až k Opletalově ulici, další stojí před obrazovkami ve středním pruhu náměstí až k Vodičkově ulici. Stovky lidí stojí podle zpravodajky ČTK i pod tramvajovou tratí, která náměstí protíná.

 • Na Václavském náměstí se sešlo 50 tisíc demonstrujících

 • Metro v okolí Václavského náměstí je zaplněno lidmi

  Foto: Marek Čáp

  Lidé v centru Prahy proudí na protesty.

 • Protesty nejsou namířené jen proti Benešové, ale i Zemanovi a Babišovi

  „Mám pocit, že je to především demonstrace proti mocenskému paktu Miloše Zemana a Andreje Babiše. Není to tolik osobně namířeno proti ministryni Marii Benešové. Je otázkou, co ona proti justiční soustavě, která je nezávislá a pevná, silná, zmůže,“ komentuje situaci politický reportér Václav Dolejší. Rozbuškou protestů podle něj byla výměna ministra spravedlnosti v době, kdy policie předala státnímu zástupci případ Čapího hnízda a návrh na obžalobu premiéra Andreje Babiše.

 • Kovářová: Justice odvádí velmi slušnou práci, problémem je legislativa

  „Vzhledem k tomu, v jakém stavu je legislativa, si myslím, že justice odvádí velmi slušnou práci,“ míní Daniela Kovářová, bývalá ministryně spravedlnosti. To, že je v některých případech justice pomalá nebo dochází k vracení či rušení rozsudků, není podle ní vinou soudců ani advokátů, ale rozbujelé legislativy a účastníků řízení, kteří se nechtějí smířit s rozhodnutím soudů.

 • V centru Prahy se sešly desetitisíce lidí

  Na Václavském náměstí je podle odhadu reportérky Zuzany Černé nyní více než 40 tisíc lidí, což je více, než kolik organizátoři akce očekávali.

 • Lidé se scházejí na demonstraci

Doporučujeme

Další zprávy