Hlavní obsah

Třicet procent dětí do šesti let se potýká s vadou nohy, uvádí odborníci

Foto: Shutterstock.com

„Ilustrační foto.“

Reklama

22. 8. 23:39

S vadou nohy se potýká 30 procent dětí do šesti let. V dospělosti má získané vady 50 procent populace.

Článek

V Brně na módních veletrzích Styl a Kabo se na tom dnes shodli lékaři, podiatři pečující o zdraví nohou i výrobci a prodejci obuvi.

Na veletrzích se uskutečnilo 2. mezinárodní podiatrické sympozium, jehož organizátorem je Česká obuvnická a kožedělná asociace s Českou podiatrickou společností. Hlavním tématem byla zdravá noha a zdravá obuv. Podle odborníků by měla být správná péče o nohy od narození až po stáří samozřejmostí, avšak výzkumy potvrzuj chabou znalost problematiky. Podle dat se společnost v současnosti potýká s 30 procenty dětí do šesti let, u kterých jsou zjištěny získané vady, přestože se 99 procent dětí narodí se zdravýma nohama. V dospělosti má získané vady nohou už 50 procent populace a pouhé jedno procento přišlo k vadě po úrazu a jedno procento se s ní narodilo. Na data upozorňovalo mnoho odborníků, například primářka Lékařského podiatrického centra v Praze Marie Součková, Michal Matějíček z České obuvnické a kožedělné asociace nebo Magdalena Kordošová ze Střediska ortopedicko-protetické pomoci Protetika Bratislava.

Odborníci se shodli na tom, že u vývoje dětské nohy je zásadní rodina, a pokud selže, musí nastoupit tým specialistů počínaje ortopedy a konče podiatry, aby řešili získané vady. Bez správného obouvání dětí, které respektuje zásady konstrukce zdravotně nezávadné obuvi pro děti s vadami, by podle odborníků nebyly nápravy reálné. „S prevencí deformit je totiž nutné začít už odmala tím, že budeme populaci obouvat správně a zdravě do kvalitní obuvi,“ uvedla Vlasta Mayerová, ředitelka České obuvnické a kožedělné asociace.

Na veletrzích Styl a Kabo v Brně, které se kvůli přestávce konají po roce, dnes vystavovalo více než 110 firem z devíti zemí. Na výběr je kolem 250 značek. Veletrhy jsou určené pro obchodníky, výjimečně se nekonají módní přehlídky, na které chodila i veřejnost. Styl a Kabo bývají dvakrát do roka, letos v únoru se poprvé po 28 letech neuskutečnily.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované