Hlavní obsah

Méně poutníků a dezinfekce. Svatováclavskou pouť omezil koronavirus

Foto: Profimedia.cz

Svatováclavské slavnosti v roce 2019.

Reklama

aktualizováno •

Lidé v Česku si v pondělí připomínají národního světce a patrona Václava.

Článek

Přísná opatření kvůli koronaviru v pondělí provázejí Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi u Prahy. Centrum města, které v jiných letech zaplnily tisíce poutníků, bylo ráno nezvykle prázdné. Vidět byli hlavně policisté a skauti, kteří pomáhali s organizací setkání. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.

Hlavní bohoslužbu na Mariánském náměstí sledovali pozvaní účastníci v uzavřeném sektoru pro maximálně 500 lidí. Vedle zástupců církve tradičně nechyběla řada politiků, například bývalý prezident Václav Klaus. Kolem sektoru vznikl koridor, který ho odděloval od kolemjdoucích. Mši však směli sledovat i lidé mimo vymezený prostor a také přijímat do ruky hostie. Na náměstí nechyběly stojany s dezinfekci, mnozí z kolemjdoucích měli po celou dobu nasazené roušky.

Duka připomněl, že se pouti kvůli nutným zostřeným ochranným opatřením nemohli zúčastnit pozvaní evropští biskupové nebo kardinál Marc Ouellet. Duka všem těm, kteří přišli, poděkoval. „Chtěl bych říci, že vaše přítomnost, je ona veliká solidarita s těmi, kteří onemocněli, kteří trpí. Jistým způsobem jsme se zde solidarizovali s lékaři, zdravotními sestrami, policií, armádou, která zasahuje,“ řekl. Dodal, že odvaha, absence zbytečného strachu bez nerozumnosti, jsou velké zbraně k překonání epidemie koronaviru.

Duka také vyzval přítomné velvyslance, aby se obrátili na své vlády a zasadili se za mír na Náhorním Karabachu. Vystoupil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který účastníkům poutě připomněl pět let starou encykliku papeže Františka, ve které se věnoval ekologickým tématům.

Řadu poutníků přesto přísnější režim neodradil od účasti. „Jsme poutníci z Moravy. Jsem tady potřetí, žena podruhé, sestra poprvé. Neočekávám vůbec nic, přijel jsem si to sem prostě užít a mám to skutečně jako pouť,“ řekl zpravodaji ČTK Radek ze Šternberka na Olomoucku.

Nebude lunapark ani ohňostroj

Akce se kvůli pandemii letos koná bez doprovodného programu, pouť je bez stánků, lunaparku či ohňostroje. „Že nebude lunapark, mi vůbec nevadí. Ty stánky měly svoje kouzlo, myslím si, že to vůbec nemuselo být zrušeno, že to je hloupost, protože to je venku a patří to prostě k tomu,“ míní Radek.

Na organizaci kromě uniformovaných policistů dohlížejí také jejich kolegové v civilu, hasiči nebo skauti. „Těch úloh je více. Od čestné stráže u lebky svatého Václava až po vytvoření koridoru, kudy se bude procházet. A taky se budou starat o to, aby při přijímání lidé věděli, kde jsou kněží, kteří rozdávají hostie,“ popsal roli skautů Tobiáš ze střediska Maják v Praze.

Stará Boleslav, kde byl kníže Václav 28. září roku 935 zavražděn, je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Reklama

Doporučované