Hlavní obsah

Třetí dávka vakcíny: kdy a kde se registrovat a kdo může na přeočkování

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

31. 8. 12:15
aktualizováno • 20. 9. 10:44

Otázky a odpovědi k posilující třetí dávce vakcíny. Kdy a kde se registrovat, čím se bude očkovat a komu je přeočkování doporučené? Seznam Zprávy připravily odpovědi na základní otázky.

Článek

Přeočkování třetí dávkou vakcíny vláda doporučuje lidem nad 60 let a rizikovým skupinám, dostupná ale bude všem, kdo o ni projeví zájem. Jedinou podmínkou je mít nejméně osm měsíců po dokončené vakcinaci. Za rizikové skupiny se považují senioři, chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci v sociálních službách a klienti v pobytových sociálních zařízeních.

V Česku dostalo třetí dávku proti koronaviru několik lidí z rizikových skupin už koncem srpna, jednalo se hlavně o lidi po transplantacích. Od poslední zářijové dekády pak počty přeočkovaných narůstají.

Kdy a kde se registrovat?

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021 na ceskoockuje.cz. Pokud chtějí lidé získat posilovací dávku u svého praktika, musejí se hlásit přímo u něj a webovou přihlášku vynechat.

„Od 10. září budou lidé dostávat upozornění ve formě SMS zprávy, že mohou využít tuto možnost buď u praktického lékaře, nebo rezervací v systému,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Kdy mohu na třetí dávku?

Přeočkování bylo původně možné 8 měsíců po dokončeném očkování, to znamená osm měsíců po druhé dávce dvoufázové vakcíny, v případě jednorázové osm měsíců po první dávce. Od 18. října se lhůta zkrátila na 6 měsíců.

Je třetí dávka povinná?

Očkování třetí dávkou je zcela dobrovolné.

Jakými vakcínami se bude očkovat?

Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA. Bude se tedy jednat o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou i lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Kolik lidí už je v Česku očkovaných?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované