Hlavní obsah

Světový unikát. V ostravské zoo se narodil tajemný „duch lesa“, poprvé v historii mimo volný africký prales

Damani se vyskytují v lesích západní Afriky, žijí v noci a ve větvích. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku „duchové lesa”. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

5. 3. 2018 17:30

V ostravské zoologické zahradě přišlo na svět mládě vzácného damana pralesního. Jde o unikátní záležitost, mládě tohoto druhu se totiž podle zoo ještě v lidské péči nikde na světě nenarodilo. Ostravská zahrada je jediným místem mimo Afriku, kde mohou lidé tohoto savce vidět, nechová ho žádná jiná zoo.

Článek

Ostravská zoo podle mluvčí Šárky Novákové jako jediná na světě chová a odchovává i damany stromové. Damany pralesní začala chovat na podzim 2016, kdy z volné přírody dovezla dva samce a dvě samice.

„Mladší pár byl umístěn v chovatelském zázemí, starší v Pavilonu evoluce. U staršího páru bylo na konci roku 2016 pozorováno páření, takže jsme netrpělivě očekávali prvního potomka. K velkému překvapení chovatelů ale porodila druhá samička z mladšího páru v zázemí,” uvedla Nováková. Damaní rodinka zatím v zázemí zůstane, a tak návštěvníci mládě v nejbližší době neuvidí.

Rodiče se o své mládě plně starají. „Chovatelé byli touto událostí trochu zaskočeni, protože se jedná o poměrně mladá zvířata, u kterých rozmnožení ještě nečekali. Vzhledem k tomu, že o životě těchto tajemných nočních savců toho mnoho nevíme a znalosti biologie tohoto druhu jsou stále v plenkách, nebude pravděpodobně ani v budoucnu o další překvapení nouze,” uvedla mluvčí zoo.

Damani jsou březí okolo 30 týdnů a samice rodí obvykle jedno, výjimečně dvě mláďata. V poměru ke svým rodičům je mládě po narození dost velké. Je osrstěné a dobře vyvinuté, vidí a velmi aktivně se pohybuje. „Ostravské mládě zatím tráví převážnou většinu času ve dne v bezpečí budky. O jeho nočních aktivitách zatím nic nevíme - věříme, že se narodí mládě i staršímu páru v Pavilonu evoluce, kde je obrácený světelný režim, a poodhalíme tak další střípek z nočního života tohoto druhu,” uvedla Nováková.

Řád damanů čítá pouze pět druhů. Vzhledem k tomu, že jsou aktivní převážně v noci a navíc se zdržují v korunách stromů, jsou damani pralesní málo známi. „Víme o nich, že se vyskytují v lesích západní Afriky a že ve větvích obratně běhají a skáčou. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku ‚duchové lesa’. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt. Žijí samotářsky, pouze samice bývá viděna s jedním až dvěma mláďaty. Teritorium dospělého samce zahrnuje několik menších teritorií samic,” popsala mluvčí zoo.

Doplnila, že daman pralesní zatím nepatří k ohroženým druhům, ale je vážná obava o jeho budoucnost kvůli rozsáhlému kácení lesů i rostoucímu lovu pro maso. „Doufáme, že než se tak stane, bude chov v lidské péči dobře zvládnutý a zoo tak zabrání případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce,” uvedla Nováková.

Právě proto, aby se lidé naučili toto zvíře žijící v ohrožené oblasti chovat, mohla zoo výjimečně přivézt zvířata z volné přírody. Jinak si zahrady mohou vyměňovat zvířata převážně jen mezi sebou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované