Hlavní obsah

Stoupá zájem o netradiční umění. V kurzu je písečná animace

10. 2. 2019

Nový druh umění – malování pomocí písku. (Video: Lucie Šmídová)

Malovat se dá jen tak tužkou, vodovými barvami, různými spreji, ale i pomocí písku. Obrázky jsou živé a fascinující. Zájem o písečnou animaci roste.

Článek

Obraz z písku vzniká na speciálním stole ze skla, na kterém je písek a pod sklem svítí světlo. „Tmavý je písek a světlá je ta skleněná plocha. Díky tomu se tvoří různé projekce. Kamera, kterou mám nad stolem, snímá celé malování, a tak vše živě promítám na plátno,“ říká Marika Koňařová, která patří k předním českým písečným animátorkám.

Pokud vás toto umění oslovilo nejen jako diváka, ale chcete si ho i vyzkoušet, tak máte možnost. Malování do písku se učí i dvouleté děti. „Nejdůležitější je mít trpělivost. Člověk se musí hodně soustředit, jakmile je jakkoliv rozrušený, tak ty ruce nepracují, písek se rozsypává a ještě víc ho to naštve. Takže to člověk musí mít rád a dělat to ze srdce,“ říká Marika Koňařová.

Více o této technice malování se dozvíte v úvodním videu. Jde o rozhovor z pořadu Ráno na gauči, který můžete sledovat každý všední den od 7:00 v celoplošné Televizi Seznam.

Jak ji naladit? Poradí praktický návod.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Na otravu pančovaným alkoholem zemřelo v Indii už skoro 100 lidí

    Na otravu metanolem z pančovaného alkoholu zemřelo od čtvrtka na severu Indie už 97 lidí. Desítky dalších jsou ve vážném stavu v nemocnicích. O nové bilanci dnes informoval list Hindustan Times. Policie během vyšetřování zatkla přes 200 osob včetně překupníků nelegálně vypáleného alkoholu.

  • Dostálová: Fond na podporu investic by měl mít 10 mld. Kč ročně

    Státní fond podpory investic (SFPI) by do budoucna neměl být financován jen ze státního rozpočtu, ale měl by získat i trvalý zdroj příjmů. Ideálně by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové příjmy fondu měly být 10 miliard korun ročně. Dostálová to dnes uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdrojem peněz do fondu by podle ní mohlo být například určité procento z příjmů z daně z nemovitých věcí. Příjmy z této daně jsou v současnosti 100procentním příjmem obcí.

  • Pád sedmipatrového domu v Istanbulu má už 21 obětí

    V troskách sedmipatrového domu, který se zřítil ve středu na předměstí Istanbulu, zahynulo 21 lidí. Ze sutin záchranáři vyprostili také 14 přeživších, až na jednoho jsou nyní všichni v nemocnici, dva ve velmi vážném stavu. O nové bilanci obětí informoval ministr vnitra Süleyman Soylu. Podle něj se úřady domnívají, že záchranné práce mohou skončit, protože se podařilo najít všech 35 lidí, kteří byli v době kolapsu budovy uvnitř.

Reklama