Hlavní obsah

Trump už má odpovědi pro Muellera. Jeho vyšetřování míří k závěru

Foto: Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

16. 11. 2018 19:17

Americký prezident Donald Trump řekl, že už napsal odpovědi na otázky zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabývá údajným zásahem Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Článek

Trump oznámil, že odpovědi pro Muellera má už sepsané, zatím je ale prý neodeslal. Muellerovo vyšetřování, které se podle médií blíží k závěru, se soustřeďuje na dva body: zda se Moskva vměšovala do voleb a zda se Trump snažil vyšetřování bránit. Dotazy Muellerova týmu se podle Reuters týkají jen prvního zkoumaného problému.

Donald Trump junior se v létě 2016 v New Yorku setkal s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou, aby získal informace o otcově soupeřce ve volbách Hillary Clintonové. Sám prezident to potvrdil letos v srpnu na Twitteru. „Cílem schůzky bylo získat informace o soupeři, zcela legálně, jak je v politice běžnou praxí. Nikam to ale nevedlo,“ napsal šéf Bílého domu.

O setkání svého syna s ruskou advokátkou prý Trump předem nevěděl. Když list The New York Times poprvé v červenci 2017 informaci o setkání zveřejnil, uvedl Trump junior v prohlášení, že tématem jednání s Veselnickou byl zrušený program adopcí ruských dětí americkými občany. Toto prohlášení Trumpovi mladšímu tehdy nadiktoval jeho otec.

Trump podle dřívějších informací amerických médií dlouho váhal, zda má v kauze vyšetřované Muellerem svědčit. Jednu chvíli dal najevo, že je ochoten podat svědectví dokonce i osobně, ale poradci ho před takovým postupem varovali. Obávali se, že Trump by neuváženými výroky mohl sám sobě uškodit. Zatím poslední porada prezidenta s právníky o písemných odpovědích se podle agentury Reuters konala tento týden.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované