Hlavní obsah

Třetí dávka vakcíny: kdy a kde se registrovat a kdo může na přeočkování

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

31. 8. 12:15

Otázky a odpovědi k posilující třetí dávce vakcíny. Kdy a kde se registrovat, čím se bude očkovat a komu je přeočkování doporučené? Seznam Zprávy připravily odpovědi na základní otázky.

Článek

Přeočkování třetí dávkou vakcíny vláda doporučuje lidem nad 60 let a rizikovým skupinám, dostupná ale bude všem, kdo o ni projeví zájem. Jedinou podmínkou je mít nejméně osm měsíců po dokončené vakcinaci. Za rizikové skupiny se považují senioři, chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci v sociálních službách a klienti v pobytových sociálních zařízeních.

V Česku dostalo třetí dávku proti koronaviru koncem srpna několik lidí z rizikových skupin, jednalo se hlavně o lidi po transplantacích.

Kdy a kde se registrovat?

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustí 20. září 2021 na ceskoockuje.cz. Pokud však chtějí lidé získat posilovací dávku u svého praktika, musejí se hlásit přímo u něj a webovou přihlášku vynechat.

„Od 10. září budou lidé dostávat upozornění ve formě SMS zprávy, že mohou využít tuto možnost buď u praktického lékaře, nebo rezervací v systému,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Kdy mohu na třetí dávku?

Přeočkování je možné 8 měsíců po dokončeném očkování, to znamená osm měsíců po druhé dávce dvoufázové vakcíny, v případě jednorázové osm měsíců po první dávce.

Je třetí dávka povinná?

Očkování třetí dávkou je zcela dobrovolné.

Jakými vakcínami se bude očkovat?

Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA. Bude se tedy jednat o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou i lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Kolik lidí už je v Česku očkovaných?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované