Článek
Prostranství před budovou Kapitolu, kam přicházejí obvykle nového prezidenta podpořit statisíce Američanů, bude 20. ledna téměř prázdné. Kvůli koronavirové pandemii a bezpečnostním rizikům se většina programu přesune do virtuálního prostoru. Zrušeny jsou tradiční plesy a koncerty. A poprvé od roku 1869 bude inauguraci bojkotovat odcházející prezident. Joe Biden rozhodnutí Donalda Trumpa okomentoval slovy, že je to jedna z mála věcí, na které se kdy oba shodli.
„Inaugurace je sama o sobě oslavou, slavností. Letos se okolo ní ale vznáší velká kontroverze. Prezident Trump ji otevřeně bojkotuje, a i když nebude zdaleka první, do historie se tímto svým postojem zapíše. Postaví se vedle prezidentů Johna Adamse, jeho syna Johna Quincyho Adamse a Andrewa Johnsona,“ komentuje pro Seznam Zprávy americká politoložka Christine Dayová.
Prezident John Adams odjel v roce 1801 z Washingtonu ve 4 hodiny ráno, aby se vyhnul inauguraci svého nástupce a rivala Thomase Jeffersona. „Byla to doba, kdy se náš západní svět teprve učil demokracii. Tehdejší výsledky voleb byly těsné a dlouho se nad nimi debatovalo. Dodnes se neví, zda se inaugurace neúčastnil z hořkosti ze své prohry, anebo proto, aby nevyvolal zbytečné vášně vedoucí až k násilí u občanů. Je až neuvěřitelné, kolik paralel s dneškem nabízí historie,“ přibližuje tehdejší okolnosti Dayová. O osmadvacet let později zopakoval jednání svého otce prezident John Quincy Adams.
Poslední prezident, který odmítl na symbolické předání z vlastní vůle dorazit, byl Andrew Johnson. Byl mimochodem také prvním prezidentem v historii USA, kterého se týkal proces impeachmentu. „Psal se rok 1869 a tehdejší odcházející prezident Johnson nenáviděl toho nastupujícího - Ulyssese S. Granta. Pocity to byly vzájemné. Grant odmítl jet ke Kapitolu ve stejném kočáru,“ píše deník The Washington Post.
Komentář: Den, který otřásl Amerikou
Oba muži stáli v nedávno skončené občanské válce na opačných stranách barikády, a tak se této reakci obou nikdo nedivil. Deník The New York Herald tehdy vše zaznamenal do detailu: Grant přijel ve svém kočáru před Bílý dům, tam měl počkat, až do jiného kočáru usedne Johnson a společně se měli vydat ke Kapitolu. Po několika minutách čekání a ticha nechal prezident Johnson vzkázat, že je příliš zaneprázdněn, a procesí se tak obešlo bez něj.
„Ve chvíli, kdy se jeho nástupce chystal složit přísahu, zůstal Johnson v Bílém domě a pokračoval v podepisování listin a v osvobozování zločinců. V poledne povstal a potřásl si rukou se všemi členy vlády. Když opouštěl svou pracovnu, prohlásil, že už se nemůže dočkat, až ucítí horský vzduch Tennessee,“ poznamenal dobový tisk.
Trump přepisuje dějiny USA. Bude čelit impeachmentu podruhé
Další tři američtí prezidenti z různých důvodů přísahu svých nástupců minuli. Osmý americký prezident Martin Van Buren – a to je jediný případ, u kterého historici neznají důvod – dále Woodrow Wilson a Richard Nixon. V roce 1921 prezident Wilson doprovodil ke Kapitolu svého nástupce ve voze, ale ze zdravotních důvodů na složení slibu nezůstal.
V Nixonově případě se vše odehrálo rychle. „Poté, co Richard Nixon v roce 1974 uprostřed druhého volebního období po odhalení aféry Watergate rezignoval na svou funkci, nebyl ani on přítomný inauguraci Geralda Forda, která se tehdy odehrála přímo v Bílém domě. Vzhledem k okolnostem rezignace - byl prvním americkým prezidentem, který složil funkci - jej u slibu zřejmě nikdo ani nechtěl,“ vysvětluje Christine Dayová.
Fotky z Washingtonu: Bidenův velký den se blíží, město se opevňuje
Současný prezidentský úřad bude ve středu ve Washingtonu reprezentovat viceprezident Mike Pence. Účast potvrdili prezidenti George W. Bush, Barack Obama a Bill Clinton s manželkami. Nejstarší žijící americký prezident Jimmy Carter, který v říjnu oslavil 96. narozeniny, na inauguraci nepřijede.