Hlavní obsah

Dvanáct věznic s islámskými radikály v Sýrii nikdo nehlídá. Kurdští civilisté hází rajčata na ustupující americké vojáky

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Střet mezi kurdskými a tureckými vojáky pokračuje.

I přes dohodnuté příměří se na severu Sýrie znovu ozývala střelba. K ukončení bojů Ankaru vyzvaly Spojené státy, proti operaci se postavilo i Rusko a Evropská unie. Do Ankary se vydal americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je nejprve odmítl přijmout, ale pak rozhodnutí změnil a po audienci vyhlásil pětidenní příměří. Oficiální klid zbraní zítra vyprší.

Článek

Erdogan prohlásil, že pokud se nestáhnou kurdské síly, ofenziva bude obnovena. Kurdský politický vůdce Salih Muslim Muhammad už dříve v syrské televizi řekl, že Kurdové nekapitulovali, stahovat se nebudou a jsou připraveni se dál bránit.

Klid zbraní Turecko a Spojené státy dohodly ve čtvrtek. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že z Turecka přišly „skvělé zprávy”. Budou podle něj ušetřeny „miliony životů”. V pohraničním syrském městě Sari Kani se ale v pátek znovu začalo střílet. Trump podle Pence souhlasil s tím, že hospodářské sankce proti Turecku po naplnění dohody o příměří v Sýrii zruší. USA zároveň nebudou zavádět další sankce.

USA mezitím stahují většinu svých vojáků do Iráku, v Sýrii jich zůstane zhruba dvě stě.

Při další zastávce své prezidentské kampaně se Trump ve čtvrtek v Dallasu mimo jiné vyjádřil také k situaci v Sýrii. Krvavý střet mezi Kurdy a Turky připodobnil k dětskému sporu. „Někdy je musíte nechat zápasit jako dvě děti, zkrátka je necháte bojovat a pak je od sebe odeženete,“ řekl Trump. Informoval o tom americký list The New York Times.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Američané chtějí ze syrských táborů odvézt zajatce IS

  Americká armáda se chystá ze syrských táborů, kde jsou drženi zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS), odvézt několik desítek lidí. Prozatím Američané přijali dva Brity.

  Panují obavy, že za současné turecké ofenzivy na severu Sýrie, kde se nachází většina táborů, zajatci uprchnou a seskupí se znovu k novým teroristickým operacím. Jde o více než 11 000 bojovníků a další desítky tisíc jejich příbuzných. Zatím je střeží jednotky syrských Kurdů, které jsou ale nyní terčem tureckých útoků.

  Podle The New York Times mají Američané seznam až 60 lidí, které chtějí z táborů odvézt. „Odvážíme nejnebezpečnější bojovníky IS pryč a umisťujeme je do zabezpečených míst,” cituje list prezident Donalda Trumpa.

 • Pompeo: Nedali jsme Turkům zelenou

  Spojené státy nedaly Ankaře zelenou pro vojenskou ofenzivu v Sýrii. V rozhovoru se stanicí PBS to řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj má ovšem Turecko „oprávněné” obavy o bezpečnost na své jižní hranici. Turecká armáda ve středu zahájila útoky na severovýchodě Sýrie, kde působí oddíly syrských Kurdů.

  „Jsou (Turci) od jihu ohroženi terorismem. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom odvrátili tuto teroristickou hrozbu od lidí v Turecku, přičemž jsme se snažili o to, co je pro americké zájmy nejlepší – odstranit hrozbu radikálního islámského terorismu pocházejícího ze Sýrie,” řekl Pompeo.

 • Ministr Petříček: Česko bude řešit Sýrii na úrovni EU

  Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl ve čtvrtek ráno Radiožurnálu, že by Evropská unie měla zasáhnout a podniknout kroky k zastavení tureckých útoků na Sýrii. Chce, aby Česko situaci řešilo v Bruselu.

 • Šéf českých Pirátů: USA selhaly, pojďme jednat v Evropě

  Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve svém facebookovém postu vyzývá Evropu k jednání o sankcích proti Turecku: „Pokud tedy USA selhaly, evropské země by měly začít jednat a řešit možnosti, jak donutit prezidenta Erdogana invazi odvolat, a to jak diplomaticky, tak zvažovat i možnosti konkrétních sankčních mechanismů.”

  Prezident Erdogan zahájil tureckou invazi do severní Sýrie, která je přímo namířena proti Kurdům a původním...

  Zveřejnil(a) Ivan Bartos dne Středa 9. října 2019
 • Donald Trump: Kurdové nám nepomohli během druhé světové války

  „Kurdové bojují o svoje území, jen abyste tomu rozuměli. Bojují o svoje území. A jak dnes (ve středu) někdo napsal v jednom velmi, velmi silném článku, nepomohli nám ve druhé světové válce, nepomohli nám s Normandií, například,” řekl americký prezident v narážce na vylodění protihitlerovských spojenců v Normandii v roce 1944. „Kromě toho jsme vynaložili obrovské peníze na pomoc Kurdům, co se týče munice, co se týče zbraní,” dodal.

 • Zrada, ostuda. Američtí vojáci ostře kritizují invazi do Sýrie

  Novinářka Jennifer Griffinová hovořila s americkým vojákem, který se musel stáhnout z operace, ve které bojovali na straně Kurdů. „Poprvé za celou svoji kariéru se stydím,” řekl novinářce po telefonu.

  Bývalý voják John Nichol na Twitteru napsal: „Je to hanebná zrada. Opustili jsme naše přátele a měli bychom se stydět.”

 • Američané převzali dva islamisty

  Média s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že armáda USA převzala dva členy někdejší čtyřčlenné buňky IS známé jako Beatles. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou už údajně mimo Sýrii. Jejich teroristická buňka stojí za popravami novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Členové milic SDF dvojici zadrželi loni v lednu.

 • Američtí senátoři navrhují protiturecké sankce

  Republikánský senátor Lindsey Graham a demokratický senátor Chris Van Hollen ve středu představili návrh sankcí proti Turecku. Mezi nimi by mohlo být zabavení majetku tureckého prezidenta Erdogana ve Spojených státech nebo restrikce víz. Senátoři navrhují také přerušení jakéhokoliv obchodu se zbraněmi mezi Tureckem a Spojenými státy, píše agentura Reuters.

 • Turecká dělostřelecká palba zasáhla 181 cílů, včetně vězení

  Turecká armáda od počátku ofenzivy na severovýchodě Sýrie leteckými údery a dělostřeleckou palbou zasáhla 181 objektů kurdských milic. Podle agentury Reuters to ve středu večer uvedlo turecké ministerstvo obrany. Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) hlásí, že zasaženo bylo i vězení se zadrženými bojovníky tzv. Islámského státu (IS).

 • 9. 10. 2019

 • Kurdové hlásí osm obětí

  Podle arabsko-kurdské koalice SDF si už turecká ofenziva vyžádala pět mrtvých mezi civilisty a tři mezi bojovníky SDF.

 • Střet syrských demokratických sil a Turků na hranicích

  Krátce po oznámení tureckým ministerstvem obrany o „zahájení pozemní operace na východ od řeky Eufrat v rámci operace Mírové jaro“ vyšel tweet mluvčího SDF.

  Podle Mustafy Baliho bojovníci Syrských demokratických sil odrazili na hranicích turecké pozemní síly.

  „Pozemní útok vedený tureckými silami byl odražen vojáky SDF v Til Abyadu. Pro teď už žádný pokrok,“ napsal na Twitter.

 • Turecký útok odsuzuje i Francie

  Tureckou ofenzivu odsoudil i francouzský ministr zahraničí. Podle něj zpochybňuje humanitární úsilí koalice a podkopává bezpečnost nejen Evropanů.

 • Turečtí vojáci vstoupili do Sýrie, zahájili pozemní fázi operace

  Turečtí vojáci a jejich syrští spojenci vstoupili do severní Sýrie a v oblasti východně od řeky Eufrat zahájili pozemní fázi ofenzivy proti kurdským milicím. Oznámilo to dnes večer turecké ministerstvo obrany.

  Mluvčí syrských protureckých povstalců agentuře AFP potvrdil, že pozemní ofenziva začala ve směru na město Tal Abjád, které mají pod kontrolou kurdské milice YPG.

 • Turecká ofenziva poškodila protiteroristické akce USA

  Turecký vpád do Sýrie už měl „škodlivý účinek“ i na akce vedené Spojenými státy proti Islámskému státu. Pro CNN to řekl zástupce americké obrany. Akce musely být kvůli turecké ofenzivě zrušeny.

  Podle zdroje CNN se Turecko zaměřuje na kurdské Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA. SDF je tak pro Spojené státy klíčovým spojencem ve válce proti ISIS. Jen několik hodin poté, co Turecko zahájilo ofenzivu, SDF prohlásily, že musely pozastavit veškeré operace proti Islámskému státu, aby se zvládly vypořádat s novou situací v Turecku.

  „Právě sledujeme druhou největší armádu NATO, jak útočí na jednoho z našich nejlepších protiteroristických partnerů,“ uvedl zdroj.

 • Irácká regionální kurdská vláda nedokáže zvládnout vysídlování způsobené tureckou ofenzivou

  Kurdistánská regionální vláda (KRV), která spravuje poloautonomní region v severním Iráku, uvedla, že nemá kapacitu pojmout všechny lidi, u kterých se očekává, že budou vysídleni v důsledku tureckého útoku. „Nejsme schopní to pojmout,“ řekl mluvčí KRV pro CNN a vyzval mezinárodní společenství k podpoře.

  Podle KRV důsledky vojenské eskalace „přesahují hranice Sýrie“. Varovala i před návratem Islámského státu a hromadným vysídlováním.

 • Složky Islámského státu jsou připravené zaútočit na kurdské stráže a osvobodit zajaté

  Ženy a děti v největším detenčním zařízení Islámského státu na území Sýrie kontrolovaném Kurdy očekávají, že po zásahu tureckých složek budou osvobozeny. Radikalizované ženy tvrdí, že už dále neinklinují k ideologii Islámského státu, a věří, že složky IS zaútočí na kurdskou armádu a všechny v následujících dvou dnech osvobodí.

  „Vědí, že turecká kampaň začala,“ sdělila jedna z nich přes WhatsApp. „Po přežívání v těchto hrozných podmínkách po celé měsíce jsou připraveni využít příležitosti k prolomení.“

  Al-Hawl je domovem okolo 60 000 žen a dětí s vazbami na Islámský stát a 10 000 civilistů. Táborem, kde pořádek udržuje jen 400 strážců, často zmítají nepokoje, píše The Guardian.

 • Rada bezpečnosti OSN uspořádá uzavřené zasedání o Sýrii

  Ve čtvrtek ráno se Rada bezpečnosti OSN soukromě sejde a prodiskutuje situaci v Sýrii. Podle informací jednoho z diplomatů pro CNN o setkání požádalo pět evropských zemí, včetně Francie, Německa a Spojeného království.

 • Generální tajemník NATO naléhá na Turecko, aby jednalo zdrženlivě

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko, které je členem aliance, aby „jednalo zdrženlivě“. Na středeční tiskové konferenci v Římě řekl, že Turecko má „oprávněné bezpečnostní obavy“, utrpělo „hrozné teroristické útoky“ a hostilo „miliony syrských uprchlíků“. Ale také dodal, že počítal s tím, že Turecko „bude jednat zdrženlivě a zajistí, aby jakákoli akce, kterou by podniklo v Sýrii, byla přiměřená“.

 • Předseda europarlamentu vyzývá Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce

  David Sassoli na svém Twitteru vyzval Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce v Sýrii. Lidé podle něj trpěli dost.

  „Důrazně žádám Turecko, aby okamžitě zastavilo veškerou vojenskou akci na severu Sýrie. Lidé v této oblasti už si vytrpěli dost. Nesmíme dopustit cokoli dalšího, co by jim způsobilo další trápení. Musí to přestat. Takový zásah nikdy není řešením problému.“

Doporučujeme

Další zprávy