Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 2019 6:30
aktualizováno • 1. 11. 2019 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Francie chce chránit své vojáky

  Francie v noci na pondělí ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům a civilním pracovníkům, kteří se aktuálně nachází na severovýchodě Sýrie. Paříž svá opatření avizovala po mimořádné schůzi Rady obrany a národní bezpečnosti.

  Francouzské jednotky patřily do mezinárodní koalice vedené USA, která v Sýrii a Iráku bojovala proti samozvanému Islámskému státu (IS). Francie poskytovala bojová letadla a také speciální jednotky, které podporovaly pozemní operace kurdských a arabských sil.

 • 14 mrtvých po útoku tureckých sil

  Sýrie sčítá mrtvé po útoku tureckého letectva u města Ras al Ain. Podle agentury Reuters zemřelo 14 lidí, včetně pěti civilistů. Dalších 10 lidí bylo zraněno. S odkazem na francouzskou reportérku z televize France 2 upozorňuje, že v konvoji byli kromě civilistů také zahraniční novináři.

  Ředitel SOHR Rami Abdulrahman uvedl, že terčem útoku byli civilisté, kteří přišli z města Kámišlí podpořit oblast ohrožovanou Turky.

  „Sýrie. Byli jsme v konvoji, na který se zaměřili turecké síly a jejich spojenci v Ras al Ain,“ napsala Stephanie Perezová z France 2 na Twitteru. „Náš tým je v pořádku, ale někteří kolegové jsou mrtví,“ uvedla novinářka.

  Zatím není jasné, o jaké novináře se jedná.

 • 13. 10. 2019

 • Kurdové uzavřeli dohodu s Damaškem o rozmístění vojáků poblíž tureckých hranic

  Kurdská administrativa v severní Sýrii oznámila dohodu s damašskou vládou o rozmístění syrských jednotek poblíž hranic s Tureckem, aby mohla čelit ofenzivě Ankary.

  „Této dohody se syrskou vládou bylo dosaženo s cílem zabránit a čelit této agresi, aby syrská armáda mohla zaujmout pozice podél syrsko-turecké hranice na pomoc syrským demokratickým silám (SDF),“ uvedla kurdská vláda v prohlášení na své facebookové stránce.

  Kurdové v prohlášení uvedli, že tato dohoda má „připravit cestu k osvobození zbytku syrských měst okupovaných tureckou armádou, jako je Afrin“, což je většina kurdských enkláv na severozápadě.

 • Nikdo nepřicházel na pomoc. Syrští Kurdové nejspíš udělali dohodu s Ruskem o zásahu Asadových vojsk

  Podle ruské tiskové kanceláře RT syrští Kurdové dosáhli dohody s Ruskem o povolení vstupu Asadových vojsk do Kobani. Hassan, ministr obrany autonomní správy severní a východní Sýrie, uvedl, že by ruská a syrská vládní vojska mohla v neděli v noci vstoupit do měst Kobani a Manbidž, aby pomohla zvládnout tureckou ofenzívu.

  „Udělali jsme všechno, co jsme mohli,“ řekl. „Vyzvali jsme Západ i Arabskou ligu, ale nikdo nepřichází na pomoc, takže nemáme nikoho jiného než sebe, abychom bránili Kobani.“

  SDF ani Rusko zatím nepotvrdily, že taková dohoda existuje.

 • Erdogan: Útěk vězňů IS je dezinformace

  Turecký prezident Erdogan odmítl zprávy o tom, že by po tureckém útoku došlo k útěku vězňů Islámského státu v severovýchodní Sýrii. Informace označil jako „dezinformace” pro provokaci Západu.

 • Syrské a ruské jednotky míří na sever

  Jednotky syrské armády a ruské síly jsou podle informací Sky News Arabia na trase Džarábulus-Manbidž.

 • Erdogan: Jsme proti těm, kdo chtějí Sýrii rozdělit

  Turecká média informují o tiskovém prohlášení prezidenta Erdogana.

  „Nehlídáme území Sýrie. Stojíme proti těm, kteří chtějí Sýrii rozdělit a rozbít.“

 • Neudržitelná humanitární situace. Macron varuje Turecko

  Francouzský prezident Emmanuel Macron varuje Turecko. Jeho ofenziva podle něj představuje risk v podobě „vzniku neudržitelné humanitární situace“.

 • Petříček si předvolá tureckého velvyslance

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček si kvůli turecké ofenzivě v Sýrii předvolá v pondělí tureckého velvyslance, oznámil dnes na Twitteru. Před pondělním odletem na radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie také zopakoval, že je pro diplomatické řešení.

  „V pondělí si předvolám tureckého velvyslance a poletím řešit situaci v Sýrii s celou EU. Jsem pro diplomatické řešení,” napsal Petříček. Ve čtvrtek po schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, které se zúčastnil, ministr uvedl, že Česká republika podporuje společnou reakci EU, která tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila. Vyslovil také obavy o dopady ofenzivy na civilní obyvatele.

  Český premiér Andrej Babiš dnes po schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech před novináři tureckou operaci v Sýrii znovu odsoudil. Evropa podle něj kromě výzev a odsouzení vojenské akce neudělala nic. Babiš je přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

 • Schiff: Trump zradil kurdské spojence a ohrozil naši bezpečnost

  Trumpova kapitulace v Sýrii je pohroma a může vést k obnově Islámského státu. Trumpovo impulzivní rozhodnutí stáhnout naše síly a zradit naše kurdské spojence způsobilo nekalkulovatelné poškození naší národní bezpečnosti a postavení ve světě, říká Adam Schiff.

