Hlavní obsah

Stát ořezal podporu solárních plantáží. Lidé si radši dají na střechu panely

Foto: Shutterstock.com

V České republice se už téměř deset let nestaví větší fotovoltaické elektrárny.

Reklama

21. 11. 2019 8:55

Fotovoltaika si poradí i bez podpory, míní ministerstvo průmyslu.

Článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu zásadně zmenšilo položku pro podporu nových zelených elektráren v nově vznikajícím modernizačním fondu, do kterého půjdou peníze z emisních povolenek. Namísto původních 51 miliard má jít mezi lety 2021 a 2030 na solární elektrárny pouze 15 miliard korun, píše server iDnes. Podle ministerstva si fotovoltaika poradí i bez podpory státu.

„Řada druhů obnovitelných zdrojů se už nyní dokáže rozvíjet bez jakékoliv formy podpory a dotace. Mnoho subjektů to také veřejně deklarovalo. A jak sami investoři, výrobci a provozovatelé obnovitelných zdrojů uvádějí, během dvou až tří let by tento aspekt měl být ještě výraznější a významnější,“ uvedla pro iDnes mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

V České republice mezitím roste zájem o solární panely na střechách domů. Distribuční společnosti během prvního pololetí letošního roku připojily do sítě 1 241 instalací o celkovém výkonu 7,51 megawattu (MW). Za celý loňský rok to bylo zhruba 11 MW. Solární asociace navíc předpokládá, že podobně jako loni bude více zdrojů nainstalováno až v druhé polovině roku.

Na hybridní solární elektrárny, které umožňují ukládat nespotřebovanou energii do baterií, mohou domácnosti získat příspěvek až 150 000 korun, upozorňuje Solární asociace. V mezinárodním srovnání je však podle asociace počet nově instalovaných projektů v ČR zanedbatelný. Odkazuje se přitom na data evropské asociace SolarPower Europe, podle kterých se například v Rakousku letos postaví 174 až 368 MW střešních instalací.

Hlavními příčinami pomalejšího tuzemského růstu jsou podle výkonné ředitelky asociace Veroniky Hamáčkové velká administrativní zátěž a nevhodně nastavené podmínky pro čerpání dotací. „Dlouhodobě kritizujeme vysoké požadavky na vlastní spotřebu energie, které jsou pro domácnosti s nestálým odběrem, ale i třeba pro veřejné budovy jako školy a školky důvodem, proč na dotace nedosáhnou,“ uvedla Hamáčková.

V České republice se navíc už téměř deset let nestaví větší fotovoltaické elektrárny. Kvůli nevhodně nastaveným pravidlům tehdy republika zažila boom, který zatížil státní kasu. Elektrárny se ale nestaví ani dnes, kdy je elektřina z obnovitelných zdrojů mnohem levnější, a je tedy výhodnější než dříve do ní investovat.

Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního čtvrtletí v ČR instalováno asi 2 030 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1 959 MW v roce 2010.

Reklama

Doporučované