Hlavní obsah

Glosář: Šéf světového fotbalu se přestěhoval. Asi uhádnete kam

Foto: Profimedia.cz

Gianni Infantino, šéf FIFA, se přestěhoval do Kataru.

Reklama

21. 1. 2022 10:11

Fotbalový komentátor Jaromír Bosák se zamýšlí nad okolnostmi, za nichž se světový fotbal rozhodl svěřit letošní šampionát Kataru.

Článek

Tam za vodou v rákosí…, zpívá se v jedné starší české písni s tím, že v neregulovaném porostu za vodní plochou mělo vládnout jisté erotické dusno. Za vodu se vypravil i šéf FIFA Gianni Infantino. Ovšem nikolivěk do rákosí, nýbrž do písku. Ovšem dusno může být také.

Současný muž číslo jedna světového fotbalu vyměnil evropské klima za to horké, katarské. A to nikterak symbolicky tím, že jím vedený úřad odsouhlasil pořádání příštího světového šampionátu v této pouštní monarchii. Kdepak, pan předseda na to jde od lesa. Švýcarského. Už na konci minulého roku se Infantino přestěhoval z Curychu do hlavního katarského města Dauhá. Nejen to, zároveň přihlásil do jedné z tamějších škol obě své dcery. Takže v žádném případě nejde o několikatýdenní dovolenkové dobrodružství. Nejsem fotbalový historik, ale mám silný dojem, že jde o první podobný případ, kdy se hlava FIFA stěhuje do místa konání mistrovství světa na delší dobu. Pochopitelně, takové konání vzbuzuje celou řadu otázek.

My v české kotlině jsme kolem fotbalu zvyklí na ledacos. Ale tohle je i pro otrlé matadory domácích zákulisních tahů a půtek docela majstrštyk.

Předpokládám, že pan Infantino veškeré náklady s rodinným stěhováním, včetně nájmu, hradí ze svého. Tohle asi bude minimálně papírově ošetřené. Jak samotná FIFA, tak Infantino již informaci o přesunu pod horké slunce potvrdili. S tím, že se hlava světové fotbalové federace nechala slyšet, že se hodlá zdržovat v dějišti šampionátu proto, aby svým katarským přátelům pomohla s organizací turnaje a souvisejících procesů.

Přípravy a samotný průběh katarského mistrovství světa jsou jak pro FIFA, tak i samotný fotbal a Katar událostí neobyčejného významu a vejdou do dějin jak FIFA, tak celého regionu.
Gianni Infantino, šéf FIFA

Když jsem tak pročítal švýcarský, německý i anglický tisk, našel jsem prakticky ve všech článcích k tomuto tématu stejnou otázku: S čím vlastně hodlá pan Infantino pomáhat? Vždyť jeho úloha by měla být víceméně reprezentativní. Stadiony stojí, zázemí je prý také připraveno, otázkou zůstává, jak to bude s diváky, ale tohle budou řešit spíše epidemiologové a domácí orgány, nikoliv předseda FIFA. Od něho se očekává, že bude fungovat ve své kanceláři v Curychu.

Jistě, dnešní covidem poznamenaná doba svědčí práci na home office, počítače a různé aplikace nikoho nenutí nacházet se na svém klasickém pracovním místě, ale přece jen v tomto případě jde o šéfa FIFA, jedné z nejbohatších světových organizací, která počtem členů může směle konkurovat OSN. V rozhovoru pro švýcarský SonntagsBlick uvedl Infantino toto: „Přípravy a samotný průběh katarského mistrovství světa jsou jak pro FIFA, tak i samotný fotbal a Katar událostí neobyčejného významu a vejdou do dějin jak FIFA, tak celého regionu.“ Tiskový odbor FIFA také vydal prohlášení, pohříchu až poté, co se Infantino přestěhoval a novináři se tuto informaci dozvěděli, v němž se píše, že pan předseda bude stále pracovat v Curychu a rozhodně pořád platí daně ve Švýcarsku. Inu, na daně jsou Švýcaři velmi vysazení. Ale podle svědectví důvěrných zdrojů, rozuměj osazenstva sousedících kanceláří, je ve své curyšské pracovně viděn jednapadesátiletý funkcionář pramálo.

V Moskvě nebydlel

Možná se pletu nebo zapomínám, ale nějak si nemohu vzpomenout na to, že by Gianni Infantino podobnou pomoc chtěl poskytnout i pořadatelům ruského šampionátu v roce 2018. Tím méně pak, že by se s celou rodinou přestěhoval takřka rok před úvodním hvizdem turnajového klání do nějaké pěkné vesničky poblíž Moskvy. Docela půvabné je, že se k této kauze na Twitteru vyjádřil i Infantinův předchůdce na postu prezidenta FIFA Sepp Blatter: „Tohle je velmi špatné. Copak já jsem někdy plánoval kvůli mistrovství světa změnu bydliště? To bych v životě neudělal.“ K tomu se sluší jen dodat, že jistý čas byla Blatterovým domovem cela předběžného zadržení, jelikož zkušený švýcarský bafuňář musel policejním orgánům vysvětlovat, jak to bylo v jeho úřadě s korupčními praktikami všeho druhu. V tuto chvíli kroutí dvanáctiletý trest zákazu práce v jakýchkoli fotbalových orgánech a od loňska navíc u soudu čelí obvinění ze sexuálního zneužívání.

Až to vypadá, že pro to, aby člověk mohl pomýšlet na vrcholnou funkci ve světových fotbalových orgánech, musí mít vskutku neobyčejné vlohy a schopnosti. Stačí si vzpomenout na celou řadu případů v minulých letech, kdy vrcholné funkcionáře FIFA pohltila na kratší či delší dobu vězeňská kobka.

Těžko se divit tomu, že se i nad hlavou Infantina vznáší nepříjemný obláček napuštěný kapkami ve tvaru paragrafů odkazujících na ne zcela průhledné jednání při rozhodování o pořadatelství MS 2022. A není to jen tak nějaký shluk neškodných par. Podle zpráv ze Švýcarska mají příslušné orgány, tedy především státní zastupitelství, pana předsedu v hledáčku. Důvodem má být podezření z toho, že minimálně dva hlasy měly být při volbách dějiště šampionátu koupeny ve prospěch Kataru, v čemž měl údajně hrát Infantino určitou roli. V tom případě by mu hrozil trest za korupci, zneužití pravomoci a i za další trestné činy. Nutno dodat, že pan Infantino nebyl doposavad obviněn, ale vyšetřování probíhá. Až jednoho napadne, jestli má třeba Švýcarsko s Katarem uzavřenou dohodu o vydávání trestně stíhaných.

Kamarád emír

Není bez zajímavosti, že současný prezident FIFA se už dvakrát sešel s nejvyšším švýcarským státním zástupcem. Shodou okolností v hotelu Schweizerhof v Bernu. Lehký úsměv na tváři vybudí ten fakt, že známý hotel je majetkem katarského emirátu. Tudíž se v něm Infantino mohl hned dvakrát cítit jako doma. Jen je otázka, nakolik nepříjemné otázky si musel vyslechnout a jaké odpovědi svému protějšku při rozhovoru poskytl.

Gianni Infantino se dlouhodobě netajil svým velmi přátelským vztahem s katarským emírem, který je de facto absolutistickým vládcem své země. Není divu, že ani on, ani nikdo další z funkcionářů FIFA nijak nereagoval na kritiku mířící ke katarskému pořadatelství MS. Ať už šlo o dnes už tisíce mrtvých dělníků, kteří zahynuli při práci na stavbách stadionů a přilehlé infrastruktury, o práva žen či menšin, výkon práva šaría atd. Ze sídla FIFA jsou slyšet spíše nadšené tirády o blížícím se fotbalovém svátku, který se stane nezapomenutelným. Inu, možná to tak bude, jen jestli v takovém duchu, jak si Gianni Infantino představuje.

Reklama

Doporučované