Hlavní obsah

Tragédie v paneláku: pomohli i fotbalisté, pozor na falešné sbírky

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Při požáru zemřelo 11 lidí, desítka dalších utrpěla zranění.

Reklama

17. 8. 2020 8:23

Fotbalisté Bohumína a jejich fanoušci pomáhají lidem zasaženým tragickým požárem panelákového bytu. Při nedělním domácím utkání mezi sebou vybrali 14 tisíc korun, které posílají na krajem zřízené sbírkové konto.

Článek

Zápas s Bruntálem měl kromě souboje o tři důležité divizní body ještě zvláštní podtext. Hráči i fanoušci se přidali k těm, kteří chtějí pomoci zasaženým velkou tragédií v paneláku v ulici Nerudova 1158. Ze sbírky mezi fotbalisty, dobrovolného příspěvku diváků a ze vstupného se poskládala nakonec částka 14 tisíc korun.

První sbírku mezi sebou zorganizovali samotní hráči a jen v kabině se vybralo 4 500 korun. „Zbytek tvořila pomoc diváků. Děkujeme všem, kteří přišli na fotbal a ještě navíc přispěli dobrovolně do připravených kasiček. Hned na začátku týdne odešleme prostředky na účet 868686/2700, který zřídil kraj,“ uvedl místopředseda klubu Panagiotis Vasiliu.

Právě kraj varuje před falešnými sbírkami. Jednou takovou se už podle města zabývá policie. Jedinou oficiální sbírkou je zatím ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj.

„Město varuje před jinými neoficiálními sbírkami a transparentními účty, které se po neštěstí začaly objevovat. Jednou se už dokonce zabývá policie. Jediná oficiální a transparentní veřejná sbírka, která je určena na pomoc zmírnění bohumínského neštěstí, je ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj,“ řekla mluvčí města Lucie Balcarová. Dodala, že lidé by měli být velmi opatrní, kam svou pomoc posílají. „Pokud by se objevila nějaká další oficiální sbírka, město by o tom veřejnost informovalo,“ řekla.

Policie se už jednou sbírkou zabývá. Šlo o účet zveřejněný ve středu na jednom facebookovém profilu. Příspěvek byl ale po nějaké době smazán.

Jedinou oficiální sbírku tento týden vyhlásil Moravskoslezský kraj. Zatím se na něm sešlo bezmála 300 000 korun. Kraj pozůstalým po obětech a zraněným pomůže také. Má v úmyslu poslat 100 000 Kč za každého mrtvého a 50 000 Kč za každého zraněného. Finanční pomoc ale ještě musí v září schválit zastupitelstvo.

Při požáru zemřelo 11 lidí, desítka dalších utrpěla zranění. Policisté ze žhářského útoku obvinila čtyřiapadesátiletého muže, který se přiznal a uvedl, že chtěl postrašit rodinu, se kterou měl dlouhodobé spory. Na byt ale zaútočil v době, kdy se v něm konala oslava narozenin. Z 15 účastníků přežili jen čtyři lidé, kterým se podařilo uniknout na balkon sousedního bytu. Šest lidí zemřelo v bytě, pět dalších po pádu z okna v 11. patře panelového domu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované