Hlavní obsah

Sportovní šílenství: Američané během tří let prosázeli 53 miliard dolarů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

15. 5. 10:59

V roce 2018 Spojené státy uvolnily podmínky pro sázení a Američané situace plně využili; za poslední tři roky se v zemi prosázelo 53 miliard dolarů, v přepočtu přes bilion korun.

Článek

Dne 14. května 2018 americký Nejvyšší soud umožnil každému státu činit vlastní rozhodnutí ohledně sportovních sázek. Vyřadil tak ze hry zákon o ochraně profesionálních a amatérských sportů z roku 1992, který zakazoval sportovní sázení na celostátní úrovni. Výjimku v předešlých letech mělo jen několik států.

První sázky v roce 2018 přijal stát Delaware, a „porazil“ tak New Jersey, které případ před Nejvyšší soud dostalo. Provozovatelé v New Jersey však za poslední tři roky přijali sázky v hodnotě asi 14,4 miliardy dolarů, a dostali se tak těsně za stát Nevada, který eviduje 14,5 miliardy dolarů.

Nevada sice měla v sázení několik desítek let dlouhou výhodu, v roce 2020 ji ale New Jersey každý měsíc poráželo v hodnotě uzavřených sázek. Stát se navíc stal vůbec prvním, který dosáhl na částku šest miliard dolarů a za jediný měsíc - prosinec minulého roku - si dokázal sáhnout na téměř miliardu.

Pro růst amerického sázení se podle webu The Action Network, který se sportovním sázením v USA zabývá, ukázala důležitá zejména možnost sázení přes mobilní telefon. To pomohlo v nárůstu sázek zejména v Coloradu, kde během prvních měsíců dosáhli více než jedné miliardy, či v Tennessee.

Pozornost se nyní zaměřuje na aktivitu ve státech New York, Florida, Massachusetts, Texas a Kalifornie. Pokud by tyto státy plně umožnily mobilní sázení a vůbec sázení obecně, odhaduje se, že by se roční sázky ve Spojených státech přiblížily hodnotě 25 miliard dolarů. Od roku 2018 se v zemi v přepočtu na koruny prosázel více než jeden bilion (53 miliard dolarů).

V roce 2018 Nejvyšší soud zrušil již zmiňovaný federální zákon navzdory odporu ze strany hlavních sportovních lig i Trumpovy administrativy. Důvodem k obavám o rozšiřování sportovních hazardních her byla vidina možného poškození lig, kdyby u lidí převládlo přesvědčení o tom, že výsledek her může změnit někdo, kdo na určitý výsledek vsadil velké peníze.

Sázení již tehdy ale v mnohých regionech probíhalo nelegálně a jak uvádí agentura AP, krok se dal považovat pouze za přechod do legality. Podle odhadů z roku 2018 se do sportovního sázení během následujících pěti let má zapojit 32 amerických států, dosud se jich podle The Action Network zapojilo 20 plus Washington, D.C.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované