Hlavní obsah

To nejdůležitější se nepovedlo: Nákaza se šíří domovy pro seniory

Foto: Armáda ČR

Nákaza se v říjnu ve velkém rozšířila do domovů pro seniory. Snímek z domova pro seniory v Telči, kde pomáhají příslušníci 4. brigády rychlého nasazení.

Reklama

1. 11. 2020 19:45

Přes tři tisíce nakažených seniorů a dva tisíce nakažených zaměstnanců domovů s pečovatelskými službami. Tak zní aktuální data Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Článek

Statistiky ukazují, že v říjnu ve velkém narostl počet pozitivních testů u seniorů. Od prvního října testy nákazu potvrdily téměř u 30 tisíc lidí nad 65 let a senioři tak tvoří 14,4 procenta lidí s covidem. Osoby nad 75 let pak představují 6,8 procenta nakažených. Podle epidemiologa Romana Chlíbka se počet covid pozitivních v říjnu znásobil sedmkrát.

Bylo tedy jen otázkou, kdy se virus rozšíří ve velkém do zařízení sociálních služeb, jakými jsou domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem.

Masivní šíření nákazy v říjnu v těchto zařízeních potvrdila data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Ta ukazují, že v srpnu bylo v zařízeních celkem nakaženo 216 osob, v září 1093 osob a v říjnu počty nakažených stouply na číslo 3818.

Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, pak v rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil, že nejvyšší počty nakažených jsou v domovech pro seniory.

„Čísla jsou výrazně vyšší. V nejhorším období v dubnu byla nákaza ve třiceti zařízeních a nemocné byly maximálně stovky klientů. Teď je nakažených přes tři tisíce klientů a přes dva tisíce zaměstnanců, takže to je výrazný posun,“ řekl Horecký.

Podle něj nákazu do domovů pro seniory zanášejí zaměstnanci, kteří jsou bezpříznakoví. „Když se pak zaměstnanci testují, tak se zjistí, že jich je tam až čtyřicet pozitivních, takže nákaza se na rozdíl od jara do domovů přenáší velmi rychle,“ vysvětlil.

Horecký poukazuje na to, že počty nakažených seniorů mohly být menší, pokud by se jak klienti zařízení, tak zaměstnanci pravidelně testovali již od září. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale tvrdí, že nebyl dostatek testů, aby se testovali klienti i zaměstnanci.

„Limitující faktor je malé množství testů. Ve chvíli, kdy před dvěma měsíci byly PCR testy, tak vyčlenit několik tisíců na domovy pro seniory by znamenalo, že by kolabovalo běžné testování,“ řekl Hamáček v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. „Bohužel antigenní testy přišly až teď, takže masivní testování v ohrožených lokalitách proběhne až teď,“ doplnil.

Plošné testování všech klientů domovů seniorů a dalších sociálních zařízení začne příští středu. Během sedmi dnů by se mělo na základě opatření Ministerstva zdravotnictví otestovat až 100 tisíc lidí, v pondělí by měla vláda odsouhlasit testování ošetřovatelů a dalších pracovníků.

Největší nárůst nakažených v zařízeních sociálních služeb zaznamenal Středočeský kraj, kde ještě v září byli pouze dva nakažení klienti; v říjnu počet stoupl na 681.

Druhý nejpostiženější je Královéhradecký kraj, kde je v sociálních službách momentálně 457 nakažených klientů. Přes 400 nakažených hlásí zařízení v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

„V těchto krajích je situace nejhorší, protože tam zařízení začala testovat, není to tedy regionální problém. Jde pouze o to, že se někde začalo testovat a stouplo to,“ podotkl Horecký.

Reklama

Doporučované