Hlavní obsah

Statisíce Katalánců demonstrovaly v Barceloně. Nikoliv proti, ale na podporu svých politiků

Dvanáct katalánských politiků stane tento týden před nejvyšším soudem. Někteří jsou obvinění ze vzpoury. (Video: Karolína Štuková)

 

Reklama

16. 2. 2019 21:14

Stovky tisíc lidí vyšly v sobotu v podvečer do centra Barcelony na manifestaci. Demonstraci uspořádali separatisté na podporu katalánských politiků souzených v Madridu kvůli předloňskému referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu.

Článek

Podle místní policie se demonstrace účastní na 200 tisíc lidí, podle organizátorů přišlo půl milionu lidí, informoval deník La Vanguardia.

V čele průvodu vyšli členové současné katalánské vlády, včetně jejího předsedy Quima Torry, a šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Stejně jako většina účastníků manifestace nesli jednotný transparent s nápisem „Sebeurčení není zločin“, v davu vlálo také mnoho katalánských vlajek.

Někteří účastníci poklidné demonstrace křičeli „Soudí nás všechny“ či „Svobodu pro politické vězně“.

Ostře sledovaný proces. Lídři Katalánska stanuli před soudem

Manifestace se koná kvůli procesu, který začal tento týden před nejvyšším soudem v Madridu. V něm je obžalováno 12 katalánských politiků, včetně exministrů regionální vlády. Někteří z nich jsou viněni ze vzpoury, za což jim hrozí 16 až 25 let vězení.

„Hlasovat není zločin, bránit hlasování násilím ale ano. Děkuji všem, že zaplnili ulice Barcelony, jako vždy pokojným způsobem,“ poděkoval na Twitteru demonstrantům bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. Ten je už přes rok ve vazbě a v procesu v Madridu mu hrozí nejvyšší trest, tedy 25 let vězení.

Někteří z řečníků na manifestaci v Barceloně dnes též vyzvali Katalánce, aby se ve čtvrtek účastnili generální stávky v tomto regionu. Podobná manifestace je naplánována 16. března v Madridu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované