Hlavní obsah

Taxikáři ve čtvrtek kvůli Uberu ochromí Prahu. Bude to dosud náš největší protest, varují

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

6. 2. 2018 18:22

Magistrálu, ale i příjezdové silnice do Prahy hodlají ve čtvrtek dopoledne obsadit pražští taxikáři. Chtějí tak protestovat proti konkurenční službě Uber, jejíž fungování v metropoli považují za nelegální.

Článek

Podle Karolíny Venclové z Asociace koncesionářů v taxislužbě bude čtvrteční akce dosud největší v historii. „Přijedou nás podpořit kolegové z Brna, Olomouce i Ostravy,” uvedla pro Seznam.cz.

David Bednář ze Sdružení českých taxikářů dodal, že tentokrát se už protestní jízda opravdu uskuteční. „Je to nevyhnutelné,” řekl Seznamu.

Za nešťastnou považuje chystanou jízdu pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Taxikáři by neměli při protestech proti službám typu Uber blokovat ulice hlavního města. Není to řešení a na svou stranu si nikoho nezískají,” sdělila. Svůj postoj Krnáčová sdělila taxikářům na konferenci se zástupci dotčených ministerstev, provozovatelů taxislužeb i digitálních platforem. Proti zprostředkovatelům dopravy přes aplikace protestovali taxikáři již dříve.

„Vyžadovat řešení formou stávky je nepřípustné. Nevím, v jaké realitě ti lidé žijí, ale tím, že budou blokovat Prahu, se jejich pozice nevylepší a spíše to bude mít opačný efekt,” uvedla Krnáčová.

Svaz zamýšlený protest neodvolá. Zástupce sdružení Petr Polišenský sdělil, že na tom nic nezměnila ani konference. Čtvrteční akce pak prý není mířena proti magistrátu, ale ministerstvům a vládě.

Krnáčová na konferenci rovněž řekla, že Uber umožňuje provozovat službu také řidičům bez platné licence a tím zcela jednoznačně obchází zákony. Situaci ohledně taxislužby nyní řeší i dotčená ministerstva. „V ostatních zemích přistoupili k regulaci bez rozhodnutí evropského soudu a ten jejich kroky teď potvrdil,” uvedla primátorka. Narážela tím na prosincový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, podle kterého je Uber přepravní služba a musí tedy žádat o licenci a povolení podle místních zákonů zemí EU.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Počátkem loňského října taxikáři blokovali pomalou jízdou provoz v okolí ruzyňského letiště a svou nespokojenost dávali najevo i před budovou pražského magistrátu. Protestovali i v Brně. Další protest plánovaný v hlavním městě na polovinu listopadu zrušili den předem. Podle sdružení tvoří protestující skupinu asi 6000 řidičů taxi.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované