Hlavní obsah

Třetí dávka vakcíny: kdy a kde se registrovat a kdo může na přeočkování

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

31. 8. 2021 12:15
aktualizováno • 29. 11. 2021 9:30

Otázky a odpovědi k posilující třetí dávce vakcíny. Kdy a kde se registrovat, čím se očkuje a komu je přeočkování doporučeno? Seznam Zprávy připravily odpovědi na základní otázky.

Článek

Přeočkování třetí dávkou vakcíny vláda doporučuje osobám, které mají minimálně šest měsíců od aplikace druhé dávky a jsou starší 18 let. Pro starší 30 let a osoby s vysokým rizikem nákazy je lhůta zkrácena na pět měsíců.

Od pondělí 24. ledna se spustí registrace k očkování dětí nad 12 let posilující dávkou.

Počínaje 4. lednem je pak doba pěti měsíců zkrácena pro všechny očkované starší 18 let. Od února dojde ke krácení očkovacích certifikátů u dvou dávek na devět měsíců, posilující dávka by certifikát měla opět prodloužit na dobu neomezenou.

V Česku dostalo třetí dávku proti koronaviru několik lidí z rizikových skupin už koncem srpna 2020, jednalo se hlavně o lidi po transplantacích. Od poslední zářijové dekády pak počty přeočkovaných narůstají.

Kdy a kde se registrovat?

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021 na ceskoockuje.cz. Pokud chtějí lidé získat posilovací dávku u svého praktika, musejí se hlásit přímo u něj a webovou přihlášku vynechat.

„Od 10. září budou lidé dostávat upozornění ve formě SMS zprávy, že mohou využít tuto možnost buď u praktického lékaře, nebo rezervací v systému,“ uvedl tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Do některých center, kde očkují bez předchozí registrace, mohou rovnou přijít i lidé, kteří splňují ostatní podmínky pro aplikaci třetí dávky.

Je třetí dávka povinná?

Očkování třetí dávkou je zcela dobrovolné.

Jakými vakcínami se očkuje?

Zdravotníci aplikují posilující dávky vakcíny typu mRNA. Jedná se tedy o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou i lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Kolik lidí už je v Česku očkovaných?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované