Hlavní obsah

Trump věří více Putinovi než vlastním tajným službám, píší média po summitu

Vyšetřování voleb vrazilo podle Trumpa klín mezi Rusko a USA. (Video: Reuters)

 

Reklama

17. 7. 2018 8:52

Mediální dozvuky pondělního summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem se stále točí kolem údajného ruského vměšování do voleb v USA. Podle BBC Trump ve Spojených státech čelí vlně kritiky, protože se Ruska v otázce vměšování do voleb zastal.

Článek

Americké tajné služby trvají na svých závěrech, že Rusko se vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech a že se snaží podkopat americkou demokracii. V prohlášení to podle agentury Reuters uvedl šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats. Jedná se o reakci na pondělní summit prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s televizí Fox News ale zopakoval, že Rusko se nevměšovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a že Moskva nemá na šéfa Bílého domu Donalda Trumpa žádný kompromitující materiál.

„Vměšování se do domácích záležitostí Spojených států - opravdu věříte, že někdo působící z ruského území by mohl ovlivnit Spojené státy a ovlivnit hlas milionů Američanů? To je naprosto směšné,” řekl Putin. Obdobně se ruský prezident vyjádřil i na tiskové konferenci za přítomnosti Trumpa.

Putin rovněž odmítl existenci kompromitujícího materiálu vůči Trumpovi. Podle některých spekulací má ruská tajná služba důkazy o Trumpových sexuálních dobrodružstvích v jednom moskevském hotelu a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení bylo od počátku považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií v USA to odmítla publikovat.

„Nic na něj nemáme,” řekl Putin. „Nechci se prezidenta Trumpa dotknout, když tohle říkám, může to znít hrubě, ale než oznámil, že bude kandidovat na prezidenta, tak nás nezajímal,” uvedl. Dodal, že předtím byl Trump sice bohatým člověkem, takových je ale v USA spousta. „Působil ve stavebnictví, organizoval soutěže krásy. Ale ne, nikoho nenapadlo, že by pomýšlel na prezidentskou kandidaturu,” řekl Putin.

Vyšetřování voleb jako klín mezi Ruskem a USA

Vyšetřování ruské role během amerických prezidentských voleb v roce 2016 vrazilo klín mezi Rusko a Spojené státy. V rozhovoru s televizí Fox News odvysílaném v pondělí v noci (dnes nad ránem SELČ) to prohlásil prezident USA Donald Trump. Ten také řekl, že jeho ruský kolega Vladimir Putin mu na pondělním summitu v Heslinkách sdělil, že vzájemných znesvářených vztahů lituje.

„Je to vážně škoda, protože bychom mohli udělat tolik dobrého,” citoval Trump Putinova slova. „Možná jsme ten klín právě vyrazili, ale ten klín tam byl a prezident Putin to říkal,” prohlásil Trump s tím, že zdrojem rozporů je tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který roli Ruska ve volbách rozplétá.

Trump vyšetřování opakovaně označil za uměle vyvolanou kauzu, za kterou stojí lidé jako bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey a jeho někdejší náměstek Andrew McCabe. Například britský deník The Guardian výsledek summitu okomentoval tvrzením, že americký prezident věří více bývalému agentovi KGB, tedy Putinovi, než vlastním tajným službám.

Schůzku s Putinem ohodnotil Trump ve Fox News jako dobrou, neboť přinesla řadu dobrých závěrů. „Myslím, že nyní si vedeme s Ruskem velmi dobře,” řekl s tím, že do včerejška tomu tak nebylo.

Za největší otázku mezi USA a Ruskem považuje Trump omezování jaderného arzenálu. „Vím, že prezident (Barack) Obama řekl, že největším problémem je globální oteplování, ale já bych řekl, že naším největším problémem je nukleární oteplování,” prohlásil.

Putin v rozhovoru s televizí FOX News řekl, že Rusko je ochotné prodloužit platnost smlouvy o jaderném odzbrojení známé jako Nový START, nejdříve ale chce vyjasnit některé sporné otázky z tohoto ujednání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované