Hlavní obsah

Stíhání policistů má být jednodušší, USA reagují na vraždu Floyda

Foto: Profimedia.cz

Příslušník policejního sboru New York City Police Department.

Reklama

26. 6. 2020 6:40

Americká Sněmovna reprezentantů odsouhlasila zákon o policejní reformě vypracovaný demokraty. Ten počítá s jednodušším stíháním policistů v případě použití násilí či zákazem kontroverzních škrticích chvatů.

Článek

Dolní komora danou legislativu odhlasovala v poměru 236 : 181 hlasům, a to přesně jeden měsíc poté, co v Minneapolisu při zatýkání zemřel černoch George Floyd, kterému bělošský policista několik minut klečel na krku.

Jeho úmrtí v USA i v dalších zemích po celém světě vyvolalo masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Neočekává se, že legislativa projde Senátem ovládaným republikány, kteří přišli s vlastní verzí zákona, píší zahraniční agentury.

Republikánské a demokratické představy o policejní reformě mají několik společných bodů; obě strany označují lynčování za federální zločin z nenávisti, podporují používání kamer na policejních uniformách a mají za cíl zavést vyšší standard policejního výcviku.

Podle republikánů by však demokratická verze legislativy podrývala autoritu a důvěru v policii. Demokraté se domnívají, že republikánský plán nemá dostatečně široký záběr.

Republikáni také nesouhlasí s úplným zákazem škrcení podezřelých a omezením imunity pro americké strážníky. Se snížením právní ochrany strážců zákona nesouhlasí také americký prezident Donald Trump, který již dříve prohlásil, že je to pro něj nepřijatelný požadavek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované