Hlavní obsah
Online

Koronavirus se rychle šíří v Rakousku u hranic s Českem

Foto: Profimedia.cz

V Rakousku přibývá nakažených koronavirem.

Reklama

15. 7. 6:41
aktualizováno • 15. 7. 22:48

Kvůli šíření koronaviru mnohé země zavádějí či obnovují protipandemická opatření. Celosvětově se nakazilo 13,3 milionu lidí. Vývoj dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Koronavirus objevili Číňané na vnější straně obalu mražených krevet dovážených z Ekvádoru do Pching-siangu v provincii Jiang-si ve východní Číně, píší čínská státní média. Podle oznámení vlády byla pozitivně testovaná balení zakoupena prostřednictvím online obchodu z místního supermarketu. Otestován má být každý, kdo s produkty přišel do kontaktu.

- Odborníci se obávají šíření třetí vlny nákazy v Hongkongu, píše South China Morning Post. Je podle nich „nejhorší, co doposud zažili, a je mnohem znepokojivější než propuknutí na začátku tohoto roku“. Hongkong tvrdě zpřísnil opatření, smí se scházet pouze čtyři lidé najednou.

- Spojené státy zaregistrovaly druhý nejvyšší počet nově nakažených. Koronavirus se tam za 24 hodin prokázal u 65 682 lidí, dalších 919 pacientů s covid-19 zemřelo. Dosud nejvyšší denní počty pozitivních testů oznámily nejlidnatější státy Kalifornie a Texas.

 • CGTN: Čína objevila koronavirus na obalech zmražených krevet

  Koronavirus objevili Číňané na vnější straně obalu zmražených krevet dovážených z Ekvádoru do Pching-siangu v provincii Jiang-si ve východní Číně. Podle oznámení vlády byla pozitivně testovaná balení zakoupena prostřednictvím online obchodu z místního supermarketu. Všichni lidé, kteří s nákazou takto mohli přijít do kontaktu, včetně zákazníků a dodavatelů, byli izolováni, obchody byly dezinfikovány a výrobky zapečetěny.

  Vláda Pching-siangu uvedla, že bude také provádět testy nukleových kyselin na lidech, kteří s produkty přišli do kontaktu. Je to podruhé, co Čína našla virus na obalech krevet z Ekvádoru. Minulý pátek společnost China Customs oznámila tento nález na tiskové konferenci. Dodala však, že testy na tělech krevet a vnitřních stranách obalu vykázaly negativní výsledky.

 • V částech světa se opatření zmírňují. Otevírá Disneyland i Ermitáž

  Norsko naopak ruší cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí mimo severský region, včetně České republiky a Slovenska, jejichž občané už nebudou muset po příjezdu do karantény. Volnější režim zůstává ale podmíněn příznivou epidemickou situací.

  O dalším zmírňování protinákazových opatření bude dnes jednat belgická vláda. Poprvé po čtyřech měsících se částečně otevře zábavní park Disneyland u Paříže. V Petrohradě návštěvníky přivítá galerie Ermitáž, ve Štrasburku sídlo Evropského parlamentu. Na Maledivách se otevřou hotely.

 • Maďarsko zpřísní režim na hranicích

  Maďarsko od dnešního dne zpřísňuje kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému budou muset automaticky do dvoutýdenní karantény. Cizinci z „červených“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec. Tato opatření v neděli oznámil šéf úřadu vlády Gergely Gulyás. Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí.

 • Tokio zvažuje maximální stupeň výstrahy

  Tokio zvažuje zvýšení výstrahy proti šíření koronaviru na nejvyšší ze čtyř úrovní, uvedly úřady ve středu po prudkém zvýšení počtu případů v japonském hlavním městě. Kvůli obavám z další vlny nákazy šířící se z Tokia místní obce a opoziční zákonodárci tlačí na ústřední vládu, aby pozastavila hlavní kampaň zaměřenou na posílení domácího cestovního ruchu.

  Ministr hospodářství Yasutoshi Nishimura však ve středu uvedl, že vláda bude se zvýšenou opatrností pokračovat v takzvané kampani cestovní pomoci „Go To“, která nabízí například slevy na nákupy a jídlo.

 • Situace v Hongkongu je znepokojivá, tvrdí odborníci

  Odborníci v oblasti veřejného zdraví tvrdí, že třetí vlna infekce, která nyní zasáhla Hongkong, je dosud nejhorší a mnohem znepokojivější než propuknutí na začátku tohoto roku. „Toto je začátek trvalého masivního místního ohniska, které jsme nikdy neviděli,“ uvedl podle South China Morning Post profesor Gabriel Leung, děkan lékařské fakulty Hongkongské univerzity.

  Mikrobiolog HKU, prof. Yuen Kwok-yung, uvedl, že další vlna nastala částečně proto, že byla uvolněna protipandemická opatření. V Hongkongu bylo mezi 5. a 11. červencem potvrzeno 173 případů covid-19.

Sdílejte článek

Další články