Hlavní obsah

Stav nouze. Havajské ostrovy zasáhlo silné zemětřesení

Podívejte se, jak vypadalo silné zemětřesení na Havaji. (Video: Valérie Dvořáková, AP, Reuters)

 

Reklama

5. 5. 2018 7:15

Havajské ostrovy zasáhla v pátek dvě zemětřesení, z nichž to druhé, silnější, dosáhlo intenzity 6,9 stupně. Informovala o tom v noci na dnešek americká geologická služba USGS.

Článek

Havajský guvernér David Ige vyhlásil stav nouze, aby mohl uvolnit dodatečné federální finanční prostředky na vypořádání se s následky pohromy. Podle úřadů nejsou hlášeny žádné oběti, ale řada domů byla srovnána se zemí.

Epicentrum otřesů bylo zaznamenáno u jižního svahu sopky Kilauea na ostrově Havaj, která ve čtvrtek chrlila lávu a přiměla úřady evakuovat z jejího bezprostředního okolí stovky lidí.

Podívejte se, jak vybuchla po zemětřesení sopka Kilauea:

Havajská sopka Kilauea na záběrech z dronu. (Video: Jeremiah Osuna, Reuters)

Středisko pro varování před tsunami v Tichomoří (PTWC) uvedlo, že zemětřesení po pátečním poledni místního času bylo dost silné pro vzedmutí vlny tsunami. Před hrozbou jejího vzniku ale nevarovalo.

První zemětřesení, které ostrovy zasáhlo před polednem místního času, dosáhlo síly 5,4 stupně. Podle USGS zasáhly záchvěvy prakticky stejná místa jako v roce 1975, kdy při zemětřesení o síle 7,1 stupně přišli dva lidé o život a 28 jich utrpělo zranění.

Evakuace kvůli lávě

Erupce vulkánu přinutila ve čtvrtek k evakuaci okolo 1700 lidí z jižní části ostrova Havaj. Proud lávy začal téct do obydlené oblasti největšího havajského ostrova.

Sopka Kilauea na ostrově Havaj, který je znám i jako Velký ostrov, je vysoká 1200 metrů a je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v 90. letech láva z této sopky zničila na 200 domů.

Havaj je jedním z 50 států USA a leží v Tichém oceánu. Na souostroví žije 1,4 milionu obyvatel. Na 400 tisíc z nich bydlí v hlavním městě Honolulu, které leží na ostrově Oahu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované