Článek
1. místo v kategorii Problémy dnešní doby získal ruský fotograf Alexej Vasiljev se sérií z „Jakutského Hollywoodu“.
Obyvatelé Jakutska na dalekém severovýchodě Ruské federace, žijí v odlehlé oblasti s extrémními podmínkami: teploty mohou v zimě klesnout až k -50 °C. Ačkoli se Jakutsko rozkládá na více než třech milionech kilometrů čtverečních, počet obyvatel je sotva milion, z nichž asi 50 procent tvoří etnické původní obyvatelstvo.
Umění se stalo způsobem, jak ukázat a uchovat lidovou kulturu, tradice a příběhy. Od 90. let zde začala vzkvétat filmová kultura. Ročně je natočeno zhruba sedm až deset celovečerních filmů místním filmovým průmyslem přezdívaným „Sakhawood“.
Žánrové rozpětí je pestré od romantických komedií, krimi až po pohádky. Většina filmů je natočena v původním znění a má ruské titulky. Mnoho herců nemá žádné odborné vzdělání, ačkoli někteří pracovali v divadle a režiséři a kameramani často navštěvují filmovou školu v Moskvě nebo jinde. Tamní filmy jsou mezi lidmi nesmírně populární, ale setkaly se i s širším úspěchem mimo region. V posledních letech byla místní tvorba zastoupena mimo jiné i na filmových festivalech ve Finsku a Jižní Koreji, kde získala řadu ocenění.
2. místo v kategorii Problémy dnešní doby získala americká fotografka Maya Alleruzzoová se svou sérií, která nahlíží do života Jezídů, kteří přežili Islámský stát.
V srpnu 2014 zahájila teroristická skupina Islámský stát (IS) útok na srdce jezídské komunity na úpatí hory Sindžár v severním Iráku. IS je považuje za kacíře. Od roku 2014 do roku 2017, kdy americké a irácké síly začaly osvobozovat region, fungovala na území ovládaném IS otrocká ekonomika.
V posledních letech se v médiích objevily zprávy o ženách a dětech rozdávaných jako dary nebo prodávaných jako otroci. Cena se pohybovala 50 dolarů za otroka (zhruba 1300 Kč) a 35 dolarů za dítě (900 Kč). V květnu 2020 agentura Associated Press uvedla, že ačkoliv bylo osvobozeno asi 3500 otroků (vykoupených jejich rodinami), přesto zůstává asi 2900 Jezídů stále nezvěstných.
Organizace spojených národů označila toto jednání za akt genocidy vůči menšinové skupině. Nezávislá komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost (CIJA), která vyšetřuje IS v Iráku od roku 2015, nyní nashromáždila podstatný soubor důkazů, který identifikuje členy IS odpovědné za zvěrstva, včetně genocidy a dalších zločinů proti lidskosti.
3. místo v kategorii Problémy dnešní doby získal indický fotograf Zishaan A. Latif se svou sérií ukazující následky nepokojů v severovýchodní části indického Dillí.
Reportáž ukazuje zničené nemovitosti ve čtvrti Shiv Vihar v severovýchodním Dillí, které se stalo svědkem násilností, při kterých zemřelo 53 muslimů. Důvodem nepokojů byl nově přijatý zákon o změně občanství.
Ten umožnil občanům Bangladéše, Pákistánu a Afghánistánu získat indické občanství. Občanství mohli cizinci získat, pokud byli příslušníky některé z náboženských menšin – tj. nebyli muslimové.
Muslimové byli vyhnáni ze svých domovů. Byl jim zabaven majetek a řada z nich přišla během nepokojů o život.
Do 64. ročníku soutěže World Press Photo se letos přihlásilo 4315 fotografů ze 130 zemí světa a zaslali porotě k posouzení celkem 74 470 snímků. Soutěž oceňuje nejlepší novinářské fotografie v osmi kategoriích.
Všechny oceněné snímky naleznete zde.