Hlavní obsah
Online

Pompeo a Petříček probírali v Plzni vliv Číny

Živý přenos z tiskové konference Petříčka s Pompeem. (Video: ČTK)

Reklama

11. 8. 10:15
aktualizováno • 11. 8. 19:27

Americký ministr zahraničí zahájil návštěvu Česka. V úterý ho čeká návštěva Plzně a jednání s českým ministrem zahraničí.

Článek

Mike Pompeo přiletěl do Prahy. Během jednání s českými politickými představiteli se má hovořit o vlivu Číny a Ruska nebo o obchodní spolupráci po koronavirové pandemii. Pompeovu návštěvu v České republice budeme sledovat online.

Co byste měli vědět

- První den návštěvy v Plzni jednal Pompeo se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD), ve středu se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí také v Senátu.

- Hlavními tématy Pompeových jednání v Česku by měly být kybernetická bezpečnost, mobilní sítě páté generace 5G a rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě.

- Podle zjištění Seznam Zpráv má šéf amerického resortu zahraničí v Česku řešit třeba i energetickou nezávislost a Iniciativu Trojmoří. Vzhledem k tématu jaderné energetiky se objevily spekulace, že Pompeo bude v Česku lobbovat za společnost Westinghouse, která má zájem o zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany.

- Na jednání obou ministrů došlo na téma Číny a hrozby v oblasti technologií. Podle Pompea a Petříčka by mohla být problematická třeba ochrana dat.

 • Petříček i Pompeo v projevu připomněli americké veterány

  Pompeo i Petříček ve svých proslovech zmínili také americké veterány, kteří každoročně i ve vysokém věku opakovaně navštěvují plzeňské květnové Slavnosti svobody. Petříček zmínil, že je rodák z nedalekých Rokycan, za nimiž vedla demarkační linie, na které se musela americká armáda k Pattonově nelibosti ve vítězné cestě zastavit. Český ministr vzdal hold jednomu z osvoboditelů města a jihozápadních Čech, příslušníku 2. pěší divize Homeru Coxovi, který zemřel před měsícem ve věku 103 let. „Pan Cox a jeho spolubojovníci nepřišli, aby převzali kontrolu nad naší zemí, ale aby ji osvobodili a zajistili, že budoucí generace jednou budou žít ve svobodě a prosperitě. Je na nás, abychom na památku jejich hrdinství nezapomínali a uctívali je a aby naše generace vzpomínala, na jakých hodnotách oni stáli,“ řekl Petříček.

 • Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

  Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945. U památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě položil spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD) květinové věnce v barvách trikolory. Události přihlížely dvě stovky Plzeňanů, kteří se v okolí sešli s americkými a českými vlaječkami. Před odjezdem na další bod programu si s některými z nich Pompeo přišel potřást rukou.

  V krátkém proslovu poděkoval Plzni a jejím obyvatelům za vybudování památníku a za každoroční připomínku amerických vojáků, kteří pomáhali na konci druhé světové války vybojovat svobodu. „Jeden z nápisů (památníku) říká, že nikdy nezapomeneme. Skutečně je tomu tak, touto oslavou dnes udržujeme historii naživu… Jen si mohu představovat obrovskou radost z okamžiku, když americké jeepy a tanky zaburácely do města před 75 lety,“ řekl. Připomněl také, že před 30 lety tehdejší americká velvyslankyně Shirley Templeová Blacková položila základní kámen památníku společně s prezidentem Václavem Havlem. Tehdy poprvé po desetiletích komunistické moci a sovětské nadvlády si mohli Plzeňané, Češi a Američané otevřeně připomenout společně vojenskou roli USA při osvobození města.

 • Pompeo večeří s Petříčkem v plzeňském pivovaru

  Na menu je kromě českých pokrmů i debata o aktuálních tématech, jako je čínský nebo ruský vliv a otázky obchodní spolupráce.

  Ministrům ale zbývá i čas na ochutnávku českého piva.

 • Fotky z Plzně: Ministři položili věnce a navštívili památník

  Pompeovu návštěvu sleduje v Plzni reportérka Seznam Zpráv Jolana Humpálová. Ministři nejprve navštívili památník americké armády.

  Pak došlo na očekávané kladení věnců.

 • Ministři už vyrazili do pivovaru

  Petříček s Pompeem už uctili památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa. Následně ministry čeká jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj.

 • Pompeo s Petříčkem pokládají věnce

  U památníku Díky Ameriko! právě pokládají Petříček s Pompeem věnce.

 • Před muzeem generála Pattona se už čeká na příjezd obou ministrů

 • Video: Pompeo přistál v Praze

  Záběry z pražského letiště, kde v úterý ráno přistál americký ministr zahraničí. (Video: @mzvcr, @USEmbassyPrague)

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.