Hlavní obsah

Dvanáct věznic s islámskými radikály v Sýrii nikdo nehlídá. Kurdští civilisté hází rajčata na ustupující americké vojáky

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Střet mezi kurdskými a tureckými vojáky pokračuje.

I přes dohodnuté příměří se na severu Sýrie znovu ozývala střelba. K ukončení bojů Ankaru vyzvaly Spojené státy, proti operaci se postavilo i Rusko a Evropská unie. Do Ankary se vydal americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je nejprve odmítl přijmout, ale pak rozhodnutí změnil a po audienci vyhlásil pětidenní příměří. Oficiální klid zbraní zítra vyprší.

Článek

Erdogan prohlásil, že pokud se nestáhnou kurdské síly, ofenziva bude obnovena. Kurdský politický vůdce Salih Muslim Muhammad už dříve v syrské televizi řekl, že Kurdové nekapitulovali, stahovat se nebudou a jsou připraveni se dál bránit.

Klid zbraní Turecko a Spojené státy dohodly ve čtvrtek. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že z Turecka přišly „skvělé zprávy”. Budou podle něj ušetřeny „miliony životů”. V pohraničním syrském městě Sari Kani se ale v pátek znovu začalo střílet. Trump podle Pence souhlasil s tím, že hospodářské sankce proti Turecku po naplnění dohody o příměří v Sýrii zruší. USA zároveň nebudou zavádět další sankce.

USA mezitím stahují většinu svých vojáků do Iráku, v Sýrii jich zůstane zhruba dvě stě.

Při další zastávce své prezidentské kampaně se Trump ve čtvrtek v Dallasu mimo jiné vyjádřil také k situaci v Sýrii. Krvavý střet mezi Kurdy a Turky připodobnil k dětskému sporu. „Někdy je musíte nechat zápasit jako dvě děti, zkrátka je necháte bojovat a pak je od sebe odeženete,“ řekl Trump. Informoval o tom americký list The New York Times.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Prezident Zeman se obává, že si Turecko pouze vyřizuje účty s Kurdy

  „Kdyby tam šlo o to, aby se vytvořil bezpečnostní koridor pro průchod syrských uprchlíků z Turecka do jejich vlasti, tak by bylo všechno v pořádku. Mám ovšem obavy, že Turecko si chce vyřídit svoje účty s Kurdy,” prohlásil dnes český prezident Miloš Zeman v TV Barrandov. Možné je podle něj i to, že chce Turecko rozšířit své území. Zeman zároveň vyjádřil Kurdům sympatie za boj s islamisty.

  Čeští ústavní činitelé se na dnešní schůzce na Pražském hradě ztotožnili se společným postojem Evropské unie, která tureckou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila, řekl po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 • Shrnutí dnešního dění

  Reportáž shrnující situaci po vpádu Turecka do Sýrie. (Video: Eliška Kolomazníková, Seznam.cz)

 • Damašek: Kurdové dali záminku Ankaře k narušení suverenity země

  Syrské kurdské milice daly svým separatismem Ankaře záminku k narušení suverenity Sýrie, řekl podle agentury Reuters náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád k turecké invazi na severovýchodě Sýrie. Damašek se turecké agresi hodlá bránit všemi legálními prostředky, uvedl dnes podle syrské státní agentury SANA nejmenovaný oficiální zdroj ze syrského ministerstva zahraničí.

 • SOHR: Před invazí na severovýchodě Sýrie uteklo už na 60 000 lidí

  Od středečního zahájení turecké invaze do severovýchodní Sýrie opustilo své domovy kvůli bojům už nejméně 60 000 lidí. Informovala o tom dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Více než desítka humanitárních organizací ve společném prohlášení varovala, že bez pomoci se mohou kvůli turecké invazi ocitnout na severovýchodě Sýrie brzy desetitisíce lidí. Obavy z ohrožení civilistů dnes vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres.

 • Trump se mýlil. U Normandie bojovali i Kurdové

  Kurdský institut ve Washingtonu vyvrátil dnešní tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že Kurdové za druhé světové války nepomohli západním spojencům při vylodění v Normandii. Našli totiž fotografii s jedním z kurdských vojáků, který se tehdejších bojů zúčastnil. Podle institutu je dokonce jedním z mnoha.

 • Izraelský premiér Netanjahu krok Turecka odsoudil a je připravený poskytnout pomoc

  „Izrael tvrdě odsuzuje tureckou invazi do kurdských oblastí v Sýrii a varuje před etnickými čistkami Kurdů ze strany Turecka a jeho zástupců,” prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. K situaci v Sýrii se vyjádřil poprvé od doby, kdy Spojené státy oznámily stažení vojáků ze země. Izrael je podle Netanjahua připraven poskytnout Sýrii humanitární pomoc. Neuvedl k tomu však žádné konkrétní detaily.

  Izraelský premiér je jedním z několika světových lídrů, kteří otevřeně podporují ustavení nezávislého kurdského státu.

 • V oblasti hrozí podle nevládních organizací humanitární krize

  Civilistům v severovýchodní Sýrii hrozí nedostatek humanitární pomoci. Tvrdí to patnáct organizací, které v oblasti operují. Patří mezi ně například i česká nezisková agentura Člověk v tísni, která informaci přinesla. Podle společností už v oblasti kvůli nově zahájeným vojenským operacím dochází k přerušení dodávek životně důležitých potřeb, jako je zdravotnické vybavení či voda. Pomoc přitom nyní podle organizací potřebuje zhruba 1,6 milionu obyvatel severovýchodní Sýrie.

  Oblast začali z bezpečnostních důvodů vedle desítek tisíc civilistů opouštět i zaměstnanci zasahujících organizací se svými rodinami.

 • Jak to právě teď vypadá na turecko-syrských hranicích

  Washington Post nabízí na svém YouTube kanálu živý přenos z místa bojů.

 • Erdogan: Od středy jsme zabili 109 kurdských bojovníků

  Při dnešní minometné palbě ze Sýrie bylo v Turecku zraněno osm lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Turci od středy zabili 109 kurdských bojovníků. Na útěku jsou tisíce obyvatel syrského severu. Turecká televize NTV odpoledne oznámila, že při minometné palbě byly v tureckém pohraničním městě Akçakale zasaženy dvě vládní budovy a zraněno osm lidí. Podle tureckých médií byl útok veden ze syrského Tall Abjadu. Palba syrských kurdských oddílů od středy zasáhla několik míst na turecké straně hranice a obyvatelé tam byli vyzváni, aby se nezdržovali u hranice a zůstali v domech. Turecká agentura Anadolu oznámila, že syrští spojenci turecké armády obsadili dvě syrské vesnice na hranici a vytlačili z nich Kurdy.

 • Babiš: ČR souhlasí s EU, která tureckou ofenzivu odsoudila

  K tureckému útoku na severu Sýrie se vyjádřil i český premiér Andrej Babiš. „Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení,“ napsal Babiš ČTK, podle něhož takovou příležitost klíčoví aktéři propásli v New Yorku při Valném shromáždění OSN.

  Babiš uvedl, že osobně po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. „Vystavět domy, školy a nemocnice,“ poznamenal. „Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU,“ doplnil.

 • Mapa k turecké ofenzivě na hranicích se Sýrií

  Mapa k turecké ofenzivě na hranicích se Sýrií.

 • Erdogan: Pokud označíte operaci za invazi, otevřeme dveře do Evropy

  Na turecké zdroje odkazuje Václav Černohorský, zpravodaj České televize v Turecku.

 • AP: Podle tureckých médií jsou dvě vesnice „vyčištěné od terorismu”

  Turecká agentura Anadolu ve čtvrtek řekla, že se jedná o vesnice Yabisa a Tel Fander, více zdrojů prozatím není potvrzeno.

 • Novinářka Engelová: Turecko demonstruje sílu

  „Současná invaze předčila všechny černé scénáře. Byly určité dohody a možnosti toho, kam až Turecko zajde, existovala dohoda o mírovém území, těch 32 kilometrů do vnitrozemí. Turecko ale začalo bombardovat až 50 kilometrů do vnitrozemí, to nikdo neočekával, včetně odborníků, kteří se tomu dlouhodobě věnují,” komentuje ve studiu Poledních zpráv na Seznamu Tereza Engelová, novinářka a odbornice na oblast.

  „Určitě to nezůstane bez politické odezvy. Podle mého to byla jen demonstrace síly a Turecko ustoupí. Pokud by to ale v tomto měřítku pokračovalo, USA i EU začnou na Turecko tlačit ekonomicky, budou sankce. To v současné chvíli, kdy na tom ekonomicky Turecko není zcela dobře, může dlouhodobě uškodit prezidentu Erdoganovi,” dodává Engelová.

 • Humanitární pracovník podává svědectví ze Sýrie

  „Lidé ze zasažených území začali prchat směrem k iráckému Kurdistánu, nikoliv do oblasti Ninevah, v níž provozujeme naše kliniky. Situace se ovšem může každým dnem změnit, protože hrozí uzavření některých hraničních přechodů,” píše český humanitární pracovník Filip Habrman, který šéfuje humanitárnímu středisku Diecézní charity Brno.

  Středisko dlouhodobě působí a provozuje kliniku a pekárnu ve městě Sindžár. Turecká invaze ve městech Kámišlí a Al-Malikiyah je od města Sindžár vzdálena přibližně 150 kilometrů.

  „I přes plánovanou třídenní dovolenou lékařského týmu (jezídové v těchto dnech slaví svátky) lékaři setrvávají na místě a urychleně se snaží kliniku doplnit léky, zdravotnickým materiálem a posledním chybějícím vybavením,” popisuje situaci svých kolegů Habrman.

 • Podle Ankary byla první noc bojů úspěšná

  První noc turecké protikurdské ofenzivy v Sýrii byla podle Ankary úspěšná a byly obsazeny vybrané cíle. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Kurdové hlásí těžké boje v pohraničních vesnicích, do nichž se Turci snaží vstoupit.

  Turecké ministerstvo obrany ráno sdělilo, že se podařilo obsadit vybrané cíle. Z oznámení ale není jasné, o jaké lokality se jedná. Do turecké ofenzivy se zapojují povstalecké skupiny, které Ankara podporuje a jež působí na severu Sýrie. Jejich mluvčí oznámil, že tyto oddíly směřují k bojišti na hranici.

  Informace o obětech nejsou k dispozici z nezávislých zdrojů. Podle Syrské observatoře pro lidská práva od středy Kurdové přišli o 19 lidí a kromě toho zemřelo osm civilistů. Údajně jde o oběti tureckých náletů a dělostřelecké palby.

 • Turecko začalo zatýkat ty, kteří nesouhlasí s ofenzivou

  Turečtí policisté zadrželi novináře, který pracoval v internetovém vydání tureckého opozičního listu BirGün. Oznámili to pracovníci deníku, který píše kriticky o současné turecké ofenzivě v Sýrii.

  „Představitel našeho internetového vydání Hakan Demir je ve vazbě, zatčen byl dnes ráno doma. Myslíme si, že to souvisí s informacemi, které jsme zveřejnili,” stojí v prohlášení redakce. List už ve středu, kdy Turecko zahájilo útok na severu Sýrie, psal o obětech a zveřejnil kritiku postupu Ankary.

 • Turečtí Kurdové volají po míru

  Turečtí Kurdové v Diyarbakıru, největším jihovýchodním městě Turecka, volají po míru v Sýrii. „Kdyby Turecku nějak vyhrožovali, měli bychom právo se bránit, v tomhle případě ale ne,” sdělil agentuře Reuters tamní obyvatel.

 • Američané chtějí ze syrských táborů odvézt zajatce IS

  Americká armáda se chystá ze syrských táborů, kde jsou drženi zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS), odvézt několik desítek lidí. Prozatím Američané přijali dva Brity.

  Panují obavy, že za současné turecké ofenzivy na severu Sýrie, kde se nachází většina táborů, zajatci uprchnou a seskupí se znovu k novým teroristickým operacím. Jde o více než 11 000 bojovníků a další desítky tisíc jejich příbuzných. Zatím je střeží jednotky syrských Kurdů, které jsou ale nyní terčem tureckých útoků.

  Podle The New York Times mají Američané seznam až 60 lidí, které chtějí z táborů odvézt. „Odvážíme nejnebezpečnější bojovníky IS pryč a umisťujeme je do zabezpečených míst,” cituje list prezident Donalda Trumpa.

Doporučujeme

Další zprávy