Hlavní obsah

Turecká ofenziva umožní návrat Islámského státu, varuje Francie

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Záběry z ofenzivy na severu Sýrie.

Na severu Sýrie pokračuje ofenziva turecké armády. Americký prezident Donald Trump po telefonu přímo hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a vyzval ho k zastavení útoku. Oznámil to viceprezident USA Mike Pence a dodal, že do Turecka sám odletí co nejdříve. Spojené státy rovněž zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka.

Článek

Kromě sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele Trump už včera slíbil, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

Turecko nicméně pokračuje v ofenzivě. Postup tureckých vojáků se po dohodě s Kurdy vydaly zastavit jednotky vlády Bašára Asada. Ke střetu tureckých a syrských vládních sil zatím nedošlo.

Dohodu pomohla vyjednat Moskva a podle dnešních zpráv ruských médií by se Rusko mohlo vložit do situace ještě víc a a začít vyjednávat i s Tureckem.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Složky Islámského státu jsou připravené zaútočit na kurdské stráže a osvobodit zajaté

  Ženy a děti v největším detenčním zařízení Islámského státu na území Sýrie kontrolovaném Kurdy očekávají, že po zásahu tureckých složek budou osvobozeny. Radikalizované ženy tvrdí, že už dále neinklinují k ideologii Islámského státu, a věří, že složky IS zaútočí na kurdskou armádu a všechny v následujících dvou dnech osvobodí.

  „Vědí, že turecká kampaň začala,“ sdělila jedna z nich přes WhatsApp. „Po přežívání v těchto hrozných podmínkách po celé měsíce jsou připraveni využít příležitosti k prolomení.“

  Al-Hawl je domovem okolo 60 000 žen a dětí s vazbami na Islámský stát a 10 000 civilistů. Táborem, kde pořádek udržuje jen 400 strážců, často zmítají nepokoje, píše The Guardian.

 • Rada bezpečnosti OSN uspořádá uzavřené zasedání o Sýrii

  Ve čtvrtek ráno se Rada bezpečnosti OSN soukromě sejde a prodiskutuje situaci v Sýrii. Podle informací jednoho z diplomatů pro CNN o setkání požádalo pět evropských zemí, včetně Francie, Německa a Spojeného království.

 • Generální tajemník NATO naléhá na Turecko, aby jednalo zdrženlivě

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko, které je členem aliance, aby „jednalo zdrženlivě“. Na středeční tiskové konferenci v Římě řekl, že Turecko má „oprávněné bezpečnostní obavy“, utrpělo „hrozné teroristické útoky“ a hostilo „miliony syrských uprchlíků“. Ale také dodal, že počítal s tím, že Turecko „bude jednat zdrženlivě a zajistí, aby jakákoli akce, kterou by podniklo v Sýrii, byla přiměřená“.

 • Předseda europarlamentu vyzývá Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce

  David Sassoli na svém Twitteru vyzval Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce v Sýrii. Lidé podle něj trpěli dost.

  „Důrazně žádám Turecko, aby okamžitě zastavilo veškerou vojenskou akci na severu Sýrie. Lidé v této oblasti už si vytrpěli dost. Nesmíme dopustit cokoli dalšího, co by jim způsobilo další trápení. Musí to přestat. Takový zásah nikdy není řešením problému.“

 • Trump ofenzivu neschvaluje

  Spojené státy neschvalují tureckou ofenzivu na severu Sýrie a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. V prohlášení to dnes uvedl americký prezident Donald Trump, informovala o tom agentura Reuters. USA podle šéfa Bílého domu hodlají dohlédnout na to, aby Turecko splnilo svůj závazek, že ochrání civilisty a zabrání humanitární krizi.

  „Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad,“ uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. „Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize, a my na tento závazek dohlédneme,“ dodal americký prezident.

 • Po bombardování domů zůstali dva mrtví civilisté

  Dva civilisté byli zabiti a další dva zraněni při tureckém leteckém bombardování západně od Ras al-Ain. Uvedli to na svém Twitteru kurdsky vedené Syrské demokratické síly (SDF).

  Bombardování zasáhlo také civilní obydlí ve vesnici Sikarkah, píší SDF.

 • Severní Sýrii zachvátil chaos, lidé prchají ze svých domovů

  Lidé žijící poblíž hranic s Tureckem panicky opouštějí své domovy. Do poslední chvíle pro ně existovala naděje, že budou Spojené státy podporovat své kurdské spojence a vpádu Turků zabrání, píše CNN.

  Silnice jsou ucpané stovkami rodin na útěku, na motocyklech odjíždí třeba i pět lidí najednou. Nad městem stoupá černý dým.

Doporučujeme

Další zprávy