Hlavní obsah

Nagano 1998 – 25 let od největšího hokejového úspěchu

Česká hokejová reprezentace slaví.

Letos si připomínáme 25 let od největšího českého hokejového úspěchu v japonském Naganu z roku 1998. V čem byl turnaj výjimečný, jak Češi postupovali turnajem a kdo byl na soupisce?

Článek

Kdy se uskutečnil hokejový turnaj v Naganu

Hokejový turnaj na 18. zimních olympijských hrách v japonském Naganu probíhal od 7. do 22. února 1998.

Turnaj století: v čem byl výjimečný

O hokejovém turnaji na zimních olympijských hrách v Naganu 1998 se mluví jako o „Turnaji století“ – a proč?

V Naganu se totiž sešli ti nejlepší z nejlepších. Po dohodě Mezinárodního olympijského výboru s IIHF a NHL mohli do Japonska přicestovat ti nejlepší hokejisté ze zámořské soutěže a doplnit své reprezentační výběry. Kvůli tomuto turnaji byla NHL přerušena.

Největšími favority olympijského turnaje byly právě zámořské celky – USA a Kanada, čekala se jejich jasná dominance a hladký postup do finále. Česká hokejová reprezentace patřila mezi outsidery, a přesto nakonec přepsala dějiny, když za sebou nechala oba hlavní favority a ve finále i Rusko.

Postup Čechů turnajem: zápasy a výsledky

Česká hokejová reprezentace byla ve skupině C, kde se o postup do čtvrtfinále utkala s reprezentacemi Finska, Kazachstánu a Ruska.

Základní skupina

V základní skupině česká hokejová reprezentace získala čtyři body za dvě výhry a jednu prohru, a umístila se tak na druhém místě za Ruskem a postoupila do čtvrtfinále.

• 13. února 1998: Česko–Finsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) – Patera, Reichel, Růžička
  • 15. února 1998: Česko–Kazachstán 8:2 (1:0, 3:2, 4:0) – Straka, Beránek, Ručinský (2), Růžička, Patera, Procházka, Hamrlík
  • 16. února 1998: Česko–Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2) – Reichel

Čtvrtfinále

Ve čtvrtfinále narazila česká hokejové reprezentace na výběr USA. Po první třetině prohrával český tým pouze o jeden gól, a to díky skvělému výkonu Dominika Haška. Do zbytku utkání nastoupil ze šatny úplně jiný tým a nakonec vývoj utkání zvrátil a vyhrál 4:1.

• 18. února 1998: Česko–USA 4:1 (0:1, 3:0, 1:0) – Růžička, Jágr, Ručinský, Dopita

Semifinále

V semifinále čekal na české hokejisty po vyřazení USA další zámořský tým – Kanada. První dvě třetiny zápasu gól nepřinesly. Na první gól se čekalo až do 50. minuty, a to z hole českého obránce Jiřího Šlégra. Kanadský nápor pak vyústil ve vyrovnávací branku, a zápas tak skončil po základní hrací době 1:1. V prodloužení rozhodující branka nepadla a šlo se na samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil Robert Reichel a Česká republika postoupila do finále.

• 20. února 1998: Česko–Kanada 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1) – Šlégr, Reichel (rozhodující samostatný nájezd)

Finále

Ve finále olympijského hokejové turnaje stála česká reprezentace proti výběru Ruska. První dvě třetiny skončily bez branek. Na první gól se čekalo až do 48. minuty zápasu, kdy v čase 48:08 obránce Petr Svoboda z modré čáry propálil vše, co stálo před ním včetně ruského brankáře. Rusku se odpovědět nepovedlo, a tak zlaté medaile získala Česká republika po nejtěsnější možné výhře 1:0.

• 22. února 1998: Česko–Rusko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) – Svoboda

Soupiska české hokejové reprezentace v Naganu

• Brankáři: Dominik Hašek (Buffalo Sabres / NHL), Milan Hnilička (HC Sparta Praha), Roman Čechmánek (HC Vsetín)
  • Obránci: František Kučera (HC Sparta Praha), Libor Procházka (AIK Stockholm), Jaroslav Špaček (Färjestads BK), Petr Svoboda (Philadelphia Flyers /NHL), Richard Šmehlík (Buffalo Sabres / NHL), Roman Hamrlík (Edmonton Oilers / NHL), Jiří Šlégr (Pittsburgh Penguins / NHL)
  • Útočníci: Pavel Patera (AIK Stockholm), Robert Lang (Pittsburgh Penguins / NHL), Jan Čaloun (IFK Helsinky), Martin Procházka (Toronto Maple Leafs / NHL), Robert Reichel (New York Islanders / NHL), David Moravec (HC Vítkovice), Milan Hejduk (HC Pardubice), Martin Ručinský (Montreal Canadiens / NHL), Martin Straka (Pittsburgh Penguins / NHL), Jiří Dopita (HC Vsetín), Josef Beránek (HC Vsetín), Jaromír Jágr (Pittsburgh Penguins / NHL), Vladimír Růžička (C) (HC Slavia Praha)
  • Trenéři: Ivan Hlinka – Slavomír Lener, Vladimír Martinec
  • Realizační tým: Stanislav Neveselý (manažer týmu), František Černík (manažer výpravy), Zdeněk Ziegelbauer (lékař), Václav Šašek a Pavel Křížek (maséři), Jaroslav Maule (kustod)