Hlavní obsah

Turci vycítili šanci. Posílají další vojáky na sever Sýrie, odkud se stahují USA

Turecko do Sýrie poslalo další armádní posily. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

23. 12. 2018 20:45

Přes turecké hranice přejelo podle informací médií padesát vojenských vozidel. Nyní se nachází v bojové linii u města Manbidž.

Článek

Na severu Sýrie u měst, která spadají pod arabsko-kurdskou koalici, se srocují turecká vojska. Zprávu podle The Guardian potvrdili armádní zpravodajové a turecká média. Turecko tak zvyšuje počet svých vojáků blízko hranic kurdských měst. A to i přesto, že v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků ze země slíbilo, že na severovýchodě Sýrie pozdrží ofenzivu vůči Kurdům.

Stažení vojáků Trump odůvodnil tím, že Islámský stát už byl v Sýrii údajně poražen. Po odjezdu amerických vojsk přitom arabsko-kurdské milice napadli bojovníci Islámského státu. Turecko arabsko-kurdské milice považuje za teroristické organizace. Kurdové v Sýrii obývají území, které přímo sousedí s Tureckem.

Trumpovo rozhodnutí zapříčinilo rezignaci amerického ministra obrany Jamese Mattise, který se s Trumpem neshodl v otázce podpory spojenců. Trump na Twitteru oznámil, že se novým zástupcem Mattise stává od ledna náměstek ministra obrany Patrick Shanahan. Arabsko-kurdské milice s podporou Spojených států a spojenců totiž od roku 2014 úspěšně bojovaly proti Islámskému státu, přičemž statisíce kurdských vojáků přišlo o život.

Turecko má část armády i na severozápadě Sýrie, kde navíc turecká armáda pomáhá Syřanům s vojenským výcvikem. Ti tak vyhání nejen bojovníky IS, ale i Kurdy.

Turecká zpravodajská agentura IHA potvrdila, že na syrské území bylo posláno turecké komando. Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že komando je v bojové linii u města Manbidž, na místě, kde dříve byla americká vojska. Podle zpráv hranice Sýrie přejelo padesát vozidel.

Mluvčí arabsko-kurdských milic v Manbidži Shafran Darwish také potvrdil, že do oblasti dorazili turečtí vojáci. „Děláme vše pro to, abychom se připravili na případný útok,“ řekl Darwish.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené