Hlavní obsah

Startuje největší stavební projekt v Praze. Proměna Smíchova začíná

Ilustrační video.Video: Karolína Štuková

 

Reklama

30. 9. 2020 8:51

Odstartoval největší stavební projekt současné Prahy. Developerská skupina Sekyra Group poslední zářijový den položila základní kámen projektu s názvem Smíchov City, čímž zároveň odstartovala výstavbu první rezidenční fáze.

Článek

Úvodní etapa projektu se vztahuje k náměstí Na Knížecí a Nádražní ulici na Smíchově. Už za tři roky by tam podle výkonného ředitele skupiny Leoše Anderleho mělo stát několik prvních domů – stejně jako teď na vizualizaci projektu.

První blok by měl podle jeho slov zahrnovat dvě stě bytových jednotek, ten další pak stejné množství. Celkově na této fázi pracuje sedm architektů. Domy, které jsou projektovány do bloků, jsou řazeny tak, aby stavby od stejného architekta nikdy nestály přímo vedle sebe. Parkování rezidenti najdou v propojeném suterénu.

Druhá etapa výstavby je připravována paralelně. Jižní část, kde vzniknou komerční budovy, se stane centrem zejména České spořitelny, která bude mít v novém Smíchov City centrálu a čtyři kancelářské budovy.

Do své centrály se chce nastěhovat už v roce 2025, kdy oslaví 200 let. „V budově bude sál pro koncerty, přednášky nebo divadelní představení. Česká spořitelna je také majitelem šesti tisíc uměleckých děl, která bychom také chtěli ukázat,“ řekl v rozhovoru pro deník Metro projektový manažer spořitelny Martin Matras.

Sekyra Group

Developerská společnost Luďka Sekyry.

Na trhu působí přes 20 let.

Stavěla firemní sídla pro Českou spořitelnu, Nestlé, Skansku či T-Mobile.

Postavila nebo zrekonstruovala přes sedm tisíc bytů.

V Praze rozvíjí projekty Smíchov City, Rohan City a Žižkov City.

Tisíc parkovacích míst

Důležitým tématem současnosti je parkování pro veřejnost. Šéf Sekyra Group Luděk Sekyra v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že v prostorech nového Park and Ride, s jehož výstavbou se také počítá, vznikne až tisíc parkovacích míst. Na přibližně devět tisíc nových zaměstnanců, kteří by v jižní části projektu měli získat svoje pracovní zázemí, to však není mnoho.

Sám Sekyra si je však číslem jistý. Vzhledem k tomu, že lokalita má dobrou dopravní obslužnost, nebude prý potřeba tolik parkovacích míst. „Předpokládám, že se bude používat příměstská doprava, nezapomeňte, že přímo na pozemku je stanice metra, máme tam zastávku vlaku a je tam tramvaj. Takže jsou tam různé druhy dopravy a toto parkoviště se netýká parkování, které bude v jednotlivých objektech,“ vypočítával možnosti pro Seznam Zprávy.

Prodej funguje, sleva nebude

Bydlení na Smíchově se prodává dobře. Luděk Sekyra tvrdí, že z celkového počtu rezidenčních jednotek je přibližně třetina už pryč. První etapa, tedy první blok domů, je pak vyprodán téměř z poloviny, dodal výkonný ředitel Leoš Anderle.

Podle skupiny je ve čtvrtek zahájený projekt vůbec největší realizovanou stavební prací v Česku od doby revoluce. Celkem by podnikatel měl do Smíchov City investovat mezi 18 až 20 miliardami korun. Ještě před pár měsíci přitom byly celkové náklady vypočítávány na miliard 15, situaci však změnila pandemie koronaviru.

„Když přišel koronavirus, finalizovali jsme jednání se stavební firmou. V plánu bylo zahájit stavbu v dubnu nebo květnu letošního roku. Museli jsme si ale být jisti, že trh funguje a nebude reagovat panicky,“ vysvětluje vyšší náklady na stavbu Leoš Anderle.

+14

Zásadní milník

Další zdržení už ale v plánu není. „První etapu nic nezastaví, je to pro mě vyloučená věc. Druhá je natolik rozběhnutá, že si také neumím představit, co by se mohlo pokazit, leda snad přírodní katastrofa,“ dodal s jistotou Anderle.

Firma se také chlubí tím, jak na projektu nechala participovat širokou veřejnost. „Díky tomu projekt získal vyšší kvalitu. Řada podnětů od veřejnosti byla obohacující,“ říká výkonný ředitel Sekyra Group.

Vzhledem k tomu, že stavební projekt firma připravuje už přes patnáct let a z toho celých deset let probíhala změna územního plánu, považuje vedení firmy zahájení za zásadní milník. Ten další by měl přijít v roce 2024, kdy by měla být dokončena druhá etapa plánu, tedy jižní kancelářské území. V rámci těchto dvou etap bude vybudován i bulvár a celá ulice Stroupežnického.

Místo pro tisíce zaměstnanců

Jižní část, tedy kancelářská oblast, se však může potýkat s potížemi. Během nouzového stavu v první polovině letošního roku řada firem zjistila, že jejich zaměstnanci mohou pracovat z domova. V návaznosti na úsporu nákladů ti odvážnější uvažují, že svá sídla v následujících měsících opustí.

Přestože Luděk Sekyra uznává, že poptávka by mohla částečně klesat, zatím se podle něj nic dramaticky nemění. „Home office je samozřejmě téma. A poptávka po nových kancelářských plochách, které si projektují velké korporace, může klesnout. Na druhé straně ten trh se mění dynamicky a řada kancelářských prostor bude mít společné plochy, které si budou také pronajímat. Takže my zásadní otřes neočekáváme,“ řekl podnikatel v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

+1

I přes to, že velké podniky zatím z kancelářských prostor neustupují, výkonný ředitel připouští, že aktivita menších nájemců (cca do 1000 m2) klesá. „Firmy mají dnes jiné starosti a není to jejich priorita. Nevidíme to ale jako krizi kancelářského trhu,“ říká Leoš Anderle. Sekyra Group má jasno: ať bude situace jakákoliv, budou svůj projekt podřizovat aktuálním trendům. Alespoň natolik, kolik jim už hotové práce na projektu dovolí.

Stejně to funguje podle Anderleho i v trendu nájemního bydlení, které v současnosti zažívá boom. Firma se s touto možností snaží stále více pracovat. „Dochází ke zmenšení bytových jednotek, aby měly užitnou plochu dvou, tří nebo jednoho pokoje, ale při optimalizované výměře. To bychom chtěli nabídnout v první etapě. Bohužel ale jen částečně, protože už nemáme možnost do projektu v takové míře zasahovat,“ vysvětluje Anderle.

Kulturní sportovna zůstane

Vzhledem k tomu, že celých patnáct let trvala příprava projektu a dalších minimálně dvanáct let se bude stavět, lze o tomto projektu mluvit jako o celogeneračním. „Těším se, až bude růst ze země. Ta příprava je někdy unavující a těším se, až tam ty domy budou,“ přiznává Anderle.

S položením základního kamene projektu si skupina připravila pro obyvatele ještě jedno překvapení. Poté, co byl projekt připomínkován ze strany veřejnosti, společnost nakonec vyhověla několika požadavkům. Týkaly se například množství zeleně, úprav objemů navrhovaných domovních bloků, původně kamenného bulváru, který po změně získal parkovou podobu, náplně parteru či zachování unikátního prostoru – Radlické kulturní sportovny.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované