Hlavní obsah

První testování ve školách odhalilo 700 nakažených ze 121 tisíc

Foto: Cryptographer, Shutterstock.com

První etapy testování na počátku roku se účastnilo na 700 škol.

Reklama

8. 11. 2021 19:25

První vlna testování neočkovaných žáků a studentů na onemocnění covid-19 odhalila 699 případů infekce. Po sečtení výsledků z 95 procent škol to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Článek

Podíl pozitivních vzorků činil zhruba 0,6 procenta. Celkem bylo 1. listopadu testováno 121 000 žáků a studentů v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

První etapy testování neočkovaných žáků a studentů se zúčastnilo 553 základních a 151 středních škol. Větší záchyt případů byl odhalen na středních školách ve vyšší věkové skupině, kde jsou většinou četnější sociální kontakty, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Největší podíl pozitivních mezi žáky základních škol byl v okresech Přerov, Prostějov a Brno-venkov. Naopak nejmenší byl na Českobudějovicku a Prachaticku.

U středních škol testy odhalily nejvíc případů infekce novým typem koronaviru na Přerovsku, v okrese Brno-venkov a na Karvinsku. Na opačném konci žebříčku byly školy v okresech Prachatice a Prostějov.

Do první vlny testování 1. listopadu byly zařazeny základní a střední školy v osmi okresech, kde na 100 000 obyvatel připadalo 300 a více nově nakažených za poslední týden. Druhá vlna, která začala dnes, zahrnuje kromě osmi původních regionů ještě dalších 22 okresů a Prahu. Celkem by v ní mělo testy absolvovat přibližně 765.000 dětí, tedy přibližně polovina žáků základních a středních škol v Česku. Od 15. listopadu bude testování neočkovaných žáků a studentů pokračovat v Praze a 22 okresech, které se přidaly k testování dnes.

I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100 000 obyvatel za týden překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou, rozhodla v neděli hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po 15. listopadu ministerstvo zdravotnictví už pokračovat v antigenním testování žáků neplánuje. Podle Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy často nezachytí bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto minulý týden řekl, že je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieniků. Podle Svrčinové chtějí v následujícím období hygienici testovat hlavně žáky, kteří mají symptomy.

Neočkovaní žáci, kteří se odmítají na covid testovat a nemají ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, musí nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole. Povinnost se vztahuje i na venkovní prostory škol, kde není možné dodržet rozestupy alespoň 1,5 metru od ostatních.

Reklama

Doporučované