 • Při útoku na civilní konvoj umírali další lidé, včetně reportéra kurdské zpravodajské agentury

  Kurdská zpravodajská agentura Hawar informovala o zabití jednoho z jejích reportérů Saada Ahmeda během útoků tureckých leteckých sil na konvoj v severní Sýrii. Další z reportérů byl zraněn, píše Al-Džazíra.

  Konvoj mířil z Tel Tammar do Ras al-Ain. Jeho posádku tvořili protestující civilisté za doprovodu novinářů a ozbrojených mužů. Mluvčí kurdských sil pro Associated Press řekl, že nejméně 11 lidí bylo zabito a 74 dalších zraněno. Počet zraněných civilistů není jistý. SDF v prohlášení bez přesných čísel uvedlo, že o život přišly desítky civilistů.

 • Syrská vládní vojska míří na sever čelit tureckému útoku

  Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají „čelit turecké agresi vůči syrskému území”. Dnes o tom bez bližších údajů k rozmístění jednotek informovala syrská státní agentura SANA. Agentura Reuters s odvoláním na předního kurdského politika Ahmeda Sulejmana uvedla, že na ruské letecké základně Hmímím se dnes mezi vládními a kurdskými představiteli uskutečnila jednání s cílem zastavit tureckou ofenzivu na severu Sýrie.

  Americký ministr obrany Mike Esper řekl, že arabsko-kurdské Syrské demokratické síly (SDF), jejichž součástí jsou i milice YPG, se zřejmě snaží uzavřít dohodu se syrskou armádou a Ruskem k zahájení protiútoku proti Turkům. Rusko vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada.

 • Proturecké síly odřízly hlavní a jedinou cestu do Kobani

  Proturecké síly odřízly hlavní cestu mezi východem a západem syrského kurdského území. Město Kobani, symbol porážky Islámského státu, kde mají základnu i Spojené státy, je odříznuto.

 • Asadovy vojenské složky chystají vpád do Manbidže

  Média Asadova režimu informují, že se jeho vojenské složky během následujících 48 hodin chystají vkročit do severosyrského města Manbidž.

  Manbidž leží u turecko-syrských hranic. Erdogan napadením kurdských bojovníků žijících ve městě Manbidž vyhrožoval na začátku letošního roku kvůli nedostatečnému tempu vzniku bezpečnostní zóny.

  Vpád Turků do Manbidže odložil Trumpův slib o urychlení vzniku bezpečnostní zóny. Spojené státy pro své kurdské spojence žádaly po Turecku garanci bezpečí, tu však nedostaly. Trump reagoval výhrůžkou, že pokud Turecko napadne Kurdy, „hospodářsky stát zničí“.

  Ve městě měly základnu mimo jiné Spojené státy, které v roce 2017 vyslaly do boje proti Islámskému státu 950 svých vojáků.

 • Pětinu zajatých bojovníků IS v Sýrii tvoří Evropané

  Pětinu z přibližně 10 000 bojovníků Islámského státu, kteří byli v Sýrii zajati kurdskými milicemi, tvoří Evropané, píše Reuters. Zajatci jsou nyní pod palbou tureckých sil a hrozí, že mohou utéct.

  Před zahájením turecké ofenzívy se snažily evropské země najít způsob, jakým dostanou cizinecké bojovníky Islámského státu ze syrských vězeňských táborů před soud v Iráku. Tam by se měli zajatci zpovídat kvůli válečným zločinům.

 • Merkelová žádá o okamžité ukončení turecké akce

  Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém hovoru žádala tureckého prezidenta Erdogana k okamžitému zastavení vojenské operace na severu Sýrie. Informaci na svém Twitteru uvedl reportér DW News s odvoláním na mluvčí německé vlády.

 • Situace v Sýrii se rapidně zhoršuje

  Podle amerických úřadů se situace v Sýrii rapidně zhoršuje. Extremistické turecké síly pokročily a těm americkým hrozí, že budou izolovány. Pokud Turecko okamžitě nezastaví svůj postup, hrozí konfrontace mezi Tureckem a Spojenými státy.

 • Turecko má postoupit až 35 kilometrů do syrského vnitrozemí

  Turecký prezident Erdogan dnes řekl, že turecká armáda a její spojenci z řad syrských rebelů postoupí v ofenzivě proti kurdským milicím na syrské území do hloubky 30 až 35 kilometrů. Na tiskové konferenci v Istanbulu prohlásil, že tyto síly už dostaly pod kontrolu syrské město Rás al-Ajn a hlavní dálnici na severu země a obklíčily město Tal Abjád.

  Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky potvrdila, že turecká armáda se spojenci postupuje do centra Tal Abjádu, kde provádí pátrací operace. Situace ve městě je podle zdrojů Reuters klidná.

 • Sýrii má opustit okolo 1000 amerických vojáků

  Šéf Pentagonu Mark Esper podle agentury AP řekl, že americký prezident Donald Trump nařídil americkým silám v Sýrii, aby se přesunuly jižně od linie tureckých útoků proti Kurdům, ale neopouštěly Sýrii.

  Ve vyjádření pro televizi CBS ministr obrany neřekl přesně, kolik amerických vojáků má opustit sever Sýrie, uvedl ale, že se to týká většiny z 1000 příslušníků ozbrojených sil USA v Sýrii.