Hlavní obsah

Spojené státy udělily další výjimku, Jižní Korea nebude dlouhodobě platit clo na dovoz oceli

Jižní Korea se stala prvním spojencem Spojených států s trvalým vynětím z cla. (Video: Valérie Dvořáková, AP, Reuters)

 

Reklama

26. 3. 2018 10:29

USA už minulý týden udělily dočasnou výjimku na dovoz oceli a hliníku státům EU a dalším šesti zemí, která platí do 1. května. S novým rozhodnutím nebude Jižní Korea platit Spojeným státům clo na dovoz oceli trvale.

Článek

Spojené státy souhlasily s vynětím Jižní Koreje z nového cla na dovoz oceli. Pro jihokorejskou ocel ale stanovily dovozní kvótu ve výši 70 procent průměrného importu v uplynulých třech letech. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo obchodu. Jak uvedla agentura Reuters, Jižní Korea se tak stala prvním spojencem USA, který si zajistil trvalou výjimku z cla na dovoz oceli.

O totéž se snaží také Evropská unie. Ta minulý týden od USA získala stejně jako několik dalších zemí dočasnou výjimku, která platí do 1. května.

Jižní Korea, která je třetím největším exportérem oceli do USA, výměnou za získání trvalé výjimky více otevře domácí trh americkým výrobcům automobilů. Ohlášené kroky jsou součástí revize dohody USA a Jižní Koreje o volném obchodu označované jako KORUS. Dohodu KORUS ostře kritizoval americký prezident Donald Trump. Ten v dubnu uvedl, že Spojené státy se buď dohodnou na změně podmínek smlouvy, nebo ji zruší.

Nové clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 procent začalo platit v pátek. Současně vstoupilo v platnost také desetiprocentní clo na dovoz hliníku. Cílem nových cel je zejména omezení importu z Číny, upozornila agentura Reuters.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované