Hlavní obsah

Titul nejdražších tenisek získaly Air Jordan za 560 tisíc dolarů

Foto: https://www.sothebys.com/

Takhle vypadá nejdražší pár sportovních bot na světě.

Reklama

18. 5. 2020 20:03

Aukční síň Sotheby’s spustila nevšední dražbu tenisek legendárního basketbalisty Michaela Jordana. Prodaly se za čtyřnásobek původního odhadu.

Článek

Červenobílá kombinace, červené proplétané tkaničky, sedřená podrážka, černý znak Nike. Neznalému člověku by se tyto boty mohly zdát jako vcelku nezajímavý pár, ale při bližším ohledání by na pravé botě objevil podpis lihovou fixou. Signatářem není nikdo jiný než legendární basketbalista s číslem 23 na zádech - Michael Jordan.

Prvenství mezi sportovní obuví

Speciální boty nesoucí název Air Jordan nabízela od 8. května ke koupi aukční síň Sotheby’s. Společnost uspořádala exkluzivně samostatnou online aukci obuvi, od které si slibovala 100 až 150 tisíc dolarů.

Cena se však měnila každou sekundou až do včerejšího skončení aukce, kdy nakonec dosáhla astronomické částky 560 tisíc dolarů (14,3 milionu korun). Že u vyvolávací ceny nezůstane bylo jasné, ale takový rozdíl nikdo nečekal.

Došlo totiž k překonání rekordu na poli sportovní obuvi, který držely běžecké boty Moon Shoe od firmy Nike z roku 1972, které loni vydražil za necelých 438 tisíc dolarů kanadský miliardář a vášnivý sběratel Miles Nadal. Druhou příčku drží boty Converse z finále olympiády v roce 1984, ve kterých své kousky předváděl opět Michael Jordan.

Světový aukční rekord mezi botami stále drží rudé střevíčky filmové hvězdy Judy Garlandové ze snímku Čaroděj ze země Oz, které se v roce 2000 prodaly za 666 tisíc dolarů.

Síla značky

Vysoká cena Air Jordan také není jen tak pro nic za nic. Pocházejí z roku 1985 a dalo by se říci, že odstartovaly éru basketbalových modelů bot, které se spojují s některým z hvězdných hráčů americké NBA, jako jsou například Charles Barkley, Kobe Bryant či LeBron James.

V roce 1984 se společnost Nike dohodla s Michaelem Jordanem na vytvoření speciálního modelu bot pouze pro něj. Šlo o naprosto nový a bezprecedentní marketingový tah, který se později ukázal jako velmi úspěšný.

Air Jordan napomohla i kontroverze okolo jiných Jordanových bot, které NBA zakázala, protože svým vzhledem porušovaly pravidla soutěže. Nike pak přišla s marketingovým sloganem: „NBA je vyhodila ze hry, ale naštěstí je NBA nemůže zakázat vám.“ Air Jordan se poté svezly na vlně této reklamní kampaně.

Značce nejznámějšího basketbalisty v historii také pomohl současný desetidílný dokument Poslední představení (v originále The Last Dance). Ten běží na platformě Netflix a mapuje život a kariéru s exkluzivními záběry legendární ikony z poslední sezony v dresu Chicago Bulls nesoucí přezdívku „Air“ charakterizující jeho úžasné smeče.

Čím zpocenější, tím lepší

Cenu samozřejmě zvyšuje podpis Michaela Jordana. Cenné jsou však také tím, čím je Jordan podepsal. Lihovou permanentní fixou. Později ji totiž vyměnil za normální fixu, která se časem opotřebovává. I takový detail hraje ve sběratelských kruzích roli.

Paradoxně cena v tomto případě roste i díky opotřebování bot. Zatímco tyto tenisky legendární basketbalista nosil několik zápasů, později měl na každý zápas zvláštní boty, které po zápase již znovu nepoužil. Zajímavostí také je, že každá bota má jinou velikost. Levá je velikost 13, zatímco pravá je o půl čísla větší. Michael Jordan hrál většinu své kariéry v botách jiných velikostí.

Proč sbírat známky...

Tenisky se stávají stále hodnotnějším předmětem k investicím. V poslední dekádě se objevila řada tzv. „sneakerheads“, sběratelů extrémně drahých tenisek. Za boty jsou ochotni dávat desetitisíce a někdy i stovky tisíc korun. V krajních případech, jako je tento, se ceny přehoupnou i výš.

Foto: https://www.sothebys.com/

Důležitý podpis lihovou fixou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované