Hlavní obsah

Očkovaný a neočkovaný. Dva špičkoví sportovci bojují s následky covidu

Foto: Profimedia.cz

Záložníkovi Bayernu Mnichov Joshuovi Kimmichovi zasáhl covid-19 plíce.

Reklama

4. 1. 2022 8:05

Německý fotbalista Joshua Kimmich a český basketbalista Jakub Tůma se neznají a s největší pravděpodobností se ani nikdy nepotkají. Přesto je jedna věc spojuje – onemocněli covidem-19.

Článek

Článek si také poslechněte v audioverzi.

Oba vrcholoví sportovci se dostali do potíží kvůli nemoci covid-19. Ironií osudu je, že každý z nich zvolil zcela opačnou cestu. Zatímco jeden se očkování obával a dlouho s ním váhal, druhý se ničeho nebál. Teď však se zdravotními potížemi zápolí oba.

Šestadvacetiletý záložník Bayernu Mnichov Joshua Kimmich jako jeden z mála špičkových sportovců světa tak dlouho odkládal očkování, až covidem sám onemocněl. Nemoc neprobíhala dramaticky, chtěl se brzy vrátit do plné zátěže, ale kontrola ukázala přetrvávání zdravotních problémů. Nemoc mu zasáhla plíce, kde má stále menší ložiska a mohly by mu hrozit například potíže se srdcem. Kimmich nejméně do ledna nebude moci naplno hrát. Jeho postoj ho navíc vystavil kritice fanoušků.

Začalo to dvojitým viděním

To třiadvacetiletý rozehrávač Basketballu Nymburk Jakub Tůma o ničem nepochyboval a nechal se stejně jako tisíce ostatních sportovců bez obav očkovat. Ještě během letní přípravy však při velké zátěži začal vidět dvojitě a jeho stav se zhoršoval. Po sérii vyšetření mu lékaři zjistili vážné autoimunitní onemocnění – roztroušenou sklerózu. Jako možnou příčinu naznačili, že spouštěčem mohlo být právě očkování proti covidu.

Foto: Profimedia.cz

Rozehrávač Basketballu Nymburk Jakub Tůma v akci.

„Doktoři říkali, že očkování mohlo zafungovat jako spouštěč – jde o imunitní zásah do organismu a roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění. Možná jsem měl tuto nemoc už předtím, jen se to nijak neprojevovalo a očkování to spustilo,“ řekl nedávno Tůma v rozhovoru pro iDNES.cz. Jeho případ absolutně neznamená, že by se lidé neměli očkovat, ukazuje však, že ve výjimečných případech nejsou vyloučena i rizika.

Doktoři říkali, že očkování mohlo zafungovat jako spouštěč – jde o imunitní zásah do organismu a roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění.
Basketbalista Jakub Tůma

Nadějný český basketbalista ihned začal s léčbou, změnil životosprávu a dostal plnou podporu od týmu. Už je zase v sestavě a má velké plány do budoucna – dostat se třeba do top 12 na takovou velkou akci, jakou je Eurobasket v Praze. Vzorem mu může být jiný úspěšný český basketbalista nedávné minulosti Pavel Miloš, který také onemocněl roztroušenou sklerózou. Jeden z nejlepších střelců v historii české ligy se dokázal po kratší pauze vrátit a normálně hrát nejvyšší soutěž.

Kimmich se vyléčí, ale…

Joshua Kimmich má mnohonásobně větší pravděpodobnost plného vyléčení než Tůma. Na druhé straně je momentálně ve složitější situaci. Pro svůj předchozí postoj k vakcíně (veřejně přiznal obavy z dlouhodobých účinků) byl často kritizován. Nyní se omluvil, řekl, že jeho rozhodnutí nebylo správné a měl se nechat včas očkovat.

„Z několika důvodů by bývalo bylo lepší nechat se očkovat dříve,“ řekl Kimmich německému serveru ZDF. „Pro mě bylo těžké vyrovnat se s obavami. Proto jsem byl tak dlouho nerozhodný. Pravděpodobně jsem musel tuto zkušenost prožít. Když se ohlédnu zpět, rozhodl bych se o očkování mnohem dříve,“ přiznal.

Pikantní na tom celém je, že Kimmich sám loni pomohl založit organizaci WeKickCorona, navíc přispíval i na vakcíny do rozvojových zemí. Proto když se provalily informace o neočkovaných v Bundeslize a bylo tam i jeho jméno, způsobilo to velký mediální poprask.

Bayern Mnichov dlouho postoj Kimmicha i dalších čtyř hráčů kádru nenechat se očkovat respektoval. V posledních týdnech však vůči nim zaujal razantnější postoj a snížil jim například plat.

Teprve budoucnost ukáže, jak na tom Kimmich s Tůmou budou a jak se jejich kariéry vyvinou. Příběh obou sportovců je nicméně dalším střípkem do mozaiky složitých osudů covidové doby.

V textu jsme zpřesnili zdroj rozhovoru s Jakubem Tůmou.

Reklama

Doporučované