Hlavní obsah

Stěr z nosu, dvakrát týdně. Je rozhodnuto, jak se začnou žáci testovat

Foto: Shutterstock.com

V březnu se budou žáci testovat výtěrem z přední části nosu.

Reklama

Seznam Zprávy získaly strategii návratu dětí do škol, kterou v pondělí schválila vláda, a také seznam výrobců testů, ze kterých se bude vybírat. Počítá pouze s antigenními testy, které se provádí výtěrem z přední části nosu.

Článek

Strategie, kterou vypracovalo Ministerstvo školství a v pondělí prošla vládou, se zabývá zatím jen návratem vybraných ročníků. Kdy se vrátí ostatní, bude záležet na tom, jak se systém testování osvědčí, a tedy zda nedojde ke zhoršení epidemické situace.

Jako první se v pondělí 1. března do školy vrátí žáci posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol.

V druhé vlně od 8. března se obnoví praktické vyučování a praktická výuka na SŠ, VOŠ a opět i na konzervatořích.

Další týden, tedy v pondělí 15. března, se připojí k prvňákům a druhákům na základních školách konečně i deváťáci.

Podmínkou pro postupné otevírání škol je ale testování. To se bude týkat povinně a pravidelně všech žáků a zaměstnanců škol, které se v březnu otevřou. Pro vládu jde vlastně o pilotní období, kdy se bude ověřovat, jestli se díky testování podaří zamezit šíření nákazy covidem-19 mezi dětmi, pedagogy a nepedagogy.

To ale neznamená, že nebudou platit nadále režimová opatření. Ostatně Ministerstvo školství v materiálu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, varuje před falešným pocitem bezpečí, který může testování vyvolat.

„Hlavním rizikem je falešný pocit bezpečí spojený s negativním testem, který může vést ke snížení ostražitosti a motivace pro dodržování dalších režimových opatření ve škole i mimo ni,“ píše se ve strategii, kterou schválila vláda.

Stěr z nosu je nejbezpečnější, říká ministerstvo

Pro toto pilotní období už Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vybralo i metodu testování. Žáci podstoupí dvakrát týdně neinvazivní antigenní test, a to stěrem z nosu.

„Odběr z přední části nosu jako cesta k minimalizaci rizika uvolnění aerosolu při odběru v uzavřených prostorách škol,“ jmenuje materiál Ministerstva školství jednu z podmínek, kterou podle MZ musí test splňovat, aby mohl být použit ve školách během března.

Seznam Zprávám se podařilo získat také seznam testů, o kterých se uvažuje. Jde o celkem šest antigenních testů, z nichž Ministerstvo vnitra momentálně vybírá.

Testy, ze kterých Ministerstvo vnitra vybírá:

LAB MARK / STANDARDTM️ Q COVID-19 Ag Test (kat. č. 09COV31D). Výrobce: SD BIOSENSOR.

Siemens Healthcare, s.r.o. / CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Test. Výrobce: Siemens Healthcare, s.r.o.

PanbioTM️COVID-19 Ag Rapid Test Device (Nasal). Výrobce: Abbott.

SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit. Výrobce: LEPU Medical.

I.Q. Structures - Smart Covid test. Výrobce: SG Diagnostics Pte Ltd.

Aidian Oy (dříve Orion Diagnostica) / BIOSYNEX COVID-19 Ag BSS. Výrobce: BIOSYNEX SWISS SA.

Pro úvodní fázi testování tak vypadávají všichni výrobci a dodavatelé, kteří nabízeli PCR testy. Ačkoliv Ministerstvo školství původně počítalo s tím, že středoškoláci podstoupí právě tuto spolehlivější formu testu. A to hlavě z toho důvodu, že podle řady studií (např. ECDC) je riziko šíření nákazy covid-19 vyšší na středních školách než na základních, kde se naopak s antigenními testy počítá už od začátku.

Proč ne testy ze slin?

Stejně tak nepřichází ale pro pilotní testování v úvahu ani testy ze slin. Podle Ministerstva zdravotnictví kvůli tomu, že by žáci nesměli před testem jíst ani pít a ve školách by se navíc mohl šířit infekční aerosol. Tenhle argument ale padá ve chvíli, kdy si školáci budou provádět test doma hned po probuzení. Takový systém pilotně zavedla třeba gymnázia v Olomouci nebo jedna mateřská a jedna základní škola na Praze 9.

Jedinou alternativou jsou ale i tak pro vládu testy stěrem z přední části nosu. Rozhodující ale bude, jak rychle mohou firmy testy dodat. Už v prvním březnovém týdnu jich bude potřeba 267 tisíc, do konce měsíce pak dohromady 3,6 milionu.

U LEPU testů, které favorizuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), může být okamžité dodání obtížnější.

Jaké podmínky musí antigenní testy splnit

- Testy musí být vhodné pro použití v EU – C E IVD certifikace.

- Senzitivita udávaná výrobcem > 90 %.

- Specificita udávaná výrobcem > 97 %, tedy podmínky pro Ag testy obecně.

- Udělená výjimka Ministerstva zdravotnictví k použití testu jako zdravotnického prostředku in-vitro formou samoodběru bez asistence zdravotnického pracovníka.

- Odběr z přední části nosu jako cesta k minimalizaci rizika uvolnění aerosolu při odběru v uzavřených prostorách škol.

Zdroj: Realizace plošného a pravidelné testování na přítomnost viru covid-19 ve školách pro pilotní období.

Například česká firma QuickSeal tvrdí, že je schopna dodat čínské LEPU testy, které má v tuto chvíli na skladě pro své zákazníky a čeká na další pravidelnou dodávku testů. Může ale pro vládu část vyčlenit, otázkou je požadované množství. Do konce února pak může zajistit testy na první a druhý týden v březnu.

„Dnes (v pondělí, pozn. red.) mám zajištěnou u výrobce kapacitu testů na 26. února, kdy by byly nachystané u výrobce. Musel by se ale vyřešit transport,“ říká obchodní ředitel QuickSeal Michal Továrek.

Česko by tedy muselo poslat vládní letoun do Číny.

Podle harmonogramu schválené strategie musí ale dodavatel už od pátku začít rozvážet testy krajům, případně hasičům. Ti se postarají o to, aby se do konce února dostaly na všechny školy. Dodavatele vybírá Ministerstvo vnitra. Alespoň v úvodní fázi tak bude muset sehnat patrně jinou alternativu. Tedy aspoň pokud chce vláda dodržet nastíněný harmonogram a nejdéle do pátku 26. února doručit testy do všech obcí, kde se nachází střední školy.

Kdy se vrátí do škol ostatní žáci?

Jasný tak zatím je pouze výhled pro březnovou pilotáž. Na Ústředním krizovém štábu se ale v pondělí diskutovalo i o tom, jak by se mohlo v testování pokračovat. Pokud se během pilotního testování ověří, že je možné školy udržet v provozu bez většího rizika, do lavic by se měli začít vracet i žáci prvního stupně a následně všichni ostatní.

Několik zdrojů nezávisle na sobě Seznam Zprávám popsalo, že se do budoucna diskutuje o rozvolnění centrálního systému dodávek testovacích sad. Kraje, zřizovatelé nebo školy by si tak mohli rozhodnout, kterou metodu testování z nabízených možností využijí. Nemuselo by jít nutně o testy stěrem z přední části nosu.

Ostatně různé metody testování se už rozjely na řadě škol. Ministerstvo školství bude výsledky pilotáží sledovat a i podle toho se bude rozhodovat, jak bude testování probíhat v dalším průběhu školního roku.

Reklama

Doporučované